Strona główna nauka/tech Pokolenie boomerów trafiło w dziesiątkę pod względem ekonomicznym. Młodzi ludzie odziedziczą ogromne...

Pokolenie boomerów trafiło w dziesiątkę pod względem ekonomicznym. Młodzi ludzie odziedziczą ogromne długi

39
0


dług

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Młodym ludziom w Wielkiej Brytanii można wybaczyć rozpacz z powodu presji finansowej, z jaką się borykają, i poczucie, że poprzednie pokolenia cieszyły się znacznie sprawiedliwszym środowiskiem gospodarczym. Następnie, aby dodać do ich obaw związanych z posiadaniem domów i niepewnym rynkiem pracy, pojawia się ponura wiadomość, że dług publiczny Wielkiej Brytanii jest obecnie 100% PKB.

To obciążenie długiem będą musieli ponosić podatnicy przez najbliższe dziesięciolecia. Obecnie liczy się spłata odsetek – samych odsetek – długu kraju około 7,3% wydatków publicznych. To więcej niż na co się wydaje obrona (4,8%) czy transport (3,8%).

I chociaż część środków, które pozostaną, zostanie przeznaczona na niezbędne przyszłe usługi publiczne, zostanie również przeznaczona na naprawienie problemów spowodowanych historycznym kryzysem brak inwestycji publicznych (mniej pieniędzy wydawanych przez poprzednie pokolenia) w woda, koleje i inną kluczową infrastrukturę.

W latach 80. znaczna część tej infrastruktury była wykorzystywana przez rząd Wielkiej Brytanii do samodzielnego finansowania, a aktywa, w tym British Gas, zostały sprzedane po okazyjnej cenie. Ci wyżu demograficznego i starsze pokolenia, które mogły sobie pozwolić na częste kupowanie akcji osiągnął przyzwoity zysk.

Istnieją także inne rodzaje kosztów, które dzisiejsze młodsze pokolenia musiały ponieść. Podczas blokad związanych z pandemią COVID uniwersytety i szkoły były zamknięte, podobnie jak młodzi zmuszony do pozostania w domugłównie w celu ochrony osób starszych. Stracili swobodę życia i pracy w UE po tym, jak 60% emerytów przeszło na emeryturę głosowało za Brexitempodczas gdy większość młodych ludzi głosowała przeciw. Opuszczenie Europy spowodowało także Wielką Brytanię mniej zamożni.

Ale nie wszyscy są biedniejsi. W ciągu ostatnich 20 lat przeciętny dochód emerytów wzrósł średnio o ponad 50%podczas gdy odsetek dorosłych w wieku produkcyjnym wzrósł o niecałe 10%. Średni dochód gospodarstw domowych emerytów wynosi teraz wyżej po kosztach mieszkania niż gospodarstwa domowe z dziećmi.

Większość bogactwa kraju jest teraz w rękach osób starszych. W 2018 r. co czwarta osoba w wieku powyżej 65 lat żyła w gospodarstwie domowym o łącznym majątku ponad 1 milion funtów funtów. Wskaźnik ubóstwa emerytów wynosi teraz niżej niż dla reszty populacji.

Jednak emeryci otrzymują wszelkiego rodzaju bezwarunkowe zniżki i świadczenia, takie jak bezpłatne lub zniżki na transport publiczny. Ich dochód jest zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne i jest potrójny zamek na emeryturach państwowych, które z pewnością będą rosły szybciej niż dochody z pracy.

Do niedawna dodatek na paliwo zimowe oznaczało, że każdy urodzony w 1944 r. lub wcześniej otrzymywał 300 funtów (obniżone do 200 funtów w przypadku młodszych emerytów).

Boomer i biust?

Chociaż istnieje łagodne poparcie społeczne o ograniczenie dodatku paliwowego do biedniejsi emerycipozostaje kwestia odzyskania pieniędzy od osób starszych bardzo wrażliwy. (W 2017 roku ówczesna premier Theresa May musiała to zrobić szybko zawrócić kiedy zasugerowała wykorzystanie majątku emerytów na finansowanie tzw rosnące koszty opieki.)

Jednym z powodów tej niechęci do nagradzania pieniędzy od osób starszych może być fakt, że choć większość emerytów radzi sobie lepiej (w porównaniu z ludnością czynną zawodowo), nie dotyczy to najbiedniejsi. Ponadto niektórzy emeryci nie ubiegają się o świadczenia mają do tego prawoa ostatnią rzeczą, jakiej chce cywilizowane społeczeństwo, jest pozwolenie starszym ludziom na zamrożenie.

Jednak widoczny podział gospodarczy rodzi szersze pytanie sprawiedliwość międzypokoleniowa. Co jedno pokolenie zawdzięcza następnym pokoleniom?

I nie chodzi tylko o pieniądze. Globalne ocieplenie to kolejna rzecz, za którą osoby starsze nie musiały płacić przez większą część swojego życia, w związku z czym ponownie spadł ciężar naprawy szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu głównie na młodych.

Być może uczciwym podejściem filozoficznym byłoby stwierdzenie, że można pozostawić pewne koszty do poniesienia w przyszłości, jeśli następne pokolenie będzie mogło ogólnie oczekiwać dłuższego życia w lepszym zdrowiu, z większym wyborem i komfortem dla konsumentów oraz lepszą jakością życia.

Jednak obecnie nie wydaje się, aby takie były oczekiwania. Dochody ustałyi tak też się stało długość życianatomiast ceny mieszkań nie były aż tak wysokie w stosunku do zarobków od XIX wieku.

W tym sensie wielu ludzi, niezależnie od wieku, prawdopodobnie współczułoby dzisiejszej młodzieży. Mogą nawet argumentować, że nadszedł czas, aby rząd skupił się na politykach, które wyraźnie przynoszą korzyści młodym, np. budowaniu domów, różne formy opodatkowania lub uzależnienie dochodu emerytalnego od ubezpieczenie narodowe.

Może nastąpić także zmiana zasady fiskalne aby umożliwić większe inwestycje infrastrukturę krajowąwyższe podatki od paliw kopalnych transformacja energetycznalub bardziej równomierne dzielenie kosztów finansowania szkolnictwa wyższego między państwami wszyscy absolwenciniezależnie od tego, kiedy to nastąpi otrzymali dyplom.

Takie zmiany zapewniłyby dramatyczną zmianę w kierunku systemu gospodarczego, który stara się redystrybuować bogactwo nie tylko wśród obywateli, ale między pokoleniami.

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: Pokolenie boomerów trafiło w dziesiątkę pod względem gospodarczym. Młodzi ludzie odziedziczą swoje ogromne długi (2024, 29 września) pobrane 29 września 2024 z https://phys.org/news/2024-09-boomer-generacja-economic-jackpot-young.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy