Strona główna nauka/tech Profesor Rutgers rozwiązuje dwie największe tajemnice matematyki

Profesor Rutgers rozwiązuje dwie największe tajemnice matematyki

26
0


Koncepcja artystyczna symetrii matematycznych
Profesor Rutgersa, Pham Tiep, rozwiązał dwie główne zagadki matematyczne, pogłębiając naszą wiedzę na temat symetrii i procesów losowych w wielu dziedzinach nauki, począwszy od chemii i fizyki po inżynierię, informatykę i ekonomię. Źródło: SciTechDaily.com

Wybitny profesor matematyki w Rutgers rozwiązał dwa krytyczne problemy matematyczne, które od dziesięcioleci intrygują ekspertów.

Zmierzył się z hipotezą wysokości zerowej z 1955 r. i poczynił znaczące postępy w teorii Deligne-Lusztiga, ulepszając jej zastosowania teoretyczne w kilku naukach.

Profesor Uniwersytetu Rutgers w Nowym Brunszwiku, oddany odkrywaniu tajemnic wyższej matematyki, rozwiązał dwa odrębne, podstawowe problemy, które od dziesięcioleci wprawiają matematyków w zakłopotanie.

Te przełomy mogą znacznie pogłębić naszą wiedzę na temat symetrii w strukturach naturalnych i naukowych, a także długoterminowego zachowania procesów losowych w różnych dziedzinach, w tym chemii, fizyce, inżynierii, informatyce i ekonomii.

Rozwiązanie hipotezy o wysokości zerowej z 1955 r

Pham Tiep, wybitny profesor matematyki Joshua Barlaz na Wydziale Matematyki Rutgers School of Arts and Science, zakończył dowód hipotezy o wysokości zerowej z 1955 r., postawionej przez Richarda Brauera, czołowego niemiecko-amerykańskiego matematyka, który zmarł w 1977 r. hipoteza ta – powszechnie uważana za jedno z najwybitniejszych wyzwań w dziedzinie matematyki zwanej teorią reprezentacji grup skończonych – została opublikowana we wrześniowym numerze czasopisma Roczniki matematyki.[1]

„Przypuszczenie to pomysł, który Twoim zdaniem ma pewną wartość” – powiedział Tiep, który myślał o problemie Brauera przez większość swojej kariery i intensywnie nad nim pracował przez ostatnie 10 lat. „Ale przypuszczenia trzeba udowodnić. Miałem nadzieję, że awansuję na boisku. Nigdy nie spodziewałem się, że uda mi się rozwiązać ten problem.”

Pham Tiep
Profesor matematyki na Uniwersytecie Rutgers, Pham Tiep, w swoich badaniach używa wyłącznie pióra i papieru, których efektem jest jak dotąd pięć książek i ponad 200 artykułów w wiodących czasopismach matematycznych. Źródło: Uniwersytet Pham Tiep/Rutgers

W pewnym sensie Tiep i jego współpracownicy podążali za planem wyzwań, jakie Brauer przed nimi postawił w serii domysłów matematycznych postawionych i opublikowanych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

„Niektórzy matematycy mają ten rzadki intelekt” – powiedział Tiep o Brauerze. „To tak, jakby przybyli z innej planety lub z innego świata. Potrafią dostrzec ukryte zjawiska, których inni nie potrafią.”

Zaawansowane teorie reprezentacji

W drugim kroku Tiep rozwiązał trudny problem znany jako teoria Deligne-Lusztiga, będąca częścią podstawowego mechanizmu teorii reprezentacji. Przełom dotyczy śladów, ważnej cechy prostokątnej tablicy zwanej macierzą. Ślad macierzy jest sumą jej elementów przekątnych. Prace opisano szczegółowo w dwóch artykułach, jeden był opublikowany W Wynalazki matematyczne,[2] drugi w Roczniki matematyki.[3]

„Wysoka jakość pracy Tiiepa i wiedza specjalistyczna na temat grup skończonych pozwoliły Rutgersowi utrzymać pozycję czołowego światowego ośrodka w tej dziedzinie” – powiedział Stephen Miller, wybitny profesor i kierownik Wydziału Matematyki. „Jedno z największych osiągnięć 20t matematyka stulecia była klasyfikacją tak zwanych, choć być może błędnie nazwanych, „prostych” grup skończonych i jest synonimem Rutgersa – stąd została zapoczątkowana i tutaj odkryto wiele najciekawszych przykładów. Dzięki swojej niesamowitej, ciężkiej pracy Tiep zapewnia naszemu działowi międzynarodową widoczność”.

