Strona główna nauka/tech Poziom cukru we krwi może potajemnie sabotować Twój mózg, nawet jeśli nie...

Poziom cukru we krwi może potajemnie sabotować Twój mózg, nawet jeśli nie masz cukrzycy

19
0


Koncepcja sygnałów energetycznych mózgu
Jak wynika z badania Baycrest, wysoki poziom cukru we krwi może upośledzać zdrowie mózgu u osób nie chorujących na cukrzycę, szczególnie u osób starszych i kobiet. Znaleziono powiązania z osłabionymi sieciami mózgowymi i zmiennością tętna.

Badania Baycrest pokazują, że wysoki poziom cukru we krwi negatywnie wpływa na zdrowie mózgu osób bez cukrzycy, zwłaszcza osób starszych i kobiet.

Badanie przeprowadzone przez Baycrest wykazało, że podwyższony poziom cukru we krwi może negatywnie wpływać na zdrowie mózgu, nawet u osób, które nie chorują na cukrzycę. Chociaż związek między poziomem cukru we krwi a zdrowiem mózgu jest dobrze ugruntowany u osób chorych na cukrzycę, firma Baycrest jako pierwsza zbadała ten związek u osób bez tej choroby.

„Nasze wyniki pokazują, że nawet jeśli u kogoś nie zdiagnozowano cukrzycy, jego poziom cukru we krwi może już być na tyle wysoki, że ma to negatywny wpływ na zdrowie mózgu” – powiedziała dr Jean Chen, starszy autor badania i starszy naukowiec w Rotman Research Instytut będący częścią Baycrest Academy for Research and Education (BARE). „Stosunek cukru we krwi ma szerokie spektrum – nie jest to czarno-biała kategoryzacja tego, co zdrowe, a co niezdrowe”.

Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Neurobiologia starzenia się i przebadali 146 zdrowych dorosłych w wieku 18 lat i starszych. W przypadku każdej osoby badacze przeanalizowali poziom cukru we krwi, aktywność mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz zmienność rytmu serca na podstawie odczytów elektrokardiogramu (EKG).

„Odkrycia podkreślają znaczenie kontrolowania poziomu cukru we krwi poprzez zdrową dietę i ćwiczenia, nie tylko dla organizmu, ale także dla mózgu” – powiedział dr Chen, który jest także kierownikiem badań neuroobrazowania starzenia się w Kanadzie i profesorem fizyki biomedycznej w Baycrest na Uniwersytecie w Toronto. „Ważne jest również regularne poddawanie się badaniom kontrolnym i współpraca z lekarzem, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u Ciebie stan przedcukrzycowy.

Główne wnioski z badania

  • Wyższy poziom cukru we krwi był powiązany ze zmniejszonymi połączeniami w sieciach mózgowych. Sieci te odgrywają kluczową rolę we wszystkich aspektach poznania, w tym pamięci, uwagi i regulacji emocji.
  • Efekt był silniejszy u osób starszych, ale występował we wszystkich grupach wiekowych; osoby starsze miały na ogół wyższy poziom cukru we krwi niż osoby młodsze.
  • Efekt był również silniejszy u kobiet niż u mężczyzn.
  • Ponadto istniał związek między wyższym poziomem cukru we krwi a mniejszą zmiennością tętna, czyli zmianą tętna z uderzenia na uderzenie. Poprzednie badania wykazały, że większa zmienność rytmu serca jest powiązana z lepszym zdrowiem mózgu.

W przyszłych pracach naukowcy będą mogli dokładniej zbadać, jak poprawić funkcjonowanie mózgu poprzez zmianę zmienności rytmu serca, która jest łatwiejszym celem interwencji niż poziom cukru we krwi, szczególnie u osób bez cukrzycy.

Odniesienie: „Powiązania między kontrolą glikemii, zmiennością serca i autonomiczną funkcją mózgu u zdrowych osób: różnice związane z wiekiem i płcią”, Jeffrey X. Yu, Ahmad Hussein, Linda Mah i J. Jean Chen, 23 maja 2024 r., Neurobiologia starzenia się.
DOI: 10.1016/j.neurobiolaging.2024.05.007

Badanie to przeprowadzono z wykorzystaniem danych ze zbioru danych Leipzig Study for Mind-Body-Emotion Interactions (LEMON). Został on sfinansowany przez Kanadyjskie Instytuty Badań nad Zdrowiem oraz Kanadyjską Radę ds. Badań Przyrodniczych i Inżynieryjnych.



Link źródłowy