Strona główna nauka/tech Przechwytywanie magnetycznych odcisków palców ziemskich elektrodżetów zorzowych

Przechwytywanie magnetycznych odcisków palców ziemskich elektrodżetów zorzowych

46
0


Eksplorator obrazowania NASA Electrojet Zeeman (EZIE)
Electrojet Zeeman Imaging Explorer (EZIE) to misja SmallSat, która będzie charakteryzowała prądy elektryczne łączące ziemską zorzę polarną z magnetosferą planety. Ta ilustracja przedstawia trzy statki kosmiczne EZIE krążące nad zorzą polarną na jednym z biegunów Ziemi. Źródło: NASA

Przygotowany do premiery w 2025 r., NASAMisja EZIE będzie pionierem w obrazowaniu magnetycznych odcisków palców związanych z intensywnymi prądami elektrycznymi ziemskich elektrodżetów zorzowych.

Wykorzystując trzy CubeSaty, misja ma na celu dostarczenie wglądu w dynamikę magnetosfery, udoskonalając modele przewidywania wpływów pogody kosmicznej. Misja ta została strategicznie zaplanowana tak, aby zbiegła się z okresem letnim na półkuli północnej, aby zapewnić optymalne gromadzenie danych.

Misja EZIE NASA

W 2025 roku NASA rozpocznie swoją pierwszą misję mającą na celu obrazowanie magnetycznego odcisku palca intensywnych prądów elektrycznych przepływających wysoko w naszej atmosferze, gdy zorze migoczą nad biegunami Ziemi.

Misja EZIE (Electrojet Zeeman Imaging Explorer) ma na celu dokonanie przełomowych pomiarów elektrodżetów zorzowych, czyli prądów elektrycznych znajdujących się około 100 kilometrów nad ziemią w warstwie ziemskiej atmosfery zwanej jonosferą, która oddziela Ziemię od otaczającej przestrzeni.

Przystawka do zestawu fotowoltaicznego EZIE
Technicy podłączają panel słoneczny do jednego z CubeSatów firmy Electrojet Zeeman Imaging Explorer (EZIE). Źródło: Brooks Freehill, Blue Canyon Technologies

W misji biorą udział trzy CubeSaty, czyli małe satelity, których orbity biegną od bieguna do bieguna w celu mapowania elektroodrzutowców. Mapowanie elektrodżetów może zapewnić naukowcom lepszy wgląd w fizykę ziemskiej magnetosfery i pomóc w stworzeniu lepszych modeli przewidywania skutków zjawisk pogody kosmicznej, takich jak burze geomagnetyczne i zorze polarne, w górnych warstwach atmosfery i na powierzchni Ziemi.

Przygotowania przed startem i harmonogram

W sierpniu zespół EZIE zakończył przegląd przed statkiem, a NASA potwierdziła, że ​​trzy statki kosmiczne wraz z systemami wsparcia są gotowe do przeniesienia się do ostatecznego miejsca startu w celu wystartowania w 2025 roku.

Wystrzelenie, zaplanowane wcześniej nie wcześniej niż na rok 2024, wystrzelenie w 2025 r. daje EZIE możliwość prowadzenia obserwacji podczas dwóch lat letnich na półkuli północnej, kiedy pomiary EZIE można najlepiej skoordynować z instrumentami naziemnymi i kiedy EZIE może przeprowadzić znacznie więcej obserwacji zjawiska zorzy polarnej. Naukowcy celują.

Współpraca i wsparcie

Misja EZIE jest finansowana przez Wydział Heliofizyki w Dyrekcji Misji Naukowych NASA i zarządzana przez Biuro Programu Explorers w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt w stanie Maryland. Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa zaprojektowało statek kosmiczny EZIE oraz kieruje misją i zarządza nią dla NASA. Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA zbudowało instrument o nazwie Microwave Electrojet Magnetogram dla każdego z trzech satelitów, a firma Blue Canyon Technologies w Boulder w Kolorado zbudowała CubeSaty.



Link źródłowy