Wnioski płynące z rozwiązania prawdopodobnie znacznie poszerzą wiedzę matematyków na temat śladów, powiedział Tiep. Rozwiązanie dostarcza również spostrzeżeń, które mogą prowadzić do przełomów w innych ważnych problemach matematyki, w tym przypuszczeń postawionych przez Uniwersytet Florydy matematyk John Thompson i izraelski matematyk Aleksander Lubotzky – dodał.

Wpływ odkryć matematycznych

Obydwa przełomy stanowią postęp w dziedzinie teorii reprezentacji grup skończonych, będącej podzbiorem algebry. Teoria reprezentacji jest ważnym narzędziem w wielu obszarach matematyki, w tym w teorii liczb i geometrii algebraicznej, a także w naukach fizycznych, w tym w fizyce cząstek elementarnych. Za pomocą obiektów matematycznych zwanych grupami teorię reprezentacji wykorzystano także do badania symetrii cząsteczek, szyfrowania wiadomości i tworzenia kodów korygujących błędy.

Kierując się zasadami teorii reprezentacji, matematycy przyjmują abstrakcyjne kształty istniejące w geometrii euklidesowej – niektóre z nich są niezwykle złożone – i przekształcają je w tablice liczb. Można to osiągnąć poprzez identyfikację pewnych punktów istniejących w każdym trójwymiarowym lub wyższym kształcie i przekształcenie ich w liczby umieszczone w wierszach i kolumnach.

Tiep stwierdził, że musi zadziałać również operacja odwrotna: trzeba umieć odtworzyć kształt na podstawie sekwencji liczb.

Codzienne inspiracje napędzają matematyczne przełomy

W przeciwieństwie do wielu jego kolegów z nauk fizycznych, którzy często wykorzystują złożone urządzenia do usprawnienia swojej pracy, Tiep powiedział, że do prowadzenia badań używa wyłącznie pióra i papieru, których efektem jak dotąd jest pięć książek i ponad 200 artykułów w wiodących czasopismach matematycznych .

Zapisuje formuły matematyczne lub zdania wskazujące łańcuchy logiczne. Prowadzi także ciągłe rozmowy – osobiście lub na platformie Zoom – ze współpracownikami, którzy krok po kroku przechodzą przez próbę.

Jednak postęp może wynikać z wewnętrznej refleksji, powiedział Tiep, a pomysły pojawiają się, gdy najmniej się tego spodziewa.

„Może spaceruję z dziećmi, pracuję z żoną w ogrodzie lub po prostu robię coś w kuchni” – powiedział. „Moja żona mówi, że zawsze wie, kiedy myślę o matematyce”.

Przy tworzeniu pierwszego dowodu Tiep współpracował z Gunterem Malle z Technische Universität Kaiserslautern w Niemczech, Gabrielem Navarro z Universitat de València w Hiszpanii i Amandą Schaeffer Fry, byłą absolwentką Tiep’s, która obecnie studiuje na Uniwersytecie w Denver.

Przy tworzeniu drugiego przełomu Tiep współpracował z Robertem Guralnickiem z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Michaelem Larsenem z Uniwersytetu Indiana. Nad pierwszym z dwóch artykułów poświęconych matematycznym problemom dotyczącym śladów i ich rozwiązywaniu Tiep współpracował z Guralnickiem i Larsenem. Tiep i Larsen są współautorami drugiej pracy.

„Tiep i współautorzy uzyskali granice śladów tak dobre, jak mogliśmy się spodziewać” – powiedział Miller. „To dojrzały temat, ważny z wielu punktów widzenia, więc postęp jest trudny, a zastosowań jest wiele”.

Odniesienie:

  1. „Hipoteza zerowego wzrostu Brauera” Guntera Malle’a, Gabriela Navarro, Amandy Schaeffer Fry i Pham Tiep, wrzesień 2024, Roczniki matematyki.
    DOI: 10.4007/annals.2024.200.2.4
  2. „Poziomy znaków i granice znaków dla skończonych grup klasycznych” Robert M. Guralnick, Michael Larsen i Pham Huu Tiep, 29 września 2023 r., Wynalazki matematyczne.
    DOI: 10.1007/s00222-023-01221-5
  3. „Jednolite granice znaków dla skończonych grup klasycznych” Michaela Larsena i Pham Tiep, lipiec 2024, Roczniki matematyki.
    DOI: 10.4007/annals.2024.200.1.1



Link źródłowy