Strona główna Biznes Polska będzie zabiegać o zgodę UE na pomoc państwa dla kopalń węgla...

Polska będzie zabiegać o zgodę UE na pomoc państwa dla kopalń węgla – Euractiv

28
0


Polska ma w tym miesiącu powiadomić Komisję Europejską o planach udzielenia pomocy publicznej niektórym przynoszącym straty kopalniom węgla – podała polska agencja informacyjna PAP, cytując ministra odpowiedzialnego za restrukturyzację przemysłu.

„Zadeklarowaliśmy, że w lutym złożymy wniosek notyfikacyjny programu pomocowego” – powiedział PAP Wojciech Kowalczyk po spotkaniu w Komisji.

Polskie spółki wydobywcze odczuwają skutki spadających cen węgla, rosnących kosztów produkcji i spadku popytu, co skutkuje wzrostem zapasów węgla.

Na początku tego roku Polska planowała zamknięcie czterech przynoszących straty kopalń należących do państwowej Kompanii Węglowej.

Jednak po protestach górników rząd, który stoi przed wyborami parlamentarnymi jeszcze w tym roku, zdecydował się pozostawić je otwarte i potencjalnie sprzedać inwestorowi.

Restrukturyzacja czterech kopalń znajdujących się w trudnej sytuacji miała początkowo kosztować 2,3 miliarda złotych (około 500 milionów euro), ale rząd przewidywał, że po porozumieniu ze związkami kwota ta może wzrosnąć o 10-20%.

Polska potrzebuje zgody Komisji Europejskiej, aby zasilić kopalnie rządowymi pieniędzmi. Unijne zasady pomocy państwa dotyczące kopalń zwykle dotyczą kopalń przeznaczonych do zamknięcia.

Kowalczyk mówił już wcześniej, że jest optymistą co do rozmów z Komisją Europejską prowadzących do zatwierdzenia pomocy publicznej.

Rząd podał, że w okresie styczeń-listopad 2014 roku straty na sprzedaży węgla przez Kompanię Węglową wyniosły 1,14 mld zł (ok. 270 mln euro), przy zobowiązaniach przekraczających 4 mld zł (ok. 1 mld euro).

Pozostałe dziesięć kopalń Kompanii Węglowej, największego producenta węgla w UE, zostanie przeniesionych do podmiotu o nazwie Nowa Kompania Węglowa, działającego pod patronatem polskiego handlarza węglem Węglokoks.

Ze względu na duże uzależnienie od węgla kraj ten nie zgadza się również z Komisją Europejską w sprawie unijnych planów podniesienia cen emisji dwutlenku węgla, aby pomóc w ograniczeniu emisji.

Brian RICKETTS, Sekretarz Generalny ds Europejskie Stowarzyszenie Węgla i Brunatnego (EURACOAL) powiedział:

„W Polsce popytu na węgiel nie brakuje, po prostu lokalna produkcja nie jest konkurencyjna w stosunku do węgla z importu. Dziś największym eksporterem węgla do UE jest Rosja, a upadek rubla oznacza, że ​​rosyjski węgiel jest tani. Polska musi dokonać strategicznego wyboru: pozwolić swojemu przemysłowi węglowemu na upadek i uzależnienie się od importowanej energii lub wspierać swój przemysł wszelkimi środkami dostępnymi na mocy prawa UE”.

„Rynki energii (i emisji) powinny być wolne od ingerencji politycznych. Zawirowania na rynkach ropy naftowej i na giełdach walut wynikają z geopolityki – być może po to, by zaszkodzić producentom ropy z łupków w USA, a nawet Rosji. Na razie przychylność Europejscy kierowcy ponad europejskimi górnikami. Kontrola dostaw energii to najlepszy sposób na ograniczenie przyszłych zagrożeń geopolitycznych i Polska o tym wie lepiej niż jakiekolwiek inne państwo członkowskie.”





Link źródłowy