Z nowego badania Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) wynika, że przedsiębiorstwa będące własnością rdzennych mieszkańców Australii zatrudniają rdzennych pracowników 12 razy częściej niż przedsiębiorstwa niebędące własnością rdzennych mieszkańców.
Według głównego badacza i doktora. kandydata Christiana Evy, ustalenia pokazują, że przedsiębiorstwa niebędące własnością rdzennych mieszkańców muszą zrobić więcej, aby lepiej zintegrować wiedzę i praktyki kulturowe rdzennych mieszkańców z miejscem pracy oraz zwiększyć liczbę pracowników rdzennych mieszkańców.
Eva stwierdziła, że przedsiębiorstwa niebędące własnością rdzennej ludności powinny także uznać szersze obowiązki ludności rdzennej w swoich społecznościach, oferując elastyczne warunki pracy i uprawnienia do urlopu kulturalnego.
„Wyjątkowe praktyki miejscowych przedsiębiorstw w miejscu pracy mogą wyjaśniać wysoki wskaźnik zatrudnienia wśród nich. Nasz artykuł pokazuje, że to praktyki w miejscu pracy powodują rozbieżne wyniki w zakresie zatrudnienia wśród miejscowych, a nie tylko warunki na lokalnym rynku pracy” – stwierdziła Eva.
„Ta rozbieżność ma znaczenie krajowe, ponieważ zatrudnienie ludności tubylczej stanowi część australijskiego programu Likwidacja luki. Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu wyników inicjatywy Likwidacja luki, przepaść między zatrudnieniem ludności tubylczej i nierodzimej nie jest w stanie się zniwelować. Oczywiste jest, że musimy zrobić więcej. „
Naukowcy przeanalizowali dane Supply Nation dotyczące 2291 przedsiębiorstw będących własnością rdzennych mieszkańców i porównali je ze zbiorem danych obejmującym 680 przedsiębiorstw niebędących własnością rdzennych mieszkańców w Australii.
Zapytali właścicieli firm nierdzennych, czy posiadają Plan Działań na rzecz Pojednania (RAP) lub czy oferują pracownikom szkolenie w zakresie kompetencji kulturowych. Firmy zapytano także, czy stosują inne formy polityki i praktyk w miejscu pracy skupiających się na rdzennych mieszkańcach.
„Pomimo większego skupienia się na zatrudnieniu ludności tubylczej, wskaźnik zatrudnienia ludności tubylczej w kraju nie wzrasta znacząco, a wiele australijskich przedsiębiorstw w dalszym ciągu ma trudności z osiągnięciem swoich celów w zakresie zatrudnienia ludności tubylczej” – stwierdziła Eva.
„Odkrycia podkreślają kluczową potrzebę, aby australijskie firmy uwzględniały podejście kierowane przez rdzennych mieszkańców do takich kwestii, jak zarządzanie organizacją, zarządzanie zasobami ludzkimi i rekrutacja w australijskich firmach”.
Niedawno opublikowane papier W Przegląd stosunków gospodarczych i pracowniczychrównież kierowane przez Evę, odkryło, że w przedsiębiorstwach zatrudniających rodzimy personel na stanowiskach kierowniczych zatrudnionych jest ponad trzykrotnie więcej rodzimych pracowników w porównaniu z przedsiębiorstwami, w których kierownictwo nie składa się z rdzennych mieszkańców.
„Dlatego kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw niebędących własnością rdzennych mieszkańców jest określenie, w jaki sposób mogą stworzyć ścieżki umożliwiające pracownikom miejscowym awans na stanowiska kierownicze wyższego szczebla i zapewnienie wszystkim pracownikom równych możliwości awansu w organizacjach” – stwierdziła Eva.
„Menedżerowie wywodzący się z rdzennych środowisk są również lepiej przygotowani do zrozumienia wyjątkowych tendencji kulturowych i osobistych swoich rdzennych kolegów”.
Więcej informacji:
Christian Eva i in., Zamknięcie luki w zatrudnieniu: Szacunki zatrudnienia rdzennych mieszkańców w przedsiębiorstwach będących własnością rdzennych i obcych w Australii, Przegląd stosunków gospodarczych i pracowniczych (2024). DOI: 10.1017/elr.2024.37
Cytat: Nierodzime przedsiębiorstwa walczące o zwiększenie liczby miejscowego personelu (2024, 10 października) pobrano 10 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-indigenous-businesses-struggling-boost-staff.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.