Strona główna zdrowie Pokonał raka, ale teraz musi na nowo nauczyć się chodzić po ukąszeniu...

Pokonał raka, ale teraz musi na nowo nauczyć się chodzić po ukąszeniu owada, które go sparaliżowało

4
0


Osoba, która przeżyła raka z Teksasu, na nowo uczy się chodzić po zakażeniu wyniszczającym wirusem przenoszonym przez komary.

Prospero Rangel (78 l.) przebywał przed swoim domem w hrabstwie Brazos, kiedy został ugryziony i natychmiast zaczął odczuwać „okropne swędzenie”.

W ciągu następnych dni zaczął odczuwać bóle ciała, stawów, osłabienie i gorączkę, zanim tydzień później został przyjęty do szpitala.

Zdiagnozowano u niego wirusa Zachodniego Nilu, który staje się coraz bardziej powszechny w USA ze względu na ocieplający się klimat.

Jednakże Rangel należy do 1% pacjentów, u których rozwinęła się ciężka postać wirusa powodująca obrzęk części układu nerwowego.

Prospero Rangel na zdjęciu z córką Sarą Salzer był przed swoim domem w hrabstwie Brazos, kiedy dwukrotnie ukąsił go komar. Kontynuował kontrakt

Prospero Rangel na zdjęciu z córką Sarą Salzer był przed swoim domem w hrabstwie Brazos, kiedy dwukrotnie ukąsił go komar. Kontynuował kontrakt

Długoterminowe skutki ciężkiej infekcji Zachodniego Nilu mogą obejmować utratę pamięci, utratę słuchu, osłabienie mięśni i paraliż.

Córka Rangela, Sara Salzer, powiedziała lokalnemu kanałowi informacyjnemu KBTX: „Powiedziano nam, że wystąpią pewne objawy, które pozostaną u niego przez jakiś czas.

„Powiedziano nam nawet, że być może przez przyszły rok będzie musiał przejść terapię ambulatoryjną”.

Dziadek to drugi przypadek zakażenia wirusem Zachodniego Nilu u człowieka na obszarze hrabstwa Brazos w 2024 r.

Pierwszy przypadek zgłoszono w połowie września, ale nie podano żadnych szczegółów na temat ciężkości infekcji.

Według tOn Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w tym roku zgłoszono dotychczas 62 przypadki wirusa Zachodniego Nilu u ludzi.

Dla porównania, liczba przypadków choroby Zachodniego Nilu u ludzi – w tym 89 zgonów – wynosiła 1868 u ludzi podczas poważnej epidemii w 2012 r., co pokazuje, że wysiłki mające na celu ograniczenie wirusa opłaciły się.

Rozwój choroby trwa zwykle od trzech do 14 dni.

Około 80% zarażonych osób nie ma objawów (żadnych objawów), ale u około 20% wystąpi gorączka.

Co roku w USA około 1000 osób jest hospitalizowanych z powodu najcięższej postaci tej choroby, która, jeśli rozprzestrzeni się na mózg i układ nerwowy, może spowodować obrzęk mózgu, uszkodzenie mózgu i śmierć, ze śmiertelnością od 3 do 15 procent.

Wirus Zachodniego Nilu jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez komary w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych

Wirus Zachodniego Nilu jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez komary w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych

Osoby w wieku powyżej 60 lat są bardziej narażone na ciężką chorobę w przypadku zakażenia, podobnie jak osoby cierpiące na pewne schorzenia, takie jak rak, cukrzyca, nadciśnienie i choroby nerek.

Jak dotąd w tym roku w USA odnotowano 748 przypadków wirusa Zachodniego Nilu u ludzi, w tym 515 przypadków ciężkich lub „neuroinwazyjnych”

Nie ma specyficznego leczenia wirusa ani szczepionki, ale 80 procent przypadków ma przebieg łagodny, a u osób chorych mogą wystąpić objawy grypopodobne lub wysypka.

CDC stwierdza, że ​​najlepszym sposobem zapobiegania Zachodniemu Nilowi ​​jest ochrona przed ukąszeniami komarów.

Wskazówki dotyczące zapobiegania ukąszeniom obejmują stosowanie środków odstraszających owady, noszenie koszul i spodni z długimi rękawami oraz używanie urządzeń odstraszających komary na zewnątrz i w domu.

W hrabstwie Brazos właścicieli nieruchomości zachęca się do usuwania stojącej wody przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej konserwacji nawadniania trawników i lokalnych systemów kanalizacyjnych.

Larwicyd można również zastosować do leczenia wszelkich obszarów, w których komary mogą składać jaja.

CO TO JEST WIRUS ZACHODNIEGO NILU

Wirus Zachodniego Nilu to choroba przenoszona przez komary, które przenoszą go od ptaków. Po raz pierwszy wyizolowano go u kobiety w dystrykcie Zachodniego Nilu w Ugandzie w 1937 r., a w 1999 r. rozprzestrzenił się na stan Nowy Jork.

Rozwój choroby trwa zwykle od trzech do 14 dni.

Według danych Wirus Zachodniego Nilu jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez komary w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, a każdego roku odnotowuje się średnio ponad 2200 przypadków Departament Zdrowia i Opieki Społecznej.

Każdego roku około 1000 osób jest hospitalizowanych z powodu najcięższej postaci tej choroby, która, jeśli rozprzestrzeni się na mózg i układ nerwowy, może spowodować obrzęk mózgu, uszkodzenie mózgu i śmierć ze śmiertelnością na poziomie 3–15%.

Nie ma specyficznego leczenia wirusa ani szczepionki, ale 80 procent przypadków ma przebieg łagodny, a u osób chorych mogą wystąpić objawy grypopodobne lub wysypka.



Link źródłowy