Urzędnicy federalni zakazali powszechnie stosowanego środka chwastobójczego powiązanego z problemami rozwojowymi u nienarodzonych dzieci.
Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wydała we wtorek zarządzenie nadzwyczajne zawieszające wszelkie stosowanie herbicydu, tetrachlorotereftalanu dimetylu, lepiej znanego jako DCPA lub Dacthal.
Agencja podała, że środek chwastobójczy, zwykle stosowany w uprawach takich jak brokuły, brukselka, kapusta i cebula, powiązano z szeregiem skutków zdrowotnych u płodów, w tym niską masą urodzeniową, obniżonym IQ i zaburzeniami zdolności motorycznych.
Jednak na ogół nie można go kupić w zwykłych sklepach detalicznych i jest częściej używany w warunkach przemysłowych.
Tetrachlorotereftalan dimetylu, lepiej znany jako DCPA lub Dacthal, jest powszechnie stosowany w uprawach takich jak brokuły, brukselka i cebula
W niedawnym raporcie EWG stwierdziła, że ponad 90 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron zawierało co najmniej dwa pestycydy
EPA szacuje, że kobiety w ciąży mające kontakt z produktami zawierającymi ślady DCPA mogły być narażone na działanie od 4 do 20 razy większej ilości pestycydów, niż agencja uznaje za bezpieczną dla płodu.
Zakaz wprowadzono kilka tygodni po zaskakującym badaniu, w którym stwierdzono, że stosowanie pestycydów jest tak samo niebezpieczne jak palenie i wiąże się z nawet o 150% większą liczbą nowotworów na obszarach takich jak Środkowy Zachód.
Michal Freedhoff, zastępca administratora Urzędu Bezpieczeństwa Chemicznego w EPA, powiedział: „DCPA jest tak niebezpieczne, że należy je natychmiast wycofać z rynku”.
„W takim przypadku kobiety w ciąży, które być może nawet nie dowiedzą się, że były narażone, mogą urodzić dzieci, u których wystąpią nieodwracalne problemy zdrowotne trwające przez całe życie”.
Agencja stwierdziła, że zakaz następuje po kilku latach „bezprecedensowych wysiłków”, aby nakłonić producenta DCPA, firmę AMVAC Chemical Corporation z siedzibą w Kalifornii, do dostarczenia danych na temat zagrożeń dla zdrowia stwarzanych przez pestycydy.
Jeśli jednak producent zakwestionuje zakaz, mogą minąć jeszcze lata, zanim produkty DCPA zostaną całkowicie usunięte z półek.
Mily Treviño Sauceda, dyrektor wykonawcza Alianza Nacional de Campesinas, znanego również jako Krajowy Związek Kobiet Pracowników Rolnych, nazwała tę decyzję „historyczną”.
„Dobrze znamy szkody, jakie pestycydy, w tym tetrachlorotereftalan dimetylu, mogą wyrządzić naszym organizmom i społecznościom” – stwierdziła.
„Ta nadzwyczajna decyzja to wspaniały pierwszy krok, który, mamy nadzieję, będzie kolejnym krokiem w szeregu innych, których podstawą jest słuchanie pracowników rolnych, ochrona naszego zdrowia reprodukcyjnego i ochrona naszych rodzin”.
Jednak inne grupy skrytykowały EPA za brak wcześniejszych działań. – powiedział Alexis Temkin, starszy toksykolog z Watchdog Environmental Working Group New York Timesa: „Decyzja EPA o ostatecznym zawieszeniu DCPA to dobra wiadomość, ale jest już dawno spóźniona”.
„Od lat EWG i inni zwolennicy zdrowia publicznego ostrzegają przed poważnym zagrożeniem, jakie środek chwastobójczy stwarza dla pracowników rolnych, osób w ciąży i innych bezbronnych grup społecznych”.
Na przykład badanie przeprowadzone w 2019 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wykazało, że ponad połowa dorastających kobiet ze społeczności robotniczych w rejonie Salinas Valley w Kalifornii była narażona na DCPA.
Stosowanie DCPA w uprawach w Unii Europejskiej zostało zakazane w 2009 roku.