Strona główna Biznes Posłowie proszą Riberę o wyjaśnienie poglądów w kontrowersyjnych kwestiach – Euractiv

Posłowie proszą Riberę o wyjaśnienie poglądów w kontrowersyjnych kwestiach – Euractiv

39
0


Jak wynika z projektu pytań komisji, do którego dotarł Euractiv, Teresa Ribera zajmie się swoimi poglądami na głęboko kontrowersyjne tematy związane z gospodarką, w tym chińskimi pojazdami elektrycznymi (EV), pomocą państwa i polityką konkurencji UE, przed przesłuchaniem w parlamencie jako kandydatka na komisarza Hiszpanii.

Socjalistyczny polityk jest gotowy przejąć potężne portfolio Komisji w zakresie konkurencji i oczekuje się, że będzie nadzorował zieloną transformację i odrodzenie przemysłu w Europie. Prawdopodobnie zostanie poproszona przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) o wyjaśnienie swojego stanowiska w sprawie niedawnej decyzji organu wykonawczego UE o nałożeniu dodatkowych ceł w wysokości do 35,3% na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.

„Jakie jest Pana zdanie na temat ustaleń Komisji w sprawie nieuczciwego subsydiowania pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami (BEV) z Chin oraz tymczasowych ceł wyrównawczych nałożonych na przywóz tych pojazdów?” brzmi jedno pytanie.

ITRE poprosi także Riberę o udzielenie pisemnych odpowiedzi na pytania dotyczące podobnie dzielącej kwestii, jaką są zasady pomocy państwa, w szczególności czy jej zdaniem obecne ramy UE w zakresie pomocy państwa mogą zapewnić „uczciwą konkurencję” na jednolitym rynku.

Zarówno kwestie pojazdów elektrycznych, jak i pomocy państwa są zawzięcie kwestionowane przez wiele stolic europejskich.

W kluczowym głosowaniu, które odbyło się w zeszłym tygodniu, Niemcy, największa gospodarka UE, sprzeciwiły się propozycji Komisji w sprawie taryf dla pojazdów elektrycznych, ale nie mogły zgromadzić wymaganej liczby głosów, aby zablokować cła.

Francja – której zaproponowany komisarz Stéphane Séjourné został poproszony przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen o współpracę z Riberą w celu opracowania nowego „porozumienia w sprawie czystego przemysłu” w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji – głosowała przeciwko nałożeniu ceł, natomiast Hiszpania wstrzymała się od głosu .

Tymczasem mniejsze państwa członkowskie wielokrotnie argumentowały, że obecne zasady UE dotyczące pomocy państwa w niesprawiedliwy sposób faworyzują większe kraje Europy, które dysponują siłą fiskalną, aby wspierać swój przemysł i gospodarstwa domowe.

W niedawnym wywiadzie dla El PaísRibera był bardzo ostrożny w sprawie pojazdów elektrycznych, utrzymując, że niedawne wezwanie hiszpańskiego premiera Pedro Sáncheza do Komisji, aby „ponownie rozważyła” jej stanowisko, jest „zgodne z polityką promowaną przez Brukselę”.

„Potrzebujemy prężnego i innowacyjnego przemysłu. Jednocześnie musimy unikać wdawania się w wojny handlowe – z Chinami i z kimkolwiek” – powiedziała.

Ribera wyraził jednak większe poparcie dla stanowiska mniejszych państw członkowskich w sprawie zasad pomocy publicznej.

Zdecydowanie poparła także krytykę polityki UE w zakresie pomocy państwa wyrażaną przez byłych premierów Włoch Mario Draghiego i Enrico Lettę, którzy w dwóch ostatnich raportach argumentują, że obecny system „zakłóca” jednolity rynek i powinien zostać ponownie skalibrowany w kierunku większych inwestycji na szczeblu UE.

„Jest jeden aspekt sprawozdań Draghiego i Letty, który szczególnie podoba mi się: pomoc państwa tradycyjnie była zdominowana przez interes narodowy i musimy ewoluować w kierunku projektów leżących w interesie Europy” – stwierdziła Ribera.

ECON skupia się na polityce konkurencji

Powtarzając pytania ITRE, Komisja Gospodarcza i Monetarna (ECON) – która będzie przewodniczyć przesłuchaniu Ribery na początku listopada wraz z ITRE oraz Komisją Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) – zapyta Riberę, czy uważa, że ​​„rozbieżna przestrzeń fiskalna” krajów UE może spowodować „fragmentację jednolitego rynku”.

ECON poprosi także Riberę, wyszkolonego prawnika, o bardziej szczegółowe odpowiedzi na temat przyszłości polityki konkurencji UE, w tym niedawnych nacisków Komisji na rzecz zachęcania do fuzji, które pozwolą europejskim przedsiębiorstwom konkurować z ich chińskimi i amerykańskimi odpowiednikami.

„Jakie zmiany może obejmować „nowe podejście do polityki konkurencji” i w jaki sposób można je lepiej dostosować do polityki przemysłowej?” jedno pytanie brzmi: nawiązanie do von der Leyen list misyjny do Ribery opublikowanej w zeszłym miesiącu, w której wzywa się do „nowego podejścia do polityki konkurencji”, które „bardziej wspiera”. [EU] firm zwiększających skalę na rynkach światowych”.

Ribera wyraziła już wcześniej silne poparcie dla zdolności przedsiębiorstw do „zwiększania skali” działalności w całej UE, co jest również wyraźnie widoczne w sprawozdaniach Draghiego i Letty.

W niedawnym wywiadzie dla „Financial Times”.Ribera zasugerowała, że ​​polityka konkurencji UE powinna „ewoluować” od wyraźniejszej polityki przeciwdziałającej fuzji stosowanej przez jej poprzedniczkę, liberalną Dane Margrethe Vestager.

„Margrethe wykonała świetną robotę i musimy zobaczyć, w jakim stopniu ta wspaniała praca musi ewoluować. . . krok po kroku” – powiedział Ribera.

Pytania komisji zostaną zakończone jeszcze w tym tygodniu i muszą zostać formalnie przesłane do Ribery do czwartku (10 października). Ribera musi udzielić pisemnych odpowiedzi do dnia 22 października.

Przesłuchania odbędą się w dniach 4–12 listopada, a nowy skład Komisji ma wejść w życie 1 grudnia. Ten ostatni termin może jednak zostać przesunięty, jeśli niektórzy nominowani komisarze nie zostaną zatwierdzeni przez eurodeputowanych.

[Edited by Alice Taylor-Braçe]





Link źródłowy