Strona główna Biznes Posłowie będą grillować portugalskie Albuquerque na CMU, centralnym nadzorze, ochronie depozytów –...

Posłowie będą grillować portugalskie Albuquerque na CMU, centralnym nadzorze, ochronie depozytów – Euractiv

26
0


Od czasu jej nominacji na kandydatkę na komisarza zainteresowane strony z rynków finansowych pokładały nadzieje w ostatniej roli Portugalki Marii Luís Albuquerque w sektorze prywatnym, która pomoże UE w kierunku większego uzależnienia od rynków kapitałowych i finansowania prywatnego.

Jednak w niej wstępne odpowiedzi w zeszłym miesiącu do Parlamentu Europejskiego, jej doświadczenie w sektorze publicznym sprzed 2016 r. zabłysnęło, gdyż wyraziła silną wiarę w solidne regulacje ostrożnościowe.

Europosłowie z Komisji Gospodarczej i Monetarnej, którzy w środę (6 listopada) zaczną zadawać pytania portugalskiej kandydatce od godz. 9.00, będą szukać wskazówek, która strona jej pochodzenia zwycięży.

Przed dołączeniem do londyńskiego zarządzającego funduszem Arrow Global i amerykańskiego giganta inwestycyjnego Morgan Stanley Albuquerque poruszał się po trudnych wodach na czele portugalskiego Ministerstwa Skarbu i Finansów w centroprawicowym rządzie Coelho w okresie surowych środków oszczędnościowych – radząc sobie z bardzo wymiernymi konsekwencjami krach finansowy w 2008 r. i wynikający z niego kryzys zadłużeniowy w Europie w 2012 r., który odbił się na gospodarce kraju.

Choć zapewniło jej to niezbyt przyjazną reputację w kraju, pomogło jej także zbudować solidne, oparte na zaufaniu relacje z Brukselą, gdy nadzorowała negocjacje z wierzycielami kraju.

„Przeżycie tych kryzysów i ich następstw, mających negatywny wpływ na życie i oczekiwania obywateli w całej UE, a także ich zaufanie do instytucji UE, jeszcze bardziej zaangażowało mnie w projekt europejski” – stwierdziła we wstępnych przesłaniach do eurodeputowanych.

„Rozwiązania takich kryzysów można znaleźć tylko poprzez […] poczynić postępy we wszystkich obszarach, w których wspólne działanie przynosi lepsze rezultaty niż rozwiązywanie problemów na szczeblu krajowym” – dodała.

Opierając się na tym założeniu, Albuquerque zasygnalizowała posłom do Parlamentu Europejskiego, że jej zdaniem Europa powinna obrać właściwą drogę i w dalszym ciągu opowiadać się za stabilnością finansową, ochroną konsumentów i światowymi standardami.

Na przykład w sprawie zasad bankowości międzynarodowej oświadczyła, że ​​będzie dążyć do pełnego zastosowania tak zwanego „rozgrywki końcowej Bazylei 3” i będzie wywierać presję na innych partnerów na całym świecie, aby zrobili to samo – po tym, jak kluczowe nierozstrzygnięte elementy ram wymogów kapitałowych napotkały przemysł i opozycję polityczną w NAS i Wielka Brytaniaco skłoniło UE do tego również odłożyć wdrożenie Podstawowego Przeglądu Księgi Handlowej.

„Postawię się jasno: musimy wdrożyć zasady, a nie wycofywać się” – powiedziała eurodeputowanym.

Zasugerowała, że ​​zasady bankowe pozostaną również w centrum uwagi na szczeblu UE: „Konieczne będzie zintegrowanie banków” z unią rynków kapitałowych (CMU, niedawno przemianowaną na Unię Oszczędności i Inwestycji), ponieważ „silne banki europejskie działające transgranicznie są niezbędne dla kluczowych usług rynku kapitałowego” – stwierdziła, takich jak notowanie i handel.

„Stabilność finansowa jako punkt odniesienia”

Jednym z zobowiązań Albuquerque było urzeczywistnienie brakujących elementów unii bankowej, ze szczególnym naciskiem na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego i gwarantowania depozytów (CMDI) oraz powiązany plan utworzenia ogólnounijnego systemu gwarantowania depozytów (EDIS).

Te dwa kluczowe środki zintegrowałyby przepisy dotyczące niewypłacalności banków (obecnie bardzo rozdrobnione w 27 państwach członkowskich) z unijnymi przepisami w zakresie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zdefiniowałyby, w jaki sposób i na jakim etapie można korzystać z funduszy gwarancji depozytów – wszystkie punkty sporne, które dotychczas okazały się wysoce kontrowersyjne wśród współprawodawcy.

