Nowy rząd doszedł do władzy w czasie, gdy zaufanie do polityki jest, według słów Partii Pracy, „rozbityKeir Starmer wyznaczył cel swojego rządu, jakim jest przywrócenie „najwyższych standardów rzetelności i uczciwości” w życiu politycznym.
Jak nisko może sięgnąć ten kryzys zaufania? Odpowiedzi na niektóre pytania znajdziemy, przeglądając dane z Światowe badanie wartości. To globalne badanie prowadzone jest od 1981 roku i ma na celu zbadanie ewolucji postaw i wartości w kwestiach społecznych, gospodarczych i politycznych na całym świecie. W 2022 r. nasz zespół w Policy Institute w King’s College London zebrał w ramach tego projektu nowe dane w Wielkiej Brytanii.
Z naszych ustaleń wynika, że zakres niska pewność siebie oraz negatywne nastawienie do instytucji brytyjskich.
W 1990 r. 46% brytyjskiego społeczeństwa stwierdziło, że ma zaufanie do parlamentu. Do 2022 r. odsetek ten spadł o połowę do 22%, co plasuje kraj w tyle za wieloma europejskimi sąsiadami, takimi jak Niemcy, Francja i Hiszpania. Spośród ponad 20 krajów, które uwzględniliśmy w naszym badaniu, Wielka Brytania znajduje się obecnie również w dolnej jednej trzeciej krajów pod względem zaufania do rządu – daleko w tyle za wieloma podobnymi krajami – podczas gdy niski na arenie międzynarodowej odsetek wynoszący 13% zgłosił zaufanie do partii politycznych w 2022 r. .
I nie chodzi tu tylko o instytucje polityczne. Od lat 80. XX w., kiedy rozpoczęto gromadzenie danych, zaufanie znacznie spadło w przypadku sześciu z 13 instytucji, dla których posiadamy dane na temat tendencji długoterminowych. Warto zauważyć, że w 1981 r. 86% Brytyjczyków stwierdziło, że ma zaufanie do policji. Do 2022 r. odsetek ten spadł do 67%, co zostało podważone przez głośne niepowodzenia i niewłaściwe postępowanie funkcjonariuszy.
Wielka Brytania stoi przed szczególnym wyzwaniem, jeśli chodzi o młodych ludzi – poziom zaufania do instytucji jest znacznie niższy wśród pokolenia Z (w wieku 18–25 lat) niż wśród pozostałych pokoleń. W przypadku ośmiu instytucji zaznaczonych na żółto, w tym sił zbrojnych, uniwersytetów, policji, parlamentu i mediów, różnice te są istotne statystycznie. Po raz kolejny wyróżnia się zaufanie do policji – różnica między pokoleniem Z a pozostałymi pokoleniami wynosi 27 punktów procentowych.
To nowy wzorzec pokoleniowy. Z naszej analizy wynika, że ani milenialsi, ani Brytyjczycy z pokolenia X nie mieli w poprzednich badaniach podobnego „niskiego startu” zaufania do policji. Jest to także unikalne zjawisko w Wielkiej Brytanii. W niektórych krajach, w tym w USA i Kanadzie, poziom ufności jest większy wśród wszystkich pokoleń.
Na przykład w USA w 2017 r. pewność siebie wahała się od wysokiego poziomu 85% w przypadku respondentów sprzed drugiej wojny światowej urodzonych w 1944 r. lub wcześniej do niskiego poziomu 53% w przypadku respondentów z pokolenia Z. Zaufanie spadało z każdym młodszym pokoleniem. W innych krajach, takich jak Holandia i Szwecja, różnice między grupami są niewielkie. W 2017 r. 91% szwedzkich respondentów z pokolenia Z stwierdziło, że ma zaufanie do policji, co znacznie przewyższa odsetek 81% respondentów sprzed drugiej wojny światowej, którzy stwierdzili, że mają zaufanie do policji. W żadnym innym kraju poza Wielką Brytanią pokolenie Z nie wyróżnia się tak wyraźnie na tle pozostałych.
