E-maile, wiele z nich rozdzierających serce, zalewają nasze skrzynki odbiorcze. W większości pochodzą od młodych ludzi – po trzydziestce lub czterdziestce – u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Były setki – a wiele z nich opowiadało historie, które były uderzająco podobne.
Zignorowali ich objawy – krew w stolcu, utratę wagi lub ból brzucha – lub, co gorsza, kazali ich odesłać lekarzom pierwszego kontaktu, ponieważ byli „za młodzi”, aby chorować na tę okropną chorobę. Inne e-maile pochodziły od pogrążonych w żałobie rodziców, którzy widzieli, jak ich dzieci umierają na raka jelita grubego, gdy diagnoza pojawiła się zbyt późno.
Łączyła ich jednak potrzeba odpowiedzi – zrozumienia, dlaczego ta okrutna choroba, w przeważającej mierze rozpoznawana u osób starszych, zaczęła dotykać coraz większą liczbę młodych, sprawnych i poza tym zdrowych dorosłych. Statystyki są niepodważalne: liczba przypadków raka jelita grubego rośnie dwukrotnie szybciej u osób poniżej 50. roku życia w porównaniu do osób starszych – i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.
Dame Deborah James zmarła na raka jelita grubego w 2022 r. w wieku 40 lat. Przed śmiercią założyła fundusz Bowelbabe Fund, który obecnie pomaga w finansowaniu pięcioletnich badań prowadzonych przez profesorów w King’s College London
To zagadkowa zagadka, która skłoniła nas, jako czołowych naukowców zajmujących się żywieniem i epidemiologią chorób w King’s College London, do podjęcia działań.
Na początku tego roku ogłoszono, że będziemy kierować brytyjskim oddziałem wartego 20 milionów funtów projektu badawczego o nazwie PROSPECT, który będzie analizował dane milionów ludzi w celu znalezienia czynników powodujących gwałtowny wzrost zachorowań na raka jelita grubego.
To właśnie to ogłoszenie spowodowało wysłanie e-maili – potwierdzenie, że jest to niezwykle ważny problem, którym należy się zająć.
W naszym pięcioletnim badaniu, finansowanym przez Cancer Research UK i Bowelbabe Fund założonym przez działaczkę Dame Deborah James przed jej śmiercią na raka jelita w 2022 r. w wieku 40 lat w 2022 r., weźmie udział międzynarodowy zespół składający się z około 100 naukowców. Wszyscy są ekspertami w swojej dziedzinie, czy to genetyki, nowotworów, diety czy biologii molekularnej. Nasze badania skupią się na roli mikrobiomu – społeczności bilionów bakterii żyjących w jelitach – i jego powiązaniu z rakiem jelita grubego.
Uważa się, że jeśli w mikrobiomie obecne są określone bakterie, ryzyko rozwoju choroby może być większe. Jeśli uda nam się to potwierdzić, możliwe, że w pewnym momencie lekarze będą mogli ustalić na podstawie próbki kału, czy w przyszłości będziesz bardziej narażony na nowotwory.
Planujemy również przeprowadzić badania kliniczne, aby sprawdzić, czy prosta zmiana diety może poprawić mikrobiom i zmniejszyć ryzyko, a nawet czy podawanie młodszym dorosłym zastrzyków odchudzających, takich jak Ozempic i Wegovy, może pomóc.
Nie mamy jeszcze odpowiedzi, ale być może w ciągu pięciu lat już ją poznamy. To może zmienić zasady gry.
Wiemy jednak, że choć częstość występowania wielu nowotworów ustabilizowała się w ostatnich latach, nowotwory u młodszych osób przełamują tę tendencję.
U tancerki Amy Dowden w zeszłym roku w wieku 32 lat zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium. Zaledwie w zeszłym tygodniu aktor James Van Der Beek – który pojawił się w programie telewizyjnym Dawson’s Creek z lat 90. – ujawnił, że w wieku 47 lat zdiagnozowano u niego raka jelita grubego.
W ciągu trzech dekad częstość występowania tego rodzaju nowotworu na całym świecie wzrosła o 80 procent. Osoby urodzone w 1990 r. – które dziś mają ponad 30 lat – są prawie dwa i pół razy bardziej narażone na raka jelita grubego niż osoby urodzone w 1950 r.
