Strona główna nauka/tech Popularny lek na cukrzycę Ozempic powiązany ze znacznie niższym ryzykiem

Popularny lek na cukrzycę Ozempic powiązany ze znacznie niższym ryzykiem

36
0


Koncepcja choroby mózgu demencji Alzheimera
Naukowcy odkryli, że semaglutyd, lek na cukrzycę i odchudzanie sprzedawany pod markami Wegovy i Ozempic, może znacząco zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Semaglutyd może się zmniejszyć Alzheimera ryzyko u pacjentów z cukrzycą typu 2, a badania sugerują znaczące korzyści ochronne w porównaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Naukowcy z Case Western Reserve School of Medicine odkryli, że semaglutyd, popularny lek stosowany zarówno w leczeniu cukrzycy, jak i w odchudzaniu, może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera u osób chorych na cukrzycę typu 2 (T2D) w porównaniu z siedmioma innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Choroba Alzheimera to postępująca choroba mózgu, która stopniowo upośledza pamięć i zdolności poznawcze. Według Stowarzyszenie Alzheimeraobecnie prawie 7 milionów Amerykanów w wieku 65 lat i starszych żyje z tą chorobą, która powoduje więcej zgonów rocznie niż rak piersi i prostaty razem wzięte.

Wyniki badania i implikacje

Opublikowano w Choroba Alzheimera i demencja: Dziennik Stowarzyszenia Alzheimerabadanie sugeruje, że u pacjentów z T2D przyjmujących semaglutyd ryzyko rozwoju choroby Alzheimera było znacznie niższe. Efekt ten obserwowano konsekwentnie w różnych podgrupach, uwzględniając różnice w stopniu otyłości, płci i wieku.

Semaglutyd, który działa na receptory peptydowe glukagonopodobne (GLP-1R) w celu ograniczenia głodu i regulacji poziomu cukru we krwi w przypadku T2D, jest także aktywnym składnikiem leków na cukrzycę i odchudzających Wegovy i Ozempic.

Rong Xu
Rong Xu. Źródło: Uniwersytet Case Western Reserve

Zespół badawczy pod kierownictwem profesora informatyki biomedycznej Rong Xu przeanalizował zapisy elektroniczne z trzech lat dotyczące prawie 1 miliona pacjentów z T2D w USA. Naukowcy zastosowali podejście statystyczne naśladujące randomizowane badanie kliniczne.

Odkryli, że u pacjentów, którym przepisano semaglutyd, ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera było znacznie niższe w porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali którykolwiek z siedmiu innych leków przeciwcukrzycowych, w tym inne rodzaje leków nakierowanych na GLP-1R.

Według danych Instytutu Alzheimera co roku około 120 000 Amerykanów umiera na chorobę Alzheimera, która jest siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w kraju. CDC.

„To nowe badanie dostarcza rzeczywistych dowodów na jego wpływ na chorobę Alzheimera, mimo że badania przedkliniczne sugerują, że semaglutyd może chronić przed neurodegeneracją i zapaleniem układu nerwowego” – powiedział Xu, który kieruje także Centrum AI w odkrywaniu leków w szkole medycznej i jest specjalistą ds. członek Programu Epigenomiki Genomiki Raka na Uniwersytecie im Kompleksowe Centrum Raka Case.

Rozważania i przyszłe badania

Choć ich odkrycia potencjalnie potwierdzają tezę, że semaglutyd może zapobiegać chorobie Alzheimera, ograniczenia badania uniemożliwiają badaczom wyciągnięcie jednoznacznych wniosków dotyczących związku przyczynowego – dodała.

„Nasze wyniki wskazują, że dalsze badania nad zastosowaniem semaglutydu będą musiały zostać poddane dalszemu badaniu w drodze randomizowanych badań klinicznych, aby można było przetestować leki alternatywne jako potencjalne metody leczenia tej wyniszczającej choroby” – powiedział Xu.

Odniesienie: „Powiązania semaglutydu z diagnozą choroby Alzheimera po raz pierwszy u pacjentów z cukrzycą typu 2: Docelowa emulacja próbna z wykorzystaniem ogólnokrajowych danych rzeczywistych w USA” autorstwa Williama Wanga, QuangQiu Wanga, Xin Qi, Marka Gurneya, George’a Perry’ego, Nora D. Volkow, Pamela B. Davis, David C. Kaelber i Rong Xu, 24 października 2024 r., Choroba Alzheimera i demencja.
DOI: 10.1002/alz.14313

Badania opisane w tej informacji prasowej były wspierane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się i Krajowe Centrum Postępu w Naukach Translacyjnych, obie części Narodowe Instytuty Zdrowiapod numerami nagród AG057557, AG061388, AG062272, AG076649 i TR004528. Za treść odpowiadają wyłącznie autorzy i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne poglądy Narodowych Instytutów Zdrowia.



Link źródłowy