Albuquerque powiedziała, że ​​jeśli zostanie zatwierdzona, będzie starała się znaleźć rozwiązanie kompromisowe między Radą a Parlamentem w obu sprawach i wznowić negocjacje w sprawie CMDI „tak szybko, jak to możliwe”.

Ogólnie rzecz biorąc, podkreśliła, że ​​„solidna” ochrona depozytów i stabilność finansowa będą kluczowymi warunkami wstępnymi funkcjonowania europejskich rynków kapitałowych – zwłaszcza biorąc pod uwagę plan UE mający na celu przekształcenie europejskich posiadaczy depozytów w aktywnych inwestorów.

Julia Symon, szefowa działu badań w brukselskim think tanku Finance Watch, z zadowoleniem przyjęła ambicje Albuquerque, by przełamać utrzymujący się impas w kluczowych plikach ostrożnościowych.

„Gotowość polityczna i dynamika polityczna, w szczególności ze strony państw członkowskich, pozostaną kluczowe przy realizacji kilku inicjatyw przedstawionych w odpowiedziach komisarza” – powiedziała we wtorek (5 listopada) dziennikowi Euractiv.

Symonowi spodobały się także „powtarzające się zobowiązania portugalskiego urzędnika do […] zapewnienie stabilności finansowej jako punktu odniesienia.”

Torowanie drogi dla bardziej scentralizowanego nadzoru?

Nadzór finansowy będzie kolejnym kluczowym obszarem zainteresowania Albuquerque, który postrzega „ulepszony system nadzoru na szczeblu UE” jako „instrumentalny” zarówno do odblokowania w pełni funkcjonujących rynków kapitałowych, jak i do „zmniejszenia obciążeń regulacyjnych”.

Portugalska urzędniczka powiedziała, że ​​skonsultuje się w sprawie możliwości scentralizowania tej kwestii pod patronatem unijnego organu nadzoru finansowego (ESMA) lub nalegania na możliwie najszerszą koordynację.

„Na podstawie [stakeholders’] uwagi, zostaną ocenione możliwości ulepszenia systemu nadzoru i zaproponowane zostaną odpowiednie rozwiązania” – powiedział portugalski urzędnik.

Propozycje wprowadzenia nadzoru scentralizowanego najprawdopodobniej spotkałyby się jednak ze znacznym oporem kilku państw członkowskich, które niechętnie przekazują więcej uprawnień krajowych agencji UE – zwłaszcza że siedziba ESMA znajduje się w Paryżu.

Z drugiej strony opcję tę w ostatnich miesiącach wyraźnie poparło kilku urzędników i ekonomistów, w tym były premier Włoch Enrico Letta, były prezes EBC Mario Draghi oraz przewodniczący ESMA i EIOPA (unijnego organu nadzoru ds. ubezpieczeń).

Jeszcze w zeszłym tygodniu analitycy z centrum badań polityki UE Bruegel również poparli potrzebę bardziej scentralizowanego nadzoru, wzywając przyszłego komisarza ds. usług finansowych do kontynuowania reformy struktury ESMA w celu uwzględnienia nowych planów UE dotyczących unii rynków kapitałowych.

„Jak zasugerowała rok temu EBC Christine Lagarde, nadzór nad rynkami kapitałowymi to jedyny obszar unii rynków kapitałowych, w którym reformy transformacyjne są możliwe do osiągnięcia i powinny być traktowane priorytetowo” – powiedział Nicolas Véron, francuski ekonomista i współzałożyciel Bruegel.

Integracja nadzoru „powinna łączyć rozszerzenie zakresu uprawnień ESMA z reformą podstawową” – stwierdził. Należy tego dokonać poprzez „jednolity, ale zdecentralizowany projekt”, zasugerował, „unikając pułapek nadmiernej centralizacji poprzez działanie poprzez sieć biur w odpowiednich państwach członkowskich”.

Véron uważa, że ​​takie zmiany „mogłyby mieć katalityczny wpływ na dynamikę integracji rynku w skali europejskiej, zgodnie z unijnym programem otwartej autonomii strategicznej” i oferować „znaczne uproszczenie w porównaniu z obecną mieszanką konkurujących ze sobą ośrodków decyzyjnych – zrobienie.”

Przesłuchanie w Albuquerque ma dać zainteresowanym stronom z rynków finansowych bardzo przydatne wskazówki dotyczące sposobu przyjmowania takich sugestii.

[Edited by Daniel Eck]





Link źródłowy