Strona główna nauka/tech Ponad połowa zgonów z powodu upałów w Europie w 2022 r. przypisywana...

Ponad połowa zgonów z powodu upałów w Europie w 2022 r. przypisywana jest działalności człowieka

16
0


Koncepcja fali upałów termometru gorącego słońca
W 2022 r. w wyniku poważnej fali upałów w Europie zginęło 68 000 osób, a za główny czynnik uznano zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka. Aby zapobiec przyszłym ofiarom śmiertelnym, potrzebne są pilne strategie klimatyczne.

W 2022 r. w Europie wystąpiły bezprecedensowe upały, które spowodowały śmierć 68 000 osób, a badania przypisują 56% z nich zmianom klimatycznym wywołanym przez człowieka.

Szczegółowa analiza wykorzystująca historyczne dane dotyczące temperatury wykazała, że ​​kobiety i osoby starsze były nieproporcjonalnie dotknięte tą chorobą. Wywołało to wezwania do pilnego podjęcia wzmożonych wysiłków w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu i łagodzenia jej skutków na całym kontynencie.

Rekordowy wpływ ciepła i zdrowia

Według badań przeprowadzonych przez Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego (ISGlobal) wspieranego przez Fundację „la Caixa” ekstremalne temperatury panujące w Europie latem 2022 r. doprowadziły do ​​śmierci ponad 68 000 osób. Nowe badanie pokazuje, że ponad połowa zgonów spowodowanych upałem – około 56% – była spowodowana zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka. Naukowcy odkryli, że gdyby nie antropogeniczne ocieplenie, można byłoby zapobiec 38 154 z 68 593 zgonów.

Badanie opiera się na wcześniejsze badania w ramach którego przeanalizowano dane dotyczące temperatury i śmiertelności z 35 krajów europejskich w celu oszacowania liczby zgonów spowodowanych upałem latem 2022 r. Wykorzystując zbiór danych dotyczących anomalii globalnej temperatury powierzchni w latach 1880–2022, badacze oszacowali wzrost temperatury w każdym regionie związany z ociepleniem spowodowanym przez człowieka . Następnie skorygowali zarejestrowane temperatury, aby oszacować, jakie byłyby bez tych wzrostów spowodowanych działalnością człowieka. Na koniec, korzystając z modelu opracowanego w poprzednim badaniu, prognozowano oczekiwaną śmiertelność w scenariuszu uwzględniającym skorygowane, niższe temperatury.

Regionalne różnice w śmiertelności związanej z ciepłem

Wyniki, opublikowane dzisiaj (29 października) w npj Nauki o klimacie i atmosferzewykazały, że liczba zgonów spowodowanych upałami na milion mieszkańców, przypisywanych ociepleniu antropogenicznemu, była dwukrotnie wyższa w regionach południowych w porównaniu z resztą Europy.

Zgodnie z wcześniejszymi badaniami zespół stwierdził większą liczbę zgonów spowodowanych upałem, przypisywanych zmianom klimatycznym, wśród kobiet (22 501 z 37 983 zgonów) i osób w wieku 80 lat lub więcej (23 881 z 38 978 zgonów) w porównaniu do mężczyzn (14 026 zgonów). na 25 385 zgonów) oraz osoby w wieku do 64 lat (2702 z 5565 zgonów).

„To badanie rzuca światło na stopień, w jakim globalne ocieplenie wpływa na zdrowie publiczne. Chociaż obserwujemy wzrost śmiertelności związanej z upałami w prawie wszystkich analizowanych krajach, nie wszyscy odczuwają to w równym stopniu, a kobiety i osoby starsze są szczególnie narażone na niekorzystne skutki wzrostu temperatur” – mówi Thessa Beck, badaczka ISGlobal i pierwsza autorka badania autor.

Wezwanie do działań przeciwko zmianom klimatycznym

Temperatury w Europie rosną dwa razy szybciej niż średnia światowa, co pogłębia skutki dla zdrowia. Jednak zmiana klimatu nie tylko zwiększyła śmiertelność związaną z upałami w wyjątkowo upalne lata, jak w 2022 r. Jak wynika z badania, od 44% do 54% śmiertelności związanej z upałami w lecie w latach 2015–2021 można przypisać globalnemu ociepleniu. W wartościach bezwzględnych odpowiada to rocznemu obciążeniu od 19 000 do 28 000 zgonów. Dla porównania, dane za 2022 r. wskazują na alarmujący wzrost śmiertelności spowodowanej upałami o 40% i wzrost śmiertelności związanej z ciepłem o dwie trzecie w związku z ociepleniem antropogenicznym.

„Nasze badanie pilnie wzywa rządy i władze krajowe w Europie do zwiększenia ambicji i skuteczności środków nadzoru i zapobiegania, nowych strategii adaptacyjnych oraz globalnych wysiłków łagodzących. Bez zdecydowanych działań w nadchodzących latach rekordowe temperatury i śmiertelność związana z upałami będą nadal rosły” – mówi Joan Ballester Claramunt, główna badaczka grantu konsolidującego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) EARLY-ADAPT.

Odniesienie: „Śmiertelność przypisana antropogenicznemu ociepleniu podczas rekordowego lata w Europie w 2022 r.”, autorzy: Thessa M. Beck, Dominik L. Schumacher, Hicham Achebak, Ana M. Vicedo–Cabrera, Sonia I. Seneviratne i Joan Ballester, 29 października 2024 r., npj Nauki o klimacie i atmosferze.
DOI: 10.1038/s41612-024-00783-2



Link źródłowy