Strona główna zdrowie Po raz pierwszy powiązano nowotwór, na który cierpi co ósmy mężczyzna z...

Po raz pierwszy powiązano nowotwór, na który cierpi co ósmy mężczyzna z 20 pestycydami – oto żywność najbardziej zagrożona

20
0


Badania ostrzegają, że prawie dwa tuziny najpowszechniej stosowanych pestycydów w Ameryce są powiązane z rakiem prostaty.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda sprawdzili narażenie na 295 różnych rodzajów chemikaliów w całym kraju w latach 1997–2006.

Ponieważ rozwój nowotworu wymaga czasu, zespół następnie przeanalizował wskaźniki zachorowań na nowotwory w latach 2011–2020, aby sprawdzić, czy na obszarach o dużym zużyciu pestycydów również występowała wysoka zachorowalność na nowotwory.

Odkryli, że u mężczyzn narażonych na działanie 22 różnych pestycydów ryzyko wystąpienia tej choroby było większe niż u mężczyzn mniej narażonych na działanie środków chemicznych, w tym u 19 mężczyzn, u których nigdy wcześniej nie łączono się z rakiem.

Cztery z tych pestycydów powiązano również ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu raka. Autorzy badania napisali, że: „odkrycia te sugerują, że narażenie na pestycydy może przyczyniać się do różnic w zapadalności i śmiertelności na raka prostaty”.

Są one powszechnie stosowane w przypadku niektórych z najbardziej rozpowszechnionych upraw w kraju, w tym soi, pszenicy, kukurydzy i owsa. Rośliny te można znaleźć we wszystkim, od płatków śniadaniowych po batoniki i mleko roślinne.

EWG stwierdziła, że ​​ponad 95 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron zawierało co najmniej dwa pestycydy

EWG stwierdziła, że ​​ponad 95 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron zawierało co najmniej dwa pestycydy

Stanowi to uzupełnienie wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Grupę Roboczą ds. Środowiska (EWG), które wykazały, że około 90 procent truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron miało pozytywny wynik testu na obecność dwóch pestycydów.

Jednak znaczna część kukurydzy i zbóż uprawianych w USA nie jest przeznaczona bezpośrednio do spożycia przez ludzi, lecz przetwarzana na etanol lub wykorzystywana jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Ta sama analiza EWG faktycznie wykazała, że ​​kukurydza cukrowa uprawiana do spożycia przez ludzi ma niską zawartość pestycydów.

W 2023 r. u 288 300 Amerykanów zdiagnozowano raka prostaty, a 34 700 osób zmarło z powodu tej choroby.

Jest to drugi pod względem częstości występowania nowotwór u mężczyzn w USA.

Wpływa na gruczoł wielkości orzecha włoskiego, który znajduje się u podstawy męskiego pęcherza i jest ważny w wytwarzaniu nasienia. U około jednego na ośmiu mężczyzn w którymś momencie życia zostanie zdiagnozowana ta choroba.

Przez lata raka prostaty łączono z narażeniem na wiele różnych substancji chemicznych, w tym pestycydy, według Johnsa Hopkinsa.

Z pestycydami powiązano także nowotwory mózgu, nerek, limfy i krwi.

Badanie Stanforda, opublikowane w czasopiśmie American Cancer Society, Rakprzeanalizował dane na poziomie hrabstwa dotyczące stosowania pestycydów, oszacował, na jakie główne rodzaje chemikaliów byli narażeni ludzie w całym kraju i w jakich ilościach.

Przeanalizowali 295 najpopularniejszych pestycydów w dwóch różnych okresach, aby sprawdzić, czy znalezione wzorce nie są jednorazowym wystąpieniem.

Najpierw porównali narażenie na pestycydy w latach 1997–2001 z częstością występowania raka prostaty w latach 2011–2015.

W tym okresie zdiagnozowano 953 204 raka prostaty i 140 086 zgonów.

Po drugie, porównali narażenie na pestycydy w latach 2002–2006 z częstością występowania raka prostaty w latach 2016–2020.

W tym okresie odnotowano 1 063 671 diagnoz i 156 687 zgonów.

Odkryli, że 22 z badanych pestycydów wiązało się z większą częstością występowania raka prostaty.

Główny autor, urolog dr Simon John Christoph Soerensen, powiedział: „To badanie pokazuje, jak ważne jest badanie narażenia środowiskowego, takiego jak stosowanie pestycydów, w celu potencjalnego wyjaśnienia niektórych obserwowanych przez nas różnic geograficznych w zakresie zachorowalności i zgonów na raka prostaty w całych Stanach Zjednoczonych”.