U tancerki Amy Dowden w zeszłym roku w wieku 32 lat zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium
Jedna z 45-letnich kobiet, która wysłała do nas e-mail, a u której niedawno zdiagnozowano tę chorobę, powiedziała, że dwie jej koleżanki ze szkoły również na nią chorują.
Liczba zdiagnozowanych młodych dorosłych w wieku 20 lat i więcej zaczęła rosnąć w 1993 r. Na cokolwiek ta kohorta była narażona, zaczęło się to w latach 70. XX wieku. To daje nam wskazówki na temat tego, co może być przyczyną. Na przykład mniej więcej wtedy zaczęliśmy dostrzegać ogromne zmiany w naszym krajobrazie żywieniowym. Dania gotowe stały się popularne, a na naszych głównych ulicach zaczęły pojawiać się fast foody.
Nasz tryb życia stał się znacznie bardziej siedzący, a liczba osób otyłych, o których wiadomo, że są przyczyną wielu rodzajów nowotworów, gwałtownie wzrosła.
Jednak dokładne ustalenie, na czym polega problem, pozostaje układanką składającą się z miliona elementów. Wiele osób, u których zdiagnozowano raka jelita, ma prawidłową wagę i nie stosuje diety, którą wiele osób uznałoby za niezdrową. Aby zacząć rozwiązywać te problemy, musimy przyjrzeć się życiu milionów ludzi, aby dowiedzieć się, co wspólnego mają ze sobą osoby, u których nowotwór rozwinął się wcześnie.
Na szczęście mamy ogromne badania, z których możemy skorzystać. Posiadamy własną bazę danych Zoe, która rozpoczęła się jako aplikacja Covid Symptom Study do śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa.
Zawiera dane o mikrobiomie naszych członków, co czyni ją największą bazą danych o mikrobiomie na świecie. Obecnie zatrudnia 200 000 osób w oddzielnym ramieniu o nazwie ZOEPREDICT, które prowadzi badania żywieniowe i dysponuje ogromnymi ilościami informacji o tym, co ludzie jedzą i jak żyją.
Profesor Tim Spector pracuje w King’s College w Londynie i jest najbardziej znany z aplikacji żywieniowej Zoe
Inne badanie, Nurses’ Health Study, zawiera dane dotyczące 280 000 osób zatrudnionych od 1976 r.
Przyjrzymy się, które pokarmy mogą powodować chorobę lub jej zapobiegać. Wśród osób starszych istotnym czynnikiem są przetwory mięsne – spożywanie równowartości trzech plasterków szynki kanapkowej dziennie zwiększa ryzyko o 32%. Jednak w przypadku młodszych osób ryzyko może być inne i potencjalnie większą rolę może odgrywać żywność ultraprzetworzona – żywność pakowana zawierająca wiele dodatków chemicznych.
Żadna żywność nie jest sama w sobie „zła”, więc przyjrzymy się również dawce, aby sprawdzić, czy możemy ustalić, czy jeśli żywność rzeczywiście zwiększa ryzyko, to jaka ilość jest za duża. Istnieją już dobre dowody na to, że osoby pijące dwa słodkie napoje dziennie są dwukrotnie bardziej narażone na raka jelita grubego niż osoby pijące tylko jeden napój tygodniowo.
Badania te pozwalają nam również przyjrzeć się wpływowi innych możliwych czynników ryzyka, w tym substancji zanieczyszczających środowisko, takich jak spaliny drogowe, chemikalia stosowane w pracy, tworzywa sztuczne i dym z pożarów lub pieców opalanych drewnem, a także czynników takich jak stosowanie antybiotyków, które mogą wpływać na jelita .
Jednym z innych ekscytujących elementów jest to, czy leki przeciw otyłości mogą odgrywać pewną rolę. Naśladują one uwalnianie w organizmie „hormonu głodu”, GLP-1, który oszukuje mózg, myśląc, że żołądek jest pełny.
Wiemy już, że otyłość może powodować raka jelita grubego. Istnieją jednak wczesne dowody, że leki te mogą mieć odrębny wpływ na ryzyko raka, zmniejszając stan zapalny, poprawiając funkcje metaboliczne i zmieniając mikrobiom. Chociaż trudno jest ustalić, co może być tego przyczyną, przetestuje to badanie kliniczne z udziałem 40 osób, prowadzone przez profesora gastroenterologa z Harvardu, profesora Andrew Chana, który jest jednym z naszych współpracowników.