Co może wyjaśnić tę dynamikę wśród brytyjskiej populacji pokolenia Z? Osobiste doświadczenie będzie prawdopodobnie kluczowe. Dane rządowe pokazuje, że w 2022 r. dwie trzecie wszystkich zatrzymań i rewizji dotyczyło osób w wieku od 10 do 29 lat. Jest to dość zbliżony do obecnego przedziału wiekowego pokolenia Z.
Najnowsze ustalenia z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego w: a raport policyjnego panelu młodzieżowego nadzorującego sprawę pokazać, że młodzi ludzie, zwłaszcza ze społeczności mniejszości etnicznych i społeczności LGBTQ+, nie czuli, że policja ich wysłucha, traktuje poważnie lub sprawiedliwie.
W tym samym raporcie uczestnicy badania stwierdzili, że ostra reakcja policji na protesty, w tym czuwanie w związku z Sarah Everard w 2021 r., negatywnie wpłynęła na ich zaufanie.
Pokolenie Z prawdopodobnie również wyrobi sobie wrażenia na temat policji na podstawie tego, co zobaczy w mediach społecznościowych. Na początkowym etapie swojego życia to pokolenie było w dużym stopniu narażone na doniesienia o głośnych błędach policji na całym świecie oraz na większe zaangażowanie w ruchy wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, takie jak Black Lives Matter i Defund the Police.
Odbudowa zaufania
Cięcia w funduszach w ciągu ostatnich 14 lat oznaczały ograniczenie obecności policji w wielu społecznościach w Wielkiej Brytanii. Pozostawiło to próżnię dla młodszych pokoleń i utraciło możliwości budowania zaufania.
Fundacja Policji Przegląd 2022 wykazały, że większa liczba działań policji na szczeblu lokalnym zwiększa zaufanie społeczne, oraz ankieta wspomniana powyżej odkryli, że młodzi ludzie mają wyższy poziom zaufania do policji, jeśli angażują się w wolontariat policyjny.
Rząd i policja muszą skoncentrować się na poprawie standardów szkoleniowych, aby interakcje społeczeństwa z policją, w tym zatrzymania i rewizje, były bardziej pozytywne. Dowody wskazują, że postrzeganie „sprawiedliwości proceduralnej” lub poczucia, że policja działa w sposób uczciwy, może również wpłynąć na zaufanie do policji.
Raport firmy doradczej ds. przestępczości i wymiaru sprawiedliwości Doradztwo Cresta zalecił utworzenie niezależnej krajowej grupy zadaniowej w celu opracowania standardów szkolenia i weryfikacji funkcjonariuszy oraz lepszych podejść do bezpośredniego angażowania się w społeczności, którym służą. Podobne propozycje znalazły odzwierciedlenie w manifeście Partii Pracy.
Bez zaufania publicznego podstawowa zasada leżąca u podstaw brytyjskiego egzekwowania prawa – „policja za zgodą” – nie może przetrwać. Policja może czerpać władzę wyłącznie dzięki zaufaniu i współpracy społeczeństwa, któremu służy. Dlatego tak ważne jest, aby nowy rząd podjął działania, aby to naprawić.
Z silniejszymi i bardziej zaangażowanymi społecznościami i nie tylko systematyczna ocena dobrych praktyk, które już obserwujemy w całym kraju, Wielka Brytania może zacząć odbudowywać zaufanie do policji. Rząd i policja muszą jednak działać szybko i zdecydowanie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że niski poziom zaufania utrwali się wśród młodych Brytyjczyków na całe życie.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.
Cytat: Pokolenie Z ma problem z zaufaniem do instytucji brytyjskich – zwłaszcza policji (2024, 17 sierpnia), pobrano 17 sierpnia 2024 z https://phys.org/news/2024-08-gen-problem-british-police.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.