Strona główna Biznes Prezydent regionalny pewny elastyczności Planu Junckera – Euractiv

Prezydent regionalny pewny elastyczności Planu Junckera – Euractiv

23
0


Artykuł ten jest częścią naszego raportu specjalnego Inwestycje dla regionów.

RAPORT SPECJALNY: Komisja jest gotowa rozważyć elastyczność dla państw członkowskich, aby odliczyć fundusze strukturalne od ich rocznych budżetów w ramach paktu stabilności i wzrostu, jeżeli są one wykorzystywane do współfinansowania projektów planu Junckera (patrz kontekst), twierdzi nowy przewodniczący Komitet Regionów (KR).

Taka elastyczność uwzględniłaby ostrzeżenia wyrażane przez przedstawicieli politycznych regionów Europy, że plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro może przekierować pieniądze z istniejących funduszy strukturalnych UE.

Zgodnie z planem Junckera (patrz tło) państwom członkowskim zaoferowano możliwość uzupełnienia kwot Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który będzie pełnił rolę instrumentu inwestycyjnego dla projektów.

Komisja obiecała, że ​​wkłady państw członkowskich do EFIS nie będą wliczane do celów paktu stabilności i wzrostu.

Wybrany na przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów (KR) ze skutkiem od tego miesiąca Markku Markkula – członek centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej w Finlandii – w wywiadzie dla EURACTIV wezwał do współpracy regionalnej przy projektach planu Junckera.

Markkula: Plan Junckera powinien zmienić mentalność Europy

W wywiadzie dla Jeremy’ego Fleminga z EURACTIV Markku Markkula opowiedział o swojej nowej roli przewodniczącego Komitetu Regionów oraz znaczeniu wkładu regionalnego w plan Junckera. „W połowie kwietnia na naszej sesji plenarnej przyjmiemy specjalną rezolucję w sprawie planu Junckera, w której…

EURACTIV informował już wcześniej, że Rada Europejska rozważa pomysł umożliwienia państwom członkowskim wnoszenia wkładu w projekty określone w Planie Junckera z wykorzystaniem funduszy strukturalnych i kompensowania ich udziału we współfinansowaniu takich inwestycji z ich bilansów w ramach europejskiego semestru.

Przeczytaj >> Rada Europejska rozważa złagodzenie paktu stabilności

„Każdy [Juncker Plan] inwestycje należy poddać przeglądowi pod kątem ich skutków, a zasady muszą charakteryzować się elastycznością. Słyszałem, że Komisja uznaje potrzebę większej elastyczności w tej kwestii” – powiedział Markkula, pierwszy Fin stojący na czele dużej instytucji europejskiej.

Markkula powiedział, że chce doprowadzić do „zmiany mentalności” w sposobie, w jaki UE podchodzi do regulacji, włączając udział regionów w procesie decyzyjnym.

Powiedział także, że KR ma do odegrania rolę w kryzysie na Ukrainie, stwierdzając, że należy wykorzystać regionalne doświadczenia, pomagając Ukraińcom w budowaniu zdecentralizowanych struktur rządowych i odbudowie infrastruktury zniszczonej w wyniku konfliktu.

25 listopada 2014 r. Komisja Europejska zaprezentowała mechanizm długo zapowiadanego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje na wyniszczonym kryzysem południu Europy w celu zwiększenia solidarności.

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

Komisja Europejska

Artykuły prasowe





Link źródłowy