Strona główna Biznes Podczas gdy UE ma problemy z finansowaniem zielonych inwestycji, francuskie firmy stawiają...

Podczas gdy UE ma problemy z finansowaniem zielonych inwestycji, francuskie firmy stawiają na unię rynków kapitałowych – Euractiv

74
0


Łagodzenie zasad pomocy państwa to krok naprzód w kierunku odblokowania nowego ekologicznego finansowania, ale „musimy działać szybko” w sprawie unii rynków kapitałowych (CMU), aby dotrzeć do pieniędzy prywatnych inwestorów, powiedział w poniedziałek (13 listopada) szef francuskiego stowarzyszenia przedsiębiorców Medef, Patrick Martin. .

Unia rynków kapitałowych, wprowadzona po raz pierwszy jako cel polityczny pod przewodnictwem Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera w 2015 r., ma na celu utworzenie „jednolitego rynku kapitału”, ułatwienie przepływów kapitału między państwami członkowskimi i zwiększenie dostępności kapitału na rozwój w Europie.

Unia rynków kapitałowych, która z trudem zyskała na popularności, ponieważ wymaga przezwyciężenia barier w różnych sektorach polityki, wraca na pierwszy plan, gdy UE szuka nowych źródeł środków pieniężnych do finansowania zielonej gospodarki i wspierania dekarbonizacji przemysłu.

„Nie jesteśmy przeciwni odblokowaniu przez UE nowego finansowania” – powiedział Martin dziennikarzom, przedstawiając w poniedziałek w Brukseli nową „strategię UE” Medef, ale doskonale zdaje sobie sprawę, że brak jakiejkolwiek nowej wspólnej rundy zadłużenia UE utrudnia pozyskanie świeżej gotówki. bezpieczne, ponieważ same francuskie przedsiębiorstwa potrzebują „40 miliardów euro rocznie, aby utrzymać trajektorie dekarbonizacji”.

Raport opublikowany w maju przez francuski think tank Strategia francuska szacuje, że niezbędne koszty zielonych inwestycji do 2030 r. osiągną maksymalnie 66 miliardów euro rocznie. Połowa tych kosztów powinna pochodzić ze środków publicznych, a druga połowa od inwestorów prywatnych – przewiduje raport.

Ale „istnieje reakcja uboczna [to green financing]polega na tym, że na unii rynków kapitałowych poruszamy się znacznie szybciej” – powiedział Martin. „To nie kosztuje UE ani grosza”.

Czy wdrożenie unii rynków kapitałowych – co było widać w setkach dokumentów legislacyjnych wymagających zmian i w sprawie którego w ogóle nie rozpoczęto szczegółowych negocjacji – mogłoby nastąpić wystarczająco szybko, aby móc zareagować na kryzys klimatyczny?

„Pilny problem klimatyczny jest obecny, ale nie zostanie rozwiązany jutro rano” – powiedział szef Medef, podczas gdy „tysiące miliardów euro można uruchomić ze źródeł prywatnych […] aby ułatwić finansowanie na odpowiednią skalę”.

„Mamy prawdziwy problem”: przemysł europejski obawia się upadku

UE pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami pod względem wzrostu gospodarczego i innowacji, ostrzega Europejski Okrągły Stół ds. Przemysłu (ERT) w swoim najnowszym dokumencie, wzywając do głębszej integracji jednolitego rynku UE, unii rynków kapitałowych i lepszych zachęty do inwestowania w Europie.

Nowa przyczepność

Pod wieloma względami Patrick Martin podąża śladami przywódców politycznych, którzy w ostatnich miesiącach zajmowali bardziej jednoznaczne stanowisko na rzecz CMU.

Ministrowie gospodarki UE z całego świata, przede wszystkim Christian Lindner z Niemiec i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire, opowiedzieli się za większą integracją kapitałową.

„Najwyższy czas zintensyfikować nasze wysiłki” – napisali oboje we wspólnym wpisie „Financial Times”. op-ed we wrześniu.

Nadal jednak istnieją znaczne różnice zdań i pytania co do tego, czy oznacza to jedynie sięganie do kieszeni prywatnych inwestorów, czy też należy je przyspieszyć poprzez utworzenie „bezpiecznego aktywa” UE – argumentuje były członek Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta, obecnie prezes Banku Włoch, naciska.

Kluczowi aktorzy UE, w tym prezes EBC Christine Lagarde i szef firmy ubezpieczeniowej Generali Group Andrea Sironi, poparli ten pomysł.

Enrico Letta, któremu niedawno powierzono zadanie napisania raportu na temat przyszłości jednolitego rynku UE, powiedział w wywiadzie dla Euractiv: „Uważam, że stanowisko Panetty jest bardzo mocne i podzielam je”.

Tymczasem Christian Lindner sprzeciwia się temu pomysłowi.

Nowa gotówka na horyzoncie

W szczytowym momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy Stany Zjednoczone wprowadziły własne ogromne inwestycje i ulgi podatkowe Ustawa o ograniczaniu inflacji (IRA), UE starała się zareagować głównie poprzez złagodzenie zasad pomocy państwa, co ostatecznie ułatwiło państwom członkowskim wykorzystywanie własnych pieniędzy do wspierania rozwoju przemysłu i dekarbonizacji.

To jednak wykazuje obecnie oznaki fragmentacji rynku, ponieważ państwa członkowskie posiadające większą władzę fiskalną mogą łatwiej pompować publiczną gotówkę – ze szkodą dla bardziej powściągliwych budżetowo odpowiedników.

Na początku września nowe dane Komisji znalezione przez Euractiv wykazały, że ponad 70% zatwierdzeń Komisji w sprawie pomocy państwa trafiło do Niemiec (48,4%) lub Francji (22,6%).

Tymczasem w lutym 2023 r. Komisja przedstawiła plan przemysłowy Zielonego Ładu, który znalazł swoje odzwierciedlenie w trzech kluczowych aktach prawnych: ustawie o surowcach krytycznych (CRMA), ustawie o przemyśle zerowym netto (NZIA) oraz reformie struktury rynku energii elektrycznej .

Wreszcie na początku tego roku rozpoczęła się rozmowa na temat nowego Funduszu Suwerenności UE, który miałby pełnić funkcję ogólnounijnej puli środków pieniężnych pomagającej w finansowaniu nowych projektów ekologicznych i cyfrowych, przy jednoczesnym korygowaniu nierównowagi spowodowanej złagodzeniem pomocy państwa.

Jednak propozycja Komisji, znana jako Platforma Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), to jedynie ponowne połączenie już istniejących funduszy UE z dodatkiem w wysokości 10 miliardów euro od państw członkowskich.

Komisja spodziewa się, że STEP zapewni efekt dźwigni w postaci inwestycji prywatnych o wartości do 160 miliardów euro – eksperci uważają, że prognozy znacznie odbiegają od rzeczywistości.

A możliwość nowej rundy wspólnego długu UE została jak dotąd całkowicie wykluczona.

[Edited by János Allenbach-Ammann/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy