Nowe badania przeprowadzone przez Ogólnopolski Szpital Dziecięcy wskazują, że narażenie w okresie prenatalnym na: konopie indyjskie wiąże się z gorszymi wynikami poznawczymi i behawioralnymi u dzieci, takimi jak kontrola impulsów, czas skupienia uwagi i agresywne zachowanie.
Pomimo naturalnego pochodzenia konopi indyjskich, pracownicy służby zdrowia odradzają jej stosowanie w czasie ciąży ze względu na ryzyko, jakie stwarza ona dla matki i dziecka.
Ponieważ konopie indyjskie są obecnie zalegalizowane i bardziej dostępne w dużej części kraju, podmioty świadczące opiekę zdrowotną są coraz bardziej zaniepokojone jej potencjalnym wpływem na dzieci. Nowe badania przeprowadzone przez Nationwide Children’s Hospital uzupełniają coraz większą liczbę dowodów na to, że narażenie na konopie indyjskie przed urodzeniem może zaszkodzić rozwojowi dzieci.
Skutki prenatalnego narażenia na konopie indyjskie
W badaniu opublikowanym 28 października br JAMA Pediatriabadacze odkryli, że prenatalna ekspozycja na konopie indyjskie była powiązana z gorszymi umiejętnościami myślenia we wczesnym dzieciństwie, a także z takimi zachowaniami, jak zmniejszona kontrola impulsów, trudności w skupieniu uwagi, trudności z planowaniem i zwiększona agresja. Te umiejętności i zachowania mają kluczowe znaczenie dla powodzenia w szkole i zdrowych interakcji społecznych.
Zagrożenia związane ze stosowaniem konopi indyjskich podczas ciąży
„Chociaż konopie indyjskie są produktem naturalnym, ich używanie w czasie ciąży nadal wiąże się z wieloma zagrożeniami” – stwierdziła dr Sarah Keim, główna badaczka w Centrum Zdrowia Biobehawioralnego przy Nationwide Children’s i główna autorka badania. „Niektóre kobiety mogą sięgnąć po konopie indyjskie, aby uporać się z niektórymi typowymi problemami związanymi z ciążą, takimi jak nudności, problemy ze snem i stres. Nie jest to zalecane. Ważna jest konsultacja z lekarzem w celu znalezienia bezpieczniejszych opcji pomocy w przypadku tych problemów w czasie ciąży.
Badacze zastosowali wiele metod oceny, w tym zadawanie pytań rodzicom o typowe zachowania ich dzieci oraz pomiar umiejętności związanych z kontrolą impulsów, zwracaniem uwagi, rozwiązywaniem problemów i zarządzaniem emocjami u dzieci w wieku przedszkolnym. Wyniki wykazały, że dzieci narażone na działanie konopi indyjskich miały większe trudności z kontrolowaniem swoich impulsów, zwracaniem uwagi i planowaniem, a także wykazywały bardziej agresywne zachowanie, gdy badacze obserwowali ich zachowanie w środowisku laboratoryjnym.
Potwierdzanie wcześniejszych badań nad konopiami indyjskimi
„Nasze odkrycia nie były zaskakujące – w rzeczywistości potwierdzają i rozszerzają długotrwałe dowody z poprzednich badań” – powiedział dr Keim. „Dzięki naszej bardziej współczesnej i zróżnicowanej próbie kobiet i dzieci oraz znacznie większej sile działania konopi indyjskich obecnie niż w poprzednich dziesięcioleciach, badanie to potwierdza wcześniejsze badania i wspiera istniejące zalecenia kliniczne dla pacjentów”.
Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów przestrzegają przed używaniem konopi indyjskich w czasie ciąży ze względu na możliwe ryzyko dla zdrowia matki i dziecka.
Odniesienie: „Prenatalna ekspozycja na konopie indyjskie a funkcje wykonawcze i agresywne zachowanie w wieku 5 lat” Sarah A. Keim, Peter Fried, Keith Owen Yeates, Kelly M. Boone, Daphne M. Vrantsidis, Abigail Dean, Aaron W. Murnan, Joseph Rausch i Mark A. Klebanoff, 28 października 2024 r., JAMA Pediatria.
DOI: 10.1001/jamapediatrics.2024.4352