Osoby zrekrutowane będą już obarczone zwiększonym ryzykiem tej choroby, ponieważ usunięto im polipy – drobne narośla w okrężnicy, które w około pięciu do dziesięciu procentach przypadków mogą prowadzić do raka.
Muszą także kwalifikować się do szczepień, ponieważ są już otyli lub chorują na cukrzycę typu 2. Połowa z nich otrzyma szczepionkę, druga połowa otrzyma standardowe porady dotyczące odchudzania, a także będą monitorowani, aby zobaczyć, u ilu rozwiną się komórki nowotworowe.
Oczywiście nie wiemy jeszcze, czy młodym ludziom, u których stwierdzono ryzyko wczesnego wystąpienia raka jelita grubego, można będzie w przyszłości podawać leki takie jak Ozempic.
Zaledwie w zeszłym tygodniu wyszło na jaw, że kobieta zmarła po przyjęciu podobnego szczepionki odchudzającej Mounjaro – był to pierwszy potwierdzony zgon w Wielkiej Brytanii związany z narkotykami. Z pewnością jest mało prawdopodobne, aby leki te okazały się magiczną kulą i nie były w stanie zrównoważyć znacznie poważniejszego problemu.
W tym kraju mamy zepsuty krajobraz żywnościowy, jesteśmy narażeni na okropne diety i zanieczyszczenia, które w jakiś sposób zwiększają ryzyko – i to znacznie wcześniej niż miało to miejsce wcześniej.
Dane sugerują, że ryzyko rośnie z każdym pokoleniem, dlatego musimy działać szybko.
Mamy nadzieję, że nie tylko złagodzimy tę tendencję, ale ją odwrócimy i wreszcie uzyskamy odpowiedzi dla osób dotkniętych tą straszliwą chorobą.
Shelby w wieku 24 lat zachorowała na raka jelita grubego. Co mogło być przyczyną tej choroby u tak młodej i zdrowej kobiety?
Shelby Preston niedawno skończyła 24 lata, kiedy w lipcu 2022 roku zdiagnozowano u niej raka jelita grubego.
Od 18 roku życia wielokrotnie odwiedzała swojego lekarza rodzinnego z powodu takich objawów, jak ból i skurcze brzucha oraz krew podczas pójścia do toalety.
Szczupła i zdrowa, schudła pomimo normalnego odżywiania się, a w najgorszym przypadku osiągnęła zaledwie sześć i pół kamienia.
Shelby Preston miała zaledwie 24 lata, gdy zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. Obecnie jest ambasadorką organizacji charytatywnej Bowel Cancer UK
Powiedziano jej, że jest za młoda, aby mogło to być coś groźnego, i skierowano ją na dalsze badania dopiero po tym, jak błagała o pomoc ze względu na ilość przepuszczanej przez nią krwi.
Ku zaskoczeniu lekarzy badania wykazały guz jelita, który usunięto w listopadzie 2022 roku. Na szczęście wykryto go we wczesnym stadium i choć potrzebowała tymczasowej stomii, nie potrzebowała radioterapii ani chemioterapii.
„To był naprawdę stresujący czas i lekarze wydawali się tak zszokowani, że to rak” – mówi ambasador organizacji charytatywnej Bowel Cancer UK z Preston. „Jestem dowodem na to, że lekarze nie powinni lekceważyć takich objawów u młodych ludzi – gdybym im wierzyła, że to coś tak prostego, jak kupki czy zespół jelita drażliwego, mogłabym być teraz w znacznie poważniejszej sytuacji.
„Wpływ raka jelita grubego jest znaczący u młodszych osób – przed operacją musiałam zamrozić komórki jajowe, na wypadek, gdyby potrzebna była chemioterapia, która miałaby wpływ na moją płodność. Istniała szansa, że zostanę ze stałą stomią. I oczywiście zawsze będę się martwić, że to może wrócić.
„W mojej rodzinie nie było przypadków raka jelita grubego, a mimo to byłam zdrowa i w miarę sprawna. Cały czas chodziłam i odżywiałam się stosunkowo zdrowo.
„To niezwykle ważne, aby naukowcy odkryli przyczyny takich przypadków jak mój”.