Strona główna Biznes Przed wyborami do organów legislacyjnych we Francji głos związków zawodowych i pracodawców...

Przed wyborami do organów legislacyjnych we Francji głos związków zawodowych i pracodawców jest słyszalny – Euractiv

42
0


Przed wyborami do organów legislacyjnych zaplanowanymi na 30 czerwca i 7 lipca francuskie związki zawodowe są podzielone co do strategii, którą należy przyjąć w obliczu dominacji skrajnie prawicowego Rassemblement National (RN), natomiast główni pracodawcy wydają się nieufni wobec obietnic złożonych przez parlament lewy i prawy.

Dla Confédération Générale du Travail (CGT), która w 2022 roku liczyła 640 000 członków, sprawa jest rozstrzygnięta: związek musi zmobilizować wszystkie swoje siły, aby zapobiec dojściu RN do władzy.

„Znajdujemy się w bezprecedensowej sytuacji, nasza republika i nasza demokracja są w niebezpieczeństwie; w takich chwilach CGT zawsze przejmuje swoje obowiązki” – wyjaśniła Sophie Binet, sekretarz krajowy ruchu w telewizji BFM.

18 czerwca federacja centralna wyjaśniła swoje bezprecedensowe stanowisko, gdy szefowie jej federacji i związków departamentalnych w głosowaniu poparli kandydatów nowego lewicowego sojuszu Nouveau Front Populaire (NFP).

Zarzucając RN, że jest „partią kłamstw”, Binet potwierdził, że projekt lewicy i skrajnej lewicy jest tym, który „najlepiej odpowiada aspiracjom świata pracy i pozwala na zwycięskie mobilizacje”.

Choć CGT otwarcie wspiera KPK, nie udziela żadnych instrukcji dotyczących głosowania swoim członkom, którzy są „na tyle dorośli, aby samodzielnie myśleć”.

RN sprzeciwiają się także Confédération française démocratique du travail (CFDT), Union Nationale des syndicats autonomes (Unsa), Union syndicale Solidaires i Fédération syndicale unitaire (FSU), które demonstrowały wraz z CGT i partiami lewicowymi w całym kraju Francja 15 czerwca, gromadząc na ulicach 250 000 ludzi.

Z drugiej strony niektóre centralne organy związkowe przyjmują bardziej zróżnicowane stanowisko.

CFTC, kolejna duża konfederacja związków zawodowych, wezwała do zablokowania skrajnej prawicy w UE 2017 I 2022 prezydenckich, ale tym razem powstrzymuje się od udzielania jakichkolwiek instrukcji dotyczących głosowania, poinformowało Euractiv źródło CFTC.

„Wpływ instrukcji dotyczących głosowania jest fantazjowany: pracownicy nie zawsze trzymają się ideologicznego korpusu związku”, podało to samo źródło.

Według wewnętrznych danych, w czerwcowych wyborach europejskich na RN głosowało około 16% członków CFTC, w porównaniu z 32%, które partia zgromadziła na szczeblu krajowym. Związek może wyjaśnić swoje stanowisko na posiedzeniu Rady Konfederacyjnej 26 czerwca.

Force Ouvrière (FO), inny związek zawodowy, oświadczył, że „nie ma zamiaru wtrącać się w debatę polityczną, która należy do obywateli”, ponieważ komitet wykonawczy ruchuktóre odbyło się w Valence w dniu 13 czerwca, stwierdził.

W komunikacie prasowym związek nie wspomniał o żadnej partii „zgodnie z tradycją międzyzwiązkowej niepodległości”.

Organizacje pracodawców apelują o wyjaśnienia

Organizacje pracodawców we Francji również uważnie śledzą nadchodzące wybory i ich wpływ na świat pracy.

W czwartek (20 czerwca) Mouvement des Entreprises de France (Medef), Confédération des Petites et Moyennes Entreprises (CPME), Union des Entreprises de Proximité (U2P) i Mouvement des Entreprises de Taille Intermédiaire (METI) zaprosiły przedstawiciele partii politycznych startujących w wyborach do organów legislacyjnych w Paryżu.

W programie: podwyżki płac, presja podatkowa, stan wydatków publicznych, reforma emerytalna, polityka mieszkaniowa i polityka energetyczna.

Ze szczególnym niecierpliwością oczekiwano dwóch przemówień: Nouveau Front Populaire (NFP) oraz Rassemblement National (RN) i jej sojuszników z Les Républicains (LR).

Krajowy punkt kontaktowy chciałby na przykład dodatkowego wysiłku podatkowego w odniesieniu do majątku prywatnego i przedsiębiorstw międzynarodowych, bez naruszania ram podatkowych dla MŚP. Z drugiej strony Jordan Bardella z RN uważa, że ​​podatki produkcyjne są zbyt wysokie i chce zlikwidować podatek od osób prawnych oparty na wartości dodanej przedsiębiorstw, jednocześnie utrzymując wolne od podatku nadgodziny.

W wywiadzie z Le Figaroprezes Medef Patrick Martin dał jasno do zrozumienia, że ​​w obecnym kontekście Medef chętnie zwrócił uwagę na „niebezpieczeństwa” wynikające z obietnic złożonych zarówno przez NFP, jak i RN.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niektórymi środkami gospodarczymi w czasie, gdy finanse publiczne są pod dużym obciążeniem, konkurencja międzynarodowa jest silna, a gospodarka powolna. To najgorszy czas na ryzykowne przygody: kraj jest już wystarczająco kruchy” – oświadczył.

„Powtarzam, program RN jest niebezpieczny dla francuskiej gospodarki, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a program Nouveau Front Populaire jest tak samo, jeśli nie bardziej, niebezpieczny” – powiedział. Le Figaro.

[Edited by Laurent Geslin/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy