Badanie wykazało, że stosowanie przez dzieci produktów do pielęgnacji skóry wiąże się z wyższym poziomem ftalanów, przy czym różnice te zależą od rasy, pochodzenia etnicznego i płci przypisanej w chwili urodzenia.
Nowe badanie, prowadzone pod kierunkiem Michaela S. Blooma, profesora na Wydziale Zdrowia Globalnego i Społecznego w College of Public Health na Uniwersytecie George’a Masona, wykazało, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, takich jak balsamy, olejki do włosów, odżywki, maści, a filtry przeciwsłoneczne są powiązane z podwyższonym poziomem ftalanów w moczu dzieci.
Powiązania zależą częściowo od tożsamości rasowej i etnicznej dziecka oraz płci przypisanej mu przy urodzeniu. Współautorami badania są dwie absolwentki studiów magisterskich na kierunku zdrowie publiczne George’a Masona, Juliana Clark i Kelly Garcia.
„To pierwsze badanie sugerujące, że różne produkty do pielęgnacji skóry stosowane przez małe dzieci mogą w różny sposób zwiększać narażenie małych dzieci na ftalany zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i zamienniki ftalanów” – stwierdziła Bloom.
Ftalany i związki zastępujące ftalany to substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, co oznacza, że mogą zakłócać pracę hormonów organizmu. W poprzednich badaniach narażenie na te chemikalia we wczesnym dzieciństwie wiązało się z problemami neurorozwojowymi, rozrodczymi i metabolicznymi. Niektóre z tych substancji chemicznych są często stosowane jako nośniki składników aktywnych w produktach do pielęgnacji skóry; inne mogą być stosowane w opakowaniach z tworzyw sztucznych.
Metodologia badania i gromadzenie danych
W badaniu zebrano dane medyczne od 630 dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat z 10 różnych ośrodków w całych Stanach Zjednoczonych, obejmujące badanie kliniczne i analizę moczu. Rodzic lub opiekun dziecka został również poproszony o wypełnienie ankiety w ciągu 24 godzin przed badaniem dziecka, która zawierała pytania dotyczące informacji socjodemograficznych dziecka (tożsamość rasowa/etniczna, płeć przypisana w chwili urodzenia itp.).
Zwrócono się także do rodziców o podanie listy wszystkich produktów do pielęgnacji skóry, w tym balsamów, mydeł, szamponów, olejków i kosmetyków, które stosowano na skórę dziecka w ciągu 24 godzin przed badaniem, z możliwie największą szczegółowością dotyczącą rodzaju produktu. oraz marka lub nazwa rodzajowa.
„Odkryliśmy powiązanie między niedawnym stosowaniem różnych produktów do pielęgnacji skóry a wyższym stężeniem ftalanów i związków zastępujących ftalany” – powiedział Bloom. „Istniały różne zależności między stosowaniem produktów do pielęgnacji skóry a substancjami chemicznymi zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego u dzieci, w zależności od ich tożsamości rasowej i etnicznej oraz płci przypisanej przy urodzeniu. Odkryliśmy również, że różne wzorce stosowania wielu produktów do pielęgnacji skóry przewidywały wyższe stężenia ftalanów i zamienników ftalanów”.
Chociaż Bloom i jego zespół twierdzą, że konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych ustaleń, wyniki sugerują, że dzieci z różnych grup rasowych i etnicznych mogą być narażone na różny poziom ryzyka narażenia na ftalany. W szczególności odkryli najwyższy poziom ftalanów i substytutów ftalanów w moczu czarnoskórych uczestników niebędących Latynosami. Różnice mogą dotyczyć dostępności marki i preferencji, metod i czasu stosowania produktu i/lub częstotliwości używania przez dzieci o różnej tożsamości rasowej i etnicznej.
Konsekwencje polityki i wskazówki rodzicielskie
„Wyniki mogą pomóc w opracowywaniu polityk dotyczących stosowania substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w produktach do pielęgnacji skóry, które mogą być stosowane u dzieci, a także pomóc rodzicom w podejmowaniu decyzji dotyczących stosowania produktów w celu ograniczenia narażenia ich dzieci na potencjalne substancje toksyczne rozwojowe” – stwierdził Bloom.
Odniesienie: „Wpływ produktów do pielęgnacji skóry na ftalany i substytuty ftalanów u dzieci: ECHO-FGS” autorstwa Michaela S. Blooma, Juliany M. Clark, Johna L. Pearce’a, Pameli L. Fergusona, Rogera B. Newmana, Jamesa R. Roberts, William A. Grobman, Anthony C. Sciscione, Daniel W. Skupski, Kelly Garcia, John E. Vena i Kelly J. Hunt, 4 września 2024 r., Perspektywy zdrowia środowiskowego.
DOI: 10.1289/EHP13937
Badanie to zostało sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) badanie wpływu środowiska na wyniki zdrowotne dzieci.