Naukowcy ze stanu Floryda odkryli, że bakterie jelitowe, takie jak Klebsiella pneumoniaemoże dotrzeć do mózgu i zaostrzyć się Alzheimera objawy choroby. W badaniu podkreślono ryzyko infekcji szpitalnych i zaburzeń mikrobiomu jelitowego dla zdrowia poznawczego.
Naukowcy z Uniwersytet Stanowy FlorydyLaboratorium Gut Biome Lab przeprowadziło przełomowe badanie odkrywające możliwy związek pomiędzy infekcjami bakteryjnymi jelit a postępem choroby Alzheimera.
Badania wykazały, że bakterie Klebsiella pneumoniae — powszechna bakteria znana z wywoływania zakażeń szpitalnych — może migrować z jelit do krwioobiegu i ostatecznie do mózgu. Ta inwazja bakteryjna może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego w mózgu i upośledzenia funkcji poznawczych, naśladując objawy obserwowane u pacjentów z chorobą Alzheimera. Praca ukazała się w Dziennik chorób zakaźnych .
„Hospitale i pobyty na oddziałach intensywnej terapii w połączeniu z ekspozycją na antybiotyki mogą prowadzić do dalszego spadku różnorodności mikrobiomu, co naraża osoby starsze na wysokie ryzyko nie tylko problemów trawiennych, ale także patologii pozajelitowych, takich jak choroby neurodegeneracyjne wynikające z rozregulowania pracy jelit. osi mózgowej” – powiedział Ravinder Nagpal, adiunkt w College of Education, Health and Human Sciences FSU oraz dyrektor Gut Biome Lab.
Wyniki badań dotyczących K. pneumoniae i patologii Alzheimera
Badanie jest pierwszym, które pokazuje bezpośrednią korelację pomiędzy K. zapalenie płuc infekcja i patologia Alzheimera, co napędza powstającą dziedzinę badania, w jaki sposób czynniki zakaźne mogą wywoływać lub zaostrzać chorobę Alzheimera. Toruje także drogę przyszłym badaniom nad sposobami leczenia szkodliwych czynników zakaźnych w bezbronnych populacjach, takich jak osoby starsze lub osoby wychodzące z sepsy.
Badania sugerują, że kiedy antybiotyki zakłócają pracę jelit, może to prowadzić do problemów nie tylko w jelitach, ale także w mózgu. Korzystając z przedklinicznego modelu myszy, naukowcy wykazali, że narażenie na antybiotyki zmniejsza różnorodność bakterii jelitowych i powoduje brak równowagi mikrobiomu, co sprzyja proliferacji bakterii K. zapalenie płuc tworząc korzystną niszę.
Konsekwencje zakażeń szpitalnych i ryzyka choroby Alzheimera
Kiedy to się stanie, K. zapalenie płuc mogą przedostać się z jelit do krwioobiegu, przechodząc przez błonę śluzową jelit i ostatecznie dotrzeć do mózgu, wywołując zapalenie układu nerwowego i upośledzenie funkcji neurokognitywnych.
Odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko infekcji szpitalnych, takich jak K. zapalenie płuc mogą powodować rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
„Zakażenia szpitalne i septyczne są jednym z czynników ryzyka, które mogą zwiększać predyspozycje do przyszłych zaburzeń neurozapalnych i neurokognitywnych, zwłaszcza u osób starszych” – stwierdził Nagpal.
Badanie podkreśla potrzebę opracowania innowacyjnych podejść terapeutycznych w celu zwalczania rosnącej częstości występowania choroby Alzheimera, jako uzupełnienie istniejących terapii amyloidem i białkiem tau. Dalsze badania mogą dostarczyć wiedzy na temat strategii zapobiegawczych mających na celu zwalczanie patogenów nabywanych w szpitalu i zachowanie zdrowia poznawczego w starzejących się populacjach.
Odniesienie: „Jelitowa infekcja bakteryjna wyzwala zapalenie układu nerwowego i zaburzenia neurobehawioralne u myszy transgenicznych 3xTg-AD” autorstwa Gwoncheol Park, Saurabh Kadyan, Nathaniel Hochuli, Gloria Salazar, Orlando Laitano, Paramita Chakrabarty, Philip A. Efron, M. Ammar Zafar, Aaron Wilber i Ravinder Nagpal, 10 września 2024 r., Dziennik chorób zakaźnych.
DOI: 10.1093/infdis/jiae165
Badania zostały sfinansowane przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Departament Zdrowia Florydy.