Strona główna nauka/tech Powszechnie stosowane chemikalia znajdujące się w szamponach i plastiku mogą po cichu...

Powszechnie stosowane chemikalia znajdujące się w szamponach i plastiku mogą po cichu zakłócać rytm serca

28
0


Ilustracja komputerowa anatomii ludzkiego serca człowieka
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazało, że fenole środowiskowe, powszechnie występujące w produktach konsumenckich, mogą zmieniać aktywność elektryczną serca, a specyficzne skutki różnią się u mężczyzn i kobiet. Jest mało prawdopodobne, aby te umiarkowane zmiany zaszkodziły zdrowym osobom, ale mogą pogorszyć istniejące choroby serca, szczególnie w bezbronnych populacjach.

Badanie Fernalda na Uniwersytecie Kalifornijskim łączy fenole środowiskowe z toksycznością dla serca

Fenole środowiskowe są obecne w wielu produktach konsumenckich codziennego użytku, służąc jako konserwanty w pakowanej żywności, parabeny w szamponach i bisfenol A (BPA) w plastikowych naczyniach. W rezultacie ludzie są codziennie narażeni na działanie tych substancji chemicznych.

Wiadomo, że niektóre z tych fenoli środowiskowych mają działanie toksyczne na serce. Teraz interdyscyplinarne badanie z udziałem czterech profesorów College of Medicine Uniwersytetu Cincinnati ujawnia ich niekorzystny wpływ na właściwości elektryczne serca, a wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Zdrowie środowiskowe.

„To pierwsze badanie oceniające wpływ narażenia na fenol na aktywność elektryczną serca u ludzi” – powiedział dr Hong-Sheng Wang, profesor na Wydziale Farmakologii, Fizjologii i Neurobiologii oraz główny autor badania.

Naukowcy wykorzystali dane z grupy Fernald Community Cohort, która obejmuje prawie 10 000 osób mieszkających w pobliżu dawnego zakładu przetwarzania uranu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w Fernald pod Cincinnati i uczestniczących w programie monitorowania medycznego Fernald w latach 1990–2008.

Duża część kohorty nie doświadczyła narażenia na uran wykraczający poza promieniowanie otrzymywane przez ogół populacji. Wang i jego zespół wykorzystali w badaniu swoje dane, w tym próbki biologiczne i dokumentację medyczną, więc narażenie na uran nie miało wpływu na ustalenia, co czyni je istotnymi dla ogółu populacji. Ponieważ próbki moczu i elektrokardiogramy, czyli EKG, pobrano tego samego dnia, wyniki były istotne dla analizy narażenia na fenole środowiskowe.

EKG, które mierzą czynność elektryczną serca, zostały odczytane przez certyfikowanych lekarzy, a próbki moczu przesłano do Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w celu analizy narażenia.

Odkrycia dotyczące aktywności elektrycznej serca

Jednym z celów badania była identyfikacja wszelkich zmian w parametrach EKG związanych z ekspozycją na fenol w środowisku.

Serce napędzane jest aktywnością elektryczną, zatem wszystko, co wpływa na jego właściwości elektryczne, może mieć szkodliwy wpływ i potencjalnie skutkować arytmią.

Z badania wynika, że ​​większe narażenie na niektóre fenole środowiskowe wiąże się ze zmienioną aktywnością elektryczną serca.

Naukowcy odkryli, że większa ekspozycja na BPA, BPF i BPA+F u kobiet wiąże się z dłuższym odstępem PR, czyli opóźnieniem czasu potrzebnego na przejście sygnałów elektrycznych z przedsionków w górnej części serca do komór.

„Nasze ustalenia były w dużym stopniu zależne od płci” – powiedział Wang. U kobiet badacze zidentyfikowali związek z dłuższym czasem trwania zespołu QRS, czyli skurczem komór, i dysfunkcją impulsów elektrycznych serca.

„Było to szczególnie widoczne u kobiet z wyższym wskaźnikiem masy ciała” – stwierdziła Wang.

U mężczyzn naukowcy odkryli, że większa ekspozycja na triklokarban (TCC), środek przeciwdrobnoustrojowy, prowadzi do wydłużenia odstępu QT w sercu, co oznacza, że ​​ładowanie układu elektrycznego serca trwa zbyt długo, co może przyczynić się do zaburzeń rytmu serca. Od tego czasu TCC zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych.

Konsekwencje dla zdrowia serca

Wang zwrócił również uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby same typowe poziomy narażenia spowodowały klinicznie istotną chorobę serca u zdrowych osób.

„Nie były to dramatyczne zmiany, które zaobserwowaliśmy, ale umiarkowane zmiany w aktywności elektrycznej serca” – powiedział. „Były one jednak szczególnie wyraźne w niektórych subpopulacjach”.

Powiedział, że zmieniona aktywność serca może zaostrzyć istniejącą chorobę serca lub zaburzenia rytmu u pacjenta, szczególnie u osób starszych lub osób z innymi czynnikami ryzyka.

„Teraz na rynku dostępne są nowe chemikalia, więc następnym krokiem byłoby zbadanie tych nowszych chemikaliów środowiskowych i skupienie się na ich wpływie na poziomie indywidualnym u osób podatnych na choroby serca” – powiedział Wang.

Odniesienie: „Powiązanie poziomów fenolu w moczu tego samego dnia i zmian elektrycznych w sercu: analiza kohorty społeczności Fernald” autorstwa Jacka Rubinsteina, Susan M. Pinney, Changchun Xie i Hong-Sheng Wang, 19 września 2024 r., Zdrowie środowiskowe.
DOI: 10.1186/s12940-024-01114-x

Do innych autorów tego badania należeli dr Susan Pinney, FACE, profesor epidemiologii na Wydziale Nauk o Środowisku i Zdrowiu Publicznym; Jack Rubinstein, lekarz medycyny, FACC, profesor kardiologii klinicznej w Klinice Chorób Wewnętrznych; oraz dr Changchun Xie, profesor na Wydziale Biostatystyki, Informatyki Zdrowotnej i Nauk o Danych.

Badanie to zostało sfinansowane z grantów Narodowego Instytutu Zdrowia Środowiskowego i Centrum Genetyki Środowiskowej Uniwersytetu Cincinnati.



Link źródłowy