Strona główna nauka/tech Potężny międzykontynentalny zasięg pyłu saharyjskiego

Potężny międzykontynentalny zasięg pyłu saharyjskiego

10
0


Kurz unosi się u wybrzeży Maroka, sierpień 2024 r. Adnotacja
Zdjęcie satelitarne pyłu płynącego od brzegu z południowego Maroka wykonane 24 sierpnia 2024 r. przez zestaw radiometryczny Visible Infrared Imaging Radiometer Suite na satelicie Suomi NPP.

Satelity obserwowały pył saharyjski przemieszczający się z Maroka przez Atlantyk, co uwypukliło rolę Sahary jako głównego źródła pyłu.

Pył ten wpływa na pogodę na całym świecie, a ostatnie badania wykazały, że różne stężenia pyłu saharyjskiego mogą tłumić lub zwiększać opady deszczu podczas burz tropikalnych.

Zdarzenia związane z pyłem saharyjskim zarejestrowane przez satelitę

Gęste pasma pyłu unosiły się nad brzegiem południowego Maroka latem 2024 r. VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) na satelicie Suomi NPP wykonał to zdjęcie pióropusza saharyjskiego pyłu uniesionego przez wiatr nad Oceanem Atlantyckim 24 sierpnia 2024.

Sahara jest największym źródłem pyłu unoszącego się w powietrzu na Ziemi, a cząsteczki mogą przemieszczać się na odległość tysięcy kilometrów. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni panuje suchość i zakurzenie Warstwa powietrza Sahary do przenoszenia cząstek na zachód przez Ocean Atlantycki, wysoko w atmosferze. Przy różnych wzorach wiatru zimą i wiosną pył unoszący się z Afryki Północnej może powodować powstawanie pyłów przepłynąć Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej na stosunkowo małych wysokościach.

Wzorce sezonowe i wpływ pyłu saharyjskiego

Aktywność saharyjskiej warstwy powietrza maleje po połowie sierpnia, według NOAAco zmniejsza prawdopodobieństwo, że pokazany tutaj pióropusz wyruszy w podróż transoceaniczną. Zamiast tego, po wydmuchaniu nad oceanem, kieruje się łukiem na północ. Jednak wcześniej latem nad Saharą pojawiło się kilka chmur drobnego pyłu dotarł do Stanów Zjednoczonychtworzenie zamglone niebo nad Teksasem.

Naukowcy interesują się letnimi zjawiskami pyłowymi na Saharze, częściowo ze względu na wpływ, jaki mogą one mieć na duże systemy burzowe. Suchy, stabilny i zakurzony pojemnik z powietrzem hamują powstawanie cyklonów tropikalnych na Północnym Atlantyku. I w nowe badanienaukowcy odkryli, że pył może regulować ilość opadów powodowanych przez te burze.

Wpływ pyłu saharyjskiego na warunki pogodowe

Wykorzystanie modelu uczenia maszynowego opartego na danych meteorologicznych, NASA’S IMERG (Zintegrowane pobieranie z wielu satelitów dla GPM) szacunki opadów i inne pomiary satelitarne, autorzy badania odkryli, że głębokość optyczna pyłu – miara tego, ile światła przenika przez pióropusz pyłu – była kluczowym czynnikiem prognostycznym opadów z cyklonów tropikalnych. Doszli do wniosku, że przy mniejszych ilościach cząsteczki pyłu sprzyjają tworzeniu się chmur powodujących deszcz, natomiast przy wyższych stężeniach działanie pyłu blokującego światło słoneczne hamuje opady.

Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi NASA autorstwa Lauren Dauphin, wykorzystujące dane VIIRS z NASA EOSDIS LANCE, GIBS/Worldview i Suomi National Polar-orbiting Partnership.



Link źródłowy