Strona główna nauka/tech Proste nowe badanie krwi może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie choroby Alzheimera

Proste nowe badanie krwi może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie choroby Alzheimera

15
0


Demencja Alzheimera starego człowieka
Naukowcy opracowali nowe badanie krwi wykorzystujące techniki geochemiczne do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera poprzez analizę izotopów potasu, co umożliwia wcześniejszą diagnozę i potencjał łagodzenia skutków choroby.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opracowali obiecujące badanie krwi umożliwiające wczesną diagnostykę Alzheimera wykrywanie chorób poprzez pomiar izotopów potasu w surowicy krwi, co stanowi potencjalny przełom w leczeniu i spowalnianiu postępu choroby.

W nowym badaniu wskazano obiecującą nową metodę wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera poprzez analizę biomarkerów we krwi, co może potencjalnie zmniejszyć skutki demencji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji. Szacuje się, że jest przyczyną 60–70 procent przypadków, czyli ponad 33 milionów przypadków na całym świecie. Obecnie nieuleczalna choroba Alzheimera jest zwykle diagnozowana, gdy dana osoba ma znaczne trudności z pamięcią i myśleniem, które wpływają na jej codzienne życie.

Badacz z Uniwersytetu w Melbourne, dr Brandon Mahan, kieruje grupą geochemików analitycznych z Wydziału Nauk Naukowych, którzy współpracują z neurobiologami z Wydziału Medycyny, Stomatologii i Nauk o Zdrowiu (z siedzibą w The Florey) w celu opracowania badania krwi umożliwiającego wcześniejszą diagnostykę AD, jak opisano w artykule opublikowanym w Metalomika.

Po raz pierwszy na świecie badacze zastosowali nieorganiczne techniki geochemii analitycznej, pierwotnie opracowane dla kosmochemii – na przykład do badania powstawania i ewolucji Ziemi, Księżyca, innych planet i próbek asteroid – i zaadaptowali te bardzo czułe techniki do wyszukiwania wczesne biomarkery AD w ludzkiej surowicy krwi.

Wyniki badania pilotażowego

Porównali poziomy izotopów potasu w surowicy krwi w 20 próbkach – 10 zdrowych i 10 pacjentów z AD, z australijskiego badania Imaging, Biomarker, and Lifestyle oraz biobanku.

Komórka reakcji kolizyjnej Nu Sapphire z wieloma kolektorami, indukcyjnie sprzężonym spektrometrem mas w plazmie
Spektrometr masowy z komórkami reakcji kolizyjnej Nu Sapphire z wieloma kolektorami i plazmą sprzężoną indukcyjnie, używany do analiz izotopów potasu na Uniwersytecie w Melbourne, ze zwiększoną/automatyczną przepustowością próbek. Źródło: Uniwersytet w Melbourne

„Nasz minimalnie inwazyjny test ocenia względny poziom izotopów potasu w ludzkiej surowicy krwi i wykazuje potencjał do diagnozowania choroby Alzheimera, zanim ujawnią się zaburzenia funkcji poznawczych lub inne objawy choroby, dzięki czemu będzie można podjąć działania w celu ograniczenia skutków” – stwierdziła dr Mahan.

„Nasz test jest skalowalny i – w przeciwieństwie do diagnostyki opartej na białkach, która może ulec zniszczeniu podczas przechowywania – pozwala uniknąć problemów ze stabilnością próbki, ponieważ ocenia nieorganiczny biomarker”.

Implikacje kliniczne i przyszłe kierunki

Obecnie diagnoza kliniczna AD opiera się na wywiadzie, badaniach neurologicznych, ocenie funkcji poznawczych, funkcjonalnych i behawioralnych, obrazowaniu mózgu i analizie białek płynu mózgowo-rdzeniowego lub próbek krwi.

„Wcześniejsza diagnoza umożliwiłaby wcześniejsze zmiany stylu życia i zastosowanie leków, które mogą pomóc spowolnić postęp choroby, a także dałaby dotkniętym rodzinom więcej czasu na podjęcie działań mających na celu zmniejszenie społecznych, emocjonalnych i finansowych skutków demencji” – powiedziała dr Mahan. „Mogłoby to również sprawić, że pacjenci będą kwalifikować się do szerszej gamy badań klinicznych, co przyspieszy badania i może zapewnić dalsze korzyści medyczne.

„Mój zespół badawczy – grupa Melbourne Analytical Geochemistry – poszukuje partnerów i wsparcia, aby kontynuować te ważne badania i rozwój”.

Współautorka profesor Ashley Bush z The Florey widzi obiecujące wyniki małego badania pilotażowego.

„Nasze badanie krwi skutecznie zidentyfikowało AD i wykazuje moc diagnostyczną porównywalną z wiodącymi badaniami krwi stosowanymi obecnie w diagnostyce klinicznej” – stwierdził profesor Bush. „Konieczne są dalsze znaczące prace, aby określić ostateczną użyteczność tej obiecującej techniki”.

Wraz ze starzeniem się populacji świata, liczba zachorowań na AZS rośnie. Przewiduje się, że liczba osób cierpiących na demencję będzie się podwajać co 20 lat, a globalny koszt demencji wzrośnie do 2,8 biliona dolarów do 2030 r. W 2024 r. ponad 421 000 Australijczyków cierpi na demencję. Jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Australii i główna przyczyna australijskich kobiet.

Odniesienie: „Stabilne stosunki izotopów potasu w ludzkiej surowicy krwi w kierunku rozwoju biomarkerów w chorobie Alzheimera” autorstwa Brandona Mahana, Yan Hu, Esther Lahoud, Marka Nestmeyera, Alexa McCoy-Westa, Grace Manestar, Christophera Fowlera, Ashley I Bush i Frédéric Moynier, 31 sierpień 2024, Metalomika.
DOI: 10.1093/mtomcs/mfae038



Link źródłowy