Strona główna nauka/tech Prosta strategia adaptacji do klimatu może przynieść odwrotny skutek

Prosta strategia adaptacji do klimatu może przynieść odwrotny skutek

21
0


Biały dach Bermudów
Malowanie dachów na biało, aby odbijały światło słoneczne, mogłoby ochłodzić niektóre dzielnice kosztem innych. Źródło: Acroterion/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Odbicie światła słonecznego może chronić okolicę przed palącymi temperaturami, ale okoliczne dzielnice mogą w rezultacie ucierpieć.

Jak wynika z nowego badania modelowego przeprowadzonego przez Yu Chenga i Kaigina McColla, strategia adaptacji do klimatu mająca na celu chłodzenie miast może w niezamierzony sposób spowodować wzrost temperatury w pobliskich obszarach.

Strategia ta, znana jako zarządzanie promieniowaniem gruntu (LRM), obejmuje takie techniki, jak malowanie dachów i chodników na biało, aby odbijały światło słoneczne i zmniejszały absorpcję ciepła. Chociaż skutecznie obniża to temperaturę w strefie LRM, zakłóca również wzorce pogodowe, zmniejszając opady zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz strefy.

Niezamierzone konsekwencje dla lokalnego klimatu

Stanowi to wyzwanie dla obszarów sąsiadujących. Opady deszczu utrzymują wilgotność gleby, a gdy wilgoć wyparowuje, schładza otaczające powietrze. Gdy opady maleją, następuje mniejsze parowanie, co prowadzi do wyższych temperatur. Wewnątrz strefy LRM efekt chłodzenia wynikający z odbicia światła słonecznego przewyższa ocieplenie spowodowane zmniejszoną wilgotnością gleby. Jednak sąsiednie obszary nie czerpią korzyści z chłodzenia refleksyjnego, ale nadal doświadczają ocieplenia w wyniku mniejszych opadów. W rezultacie otaczające obszary stają się gorętsze, a efekt ogrzewania jest około 1–4 razy większy niż efekt chłodzenia w strefie LRM.

Jeśli LRM zostanie zastosowane na obszarach o wysokich dochodach graniczących z obszarami o niskich dochodach, technika ta może pogorszyć nierówności klimatyczne – ostrzegają naukowcy.

Skala i skuteczność LRM

Ale jeśli zostanie zastosowany na odpowiednią skalę, LRM może nadal być korzystny. Autorzy spekulują, że LRM stosowany na obszarach o średnicy mniejszej niż około 1 km raczej nie wpłynie na opady i nie spowoduje niezamierzonego ocieplenia. A jeśli technika ta zostanie zastosowana na obszarach o średnicy większej niż 10 kilometrów (6 mil), prawdopodobnie spowoduje to, że na znacznie większym obszarze nastąpi ochłodzenie niż ocieplenie, co potencjalnie sprawi, że taki kompromis będzie opłacalny.

Odniesienie: „Nieoczekiwane ocieplenie spowodowane gospodarką radiacyjną na lądzie”, Yu Cheng i Kaighin A. McColl, 19 listopada 2024 r., Listy z badań geofizycznych.
DOI: 10.1029/2024GL112433



Link źródłowy