Badania przeprowadzone przez EWG wykazały obecność glifosatu jako pestycydu w zbożach zarówno w 2018 r., jak i 2023 r. Zauważają, że

Badania przeprowadzone przez EWG wykazały obecność glifosatu jako pestycydu w zbożach zarówno w 2018 r., jak i 2023 r. Zauważają, że

Niektóre z tych pestycydów, w tym 2,4-D, linuron i karbaryl, zostały już powiązane z rakiem w starszych badaniach.

Międzynarodowa Agencja Badań klasyfikuje 2,4-D jako „potencjalnie rakotwórczy dla ludzi” i przestrzega przed wdychaniem lub połykaniem tej substancji chemicznej.

Jednakże autorzy podają, że 19 innych substancji chemicznych stosowanych do zwalczania chwastów, owadów, grzybów i innych szkodników nigdy wcześniej nie wiązano z rakiem prostaty.

Niektóre z nich obejmują kloransulam metylowy, herbicyd stosowany w przypadku nasion soi i tiametoksam, środek owadobójczy rozpylany na nasiona kukurydzy, bawełny, soi, pszenicy i ziemniaków oraz glifosat, środek chwastobójczy występujący w RoundUp.

Ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu raka prostaty powiązano także cztery pestycydy – w tym ryfluralinę, kloransulam metylowy, diflufenzopyr i tiametoksam.

Analiza DailyMail.com wykazała, że ​​14 z 22 substancji chemicznych zidentyfikowanych w badaniach Stanforda stosuje się w przypadku soi, 13 w przypadku kukurydzy, 10 w przypadku pszenicy, 10 w przypadku owsa i 8 w przypadku migdałów.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie te produkty są zawsze spożywane przez człowieka.

Według danych szacunkowych w 2020 r. mniej niż 2 procent kukurydzy uprawianej w USA było przeznaczone do spożycia przez ludzi Instytut Zasobów Światowych– większość przeznaczana jest na produkcję etanolu i paszy dla zwierząt.

Tylko około 15 procent soi w USA uprawia się z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi – reszta stanowi paszę dla drobiu lub jest przetwarzana na paliwo, według USDA.

Mimo to niektóre starsze badania wykazały, że czasami pestycydy te trafiają do gotowych produktów spożywczych.

Analiza DM.com wykazała, że ​​10 pestycydów zidentyfikowanych przez badaczy ze Stanford wydaje się być stosowanych w produktach pszennych

Analiza DM.com wykazała, że ​​10 pestycydów zidentyfikowanych przez badaczy ze Stanford wydaje się być stosowanych w produktach pszennych

Badanie z 2018 roku z grupy roboczej ds. środowiska stwierdziła, że ​​glifosat występuje w 71 z 73 produktów na bazie owsa, w tym płatków śniadaniowych, batonów przekąskowych i płatków owsianych błyskawicznych.

Kontynuacja studia w 2023 r odkryli, że był on nadal obecny w około 30 procentach testowanych produktów owsianych.

Agencja Ochrony Środowiska powiedziała wcześniej DM.com, że ponad 350 pestycydów zarejestrowanych do stosowania w USA podlega ścisłym regulacjom.

Przedstawiciel powiedział: „EPA okresowo dokonuje przeglądu istniejących zarejestrowanych pestycydów, aby upewnić się, że można ich używać bez nadmiernego ryzyka dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

„Program przeglądu rejestracji ma na celu zapewnienie, że w miarę ewolucji możliwości oceny ryzyka oraz zmiany polityk i praktyk wszystkie zarejestrowane pestycydy w dalszym ciągu będą spełniać ustawowe standardy braku nieuzasadnionych szkodliwych skutków”.

Ponadto opublikowane tutaj badania nie pokazują, że pestycydy powodują raka, a jedynie ustanawiają związek, profesor Oliver Jones, profesor chemii na Uniwersytecie RMIT w Melbourne, powiedział Kosmos.

Profesor Jones powiedział: „Autorzy tak naprawdę nie twierdzą, że pestycydy powodują raka prostaty, jedynie że znaleźli 22 pestycydy, które statystycznie powiązano z rakiem prostaty i że potrzebne są dalsze badania”.

W miarę kontynuacji badań i ustalenia, co przyczynia się do ryzyka raka w USA, a co nie, lekarze mogą być lepiej przygotowani do zapobiegania tej chorobie i jej leczenia.

Dr Soerensen stwierdziła: „Opierając się na tych odkryciach, możemy przyspieszyć nasze wysiłki mające na celu określenie czynników ryzyka raka prostaty i pracować nad zmniejszeniem liczby mężczyzn dotkniętych tą chorobą”.



Link źródłowy