Strona główna Biznes Ponowne przyjęcie standardów europejskich jest kluczem do silnego jednolitego rynku – Euractiv

Ponowne przyjęcie standardów europejskich jest kluczem do silnego jednolitego rynku – Euractiv

3
0


Bardzo często standardy europejskie pozostają niezauważone. A jednak są niezbędnym narzędziem zapewniającym sprawne funkcjonowanie wielu rzeczy w naszym codziennym życiu, w każdym miejscu w Europie. Wśród nich jednolity rynek.

Normy to dobrowolne dokumenty techniczne określające zasady, wytyczne lub definicje dotyczące ogromnej różnorodności produktów i usług w Europie. Niezależnie od tego, czy wspinasz się na drabinapodgrzewając resztki w swoim mikrofalowy lub używając dowolnego urządzenie podłączone do Internetustandardy zapewniają, że są one bezpieczne i wydajne we wszystkich częściach Europy.

Jednak standardy nie pojawiają się nagle: są one wynikiem intensywnej pracy ponad 200 000 ekspertów z przemysłu, stowarzyszeń, administracji publicznej, środowisk akademickich i organizacji społecznych. Całość prac koordynują CEN i CENELEC, dwie oficjalne europejskie organizacje normalizacyjne (ESO). . Dzięki swojej pracy CEN i CENELEC as odegrały kluczową rolę w tworzeniu jednolitego rynku w postaci, jaką znamy dzisiaj.

U podstaw mocy Norm Europejskich leży jedna kluczowa zasada: po zatwierdzeniu Normy Europejskiej, członkowie krajowi CEN i CENELEC w 34 krajach zastąpią sprzeczne normy krajowe tą jedną normą. Dzięki połączonemu portfolio obejmującemu około 24 000 norm europejskich we wszystkich sektorach gospodarczych i społecznych zasada ta systematycznie ułatwia handel, ogranicza biurokrację i zapewnia stałą jakość w całej Europie.

Jak wyjaśniono zarówno w sprawozdaniach Letty, jak i w sprawozdaniach Draghiego, europejski jednolity rynek nie osiągnął jeszcze poziomu niezbędnego do skutecznego sprostania palącym wyzwaniom stojącym przed Europą. Aby utrzymać odporność kontynentu, zwiększyć jego konkurencyjność i osiągnąć cele przejścia na zero netto, europejscy decydenci muszą podjąć zdecydowane działania w sprawie przyszłości jednolitego rynku.

Dzięki swojej zdolności do zapewnienia przejrzystości i spójności handlu towarami i usługami w całej Europie Europejski System Normalizacyjny jest kluczowym atutem pomagającym osiągnąć tak ambitne cele. Jej wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne oparte na konsensusie i włączeniu powinno zostać podtrzymane przez instytucje europejskie w następnym cyklu legislacyjnym.

Pierwszy krok we właściwym kierunku został już zrobiony: w 2022 r Europejska strategia normalizacyjna uznano już Normy Europejskie za odgrywające strategiczną rolę dla przyszłości Europy. Nadszedł czas, aby wykorzystać to zobowiązanie i wdrożyć kolejne kroki.

Jednym z takich kroków jest zapewnienie spójnego stosowania nowych ram legislacyjnych (NLF) zgodnie z ich zamierzonym duchem. Normy wspierają politykę europejską w różnych obszarach od czasu ustanowienia NLF w 2008 r. Zasada „domniemania zgodności” pozwala producentom wybrać sposób wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami prawodawstwa za pomocą zharmonizowanej normy. Umożliwiło to łatwiejszy dostęp do rynku dla szerokiego zakresu branż i znacznie zmniejszyło obciążenia administracyjne, przed którymi stoją europejskie przedsiębiorstwa. W rezultacie dobrowolne i oparte na konsensusie normy stały się cennymi narzędziami pomagającymi produktom i usługom spełniać europejskie wymogi regulacyjne, jednocześnie dając producentom i importerom możliwość wykorzystania innych sposobów wykazania zgodności.

Czyniąc to, CEN i CENELEC intensywnie współpracowały z Komisją Europejską, EFTA i wszystkimi europejskimi zainteresowanymi stronami, aby opracować normy wspierające cele polityki europejskiej. Dalsze korzystanie z NLF w celu ustanowienia jasnych i zasadniczych wymogów w prawodawstwie, wspartych dobrowolnymi standardami technicznymi, pomaga europejskim przedsiębiorstwom spełniać wymogi prawne i wspierać potrzeby wszystkich zainteresowanych stron.

CEN i CENELEC będą w dalszym ciągu ciężko pracować, aby chronić europejski system normalizacji i opierać się na wcześniejszym sukcesie norm w umacnianiu jednolitego rynku. Cele te wymagają jednak ponownego zaangażowania zarówno ze strony decydentów, jak i społeczności normalizacyjnej. Normy nie tylko wyznaczają kierunki rozwoju produktów i usług. Mogą także napędzać innowacje w sektorze prywatnym. Dla przyszłości europejskiej konkurencyjności kluczowe jest, aby procesy normalizacyjne w dalszym ciągu kierowały się przede wszystkim potrzebami tych, którzy będą stosować i wdrażać normy.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby przemysł nadal miał silny głos w opracowywaniu norm. Eksperci ze wszystkich sektorów i środowisk muszą w dalszym ciągu czuć się uprawnieni do wykorzystywania własnej wiedzy i umiejętności w służbie opracowywania wspólnych potrzebnych rozwiązań technicznych. Najlepszym sposobem zapewnienia tego uprawnienia jest jasne wyznaczenie ról i obowiązków pomiędzy dwiema połowami partnerstwa publiczno-prywatnego. Ponadto należy ułatwić silną i regularną komunikację.

Nowa kadencja legislacyjna instytucji europejskich stwarza doskonałą okazję do utrzymania korzyści płynących z nowych ram legislacyjnych i dalszego wspierania partnerstwa publiczno-prywatnego będącego sercem europejskiego systemu normalizacji. Bez tych ram zadanie wzmocnienia jednolitego rynku stałoby się znacznie trudniejsze: aby sprostać wyzwaniom przyszłości, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym, Europa potrzebuje silnego i skutecznego jednolitego rynku. Ponowne zaangażowanie na rzecz jednolitego rynku jest jednym z kluczowych filarów Deklaracja CEN i CENELECobok „Przekształcanie Europy w celu spełnienia ambicji zerowej sieci i cyfrowej przyszłości poprzez normalizację” oraz „Wzmocnienie wiodącej pozycji Europy poprzez normalizację”.

Dlatego CEN i CENELEC wzywają wszystkich powracających i nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego, urzędników Komisji i wszystkich osób zainteresowanych przyszłością europejskiej konkurencyjności, aby ponownie zaangażowali się w normalizację europejską. Przyszłość Europy jest w naszych (wspólnych) rękach: zbudujmy ją razem, dzięki sile standardów.





Link źródłowy