Kamieniarz, u którego nabawił się nieuleczalnej choroby płuc po wykonaniu blatów kuchennych z kwarcu, podzielił się niszczycielskim wpływem, jaki ta choroba wywarła na jego życie.
Malik Al-Khalil (31 l.) został po raz pierwszy zatrudniony przy produkcji modnych lad sześć lat temu i pamięta, jak wrócił do domu ubrudzony kurzem powstałym podczas cięcia materiału.
Nie wiedział, że pył, który także wdychał, powoli niszczył jego płuca: dziś ma trudności z oddychaniem i nie jest w stanie samodzielnie chodzić.
Jego ciało zostało zniszczone przez krzemicę – przerażającą chorobę, która według lekarzy może go zabić.
Pochodzący z Syrii pan Al-Khalil jest jedną z nielicznych publicznych twarzy skandalu, w wyniku którego zginął już jeden brytyjski kamieniarz, a prawie tuzin innych ciężko zachorowało na krzemicę.
Kamieniarz, u którego nabawił się nieuleczalnej choroby płuc w wyniku pracy z kwarcowymi blatami kuchennymi, podzielił się niszczycielskim wpływem, jaki ta choroba wywarła na jego życie (zdjęcie stockowe)
Krzemica, poprzez drobne cząstki wdychane przez pracowników, powoduje wewnętrzne blizny i zapalenie płuc. Na zdjęciu krzemica tkanki płucnej w powiększeniu
Lekarze ostrzegają jednak, że znane przypadki to prawdopodobnie dopiero wierzchołek góry lodowej.
Takie są obawy, w tym tygodniu lekarze wezwali rząd do wprowadzenia zakazu stosowania kwarcowych blatów roboczych w celu ochrony wykonawców i kamieniarzy.
Popularne blaty kwarcowe wykonane są w 90% z mielonego kwarcu oraz w 10% z żywic i pigmentów.
Po przetworzeniu w ostateczny kształt blatu roboczego następuje uwolnienie potencjalnie szkodliwych cząstek drobnego pyłu krzemionkowego do powietrza.
Tańsze niż granit czy marmur, blaty robocze stały się podstawą modernizacji kuchni, ale ich pracownicy, tacy jak pan Al-Khalil, płacą cenę.
„Krzemica, jeśli pojawi się w organizmie, nie ustanie” – powiedział I.
„Chcę, aby wszystkie osoby pracujące przy tej pracy wiedziały, co dzieje się z tym materiałem”.
Twierdzi pan Al-Khalil podczas pracy z kwarcem nie podejmowano żadnych środków ostrożności, takich jak „zwilżanie” kamienia w celu stłumienia pyłu.
Dodaje, że ani jemu, ani współpracownikom nie zapewniono żadnego specjalistycznego sprzętu zapobiegającego wdychaniu poza standardowymi maskami.
W sierpniu zeszłego roku dostał silnego kaszlu i zwrócił się o pomoc do lekarzy szpitalnych, ale powiedziano mu, że jest to prawdopodobnie choroba grypopodobna.
Jednak jego stan się pogorszył i zaczął odczuwać wymioty, bóle stawów i duszność.
Znów szukając pomocy, powiedział, że lekarze podejrzewali u niego bakteryjną infekcję gruźlicą.
Jednakże stan pana Al-Khalila w dalszym ciągu gwałtownie się pogarszał, nie mógł on jeść ani pić, a jego waga gwałtownie spadła.
To właśnie wtedy, we wrześniu ubiegłego roku, badania wykazały, że cierpi na krzemicę, a lekarze ostrzegali go, że choroba może go zabić.
Do kwietnia przebywał poza szpitalem, po tym jak potrzebował operacji po zapadnięciu się płuc, po czym potrzebował intensywniejszej opieki.
Po postawieniu diagnozy pan Al-Khalil odkrył, że u dwóch jego kolegów również zdiagnozowano krzemicę.
„Znam teraz dziewięć osób chorych na tę samą krzemicę – wszystkie pracują w fabrykach, wszyscy pracują jako kamieniarze, wszyscy wykonują tę samą pracę”.
Krzemica, poprzez drobne cząstki wdychane przez pracowników, powoduje wewnętrzne blizny i zapalenie płuc.
Prowadzi to do zwiększonego ryzyka infekcji płuc, zmniejszenia ich ogólnej skuteczności i może powodować potencjalnie śmiertelną niewydolność narządów.
Trudności w oddychaniu mogą również potencjalnie śmiertelnie obciążać serce.
Krzemica nie jest nową chorobą, już wcześniej utrudniała życie górnikom, budowniczym i kamieniarzom w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski organ nadzorujący bezpieczeństwo i higienę pracy, Health and Safety Executive (HSE), szacuje, że co roku w wyniku narażenia na krzemicę umiera 12 osób.
HSE twierdzi jednak, że jest to prawdopodobnie niedoszacowanie.
Drogie blaty kwarcowe wykonane są z jednego z najtwardszych minerałów na ziemi, którego obróbka powoduje uwalnianie potencjalnie szkodliwych cząstek drobnego pyłu.
W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 11 przypadków, w tym jeden zgon z powodu postępującej choroby spowodowanej wdychaniem pyłu krzemionki krystalicznej.
Brytyjscy lekarze podali, że w zeszłym roku u ośmiu mężczyzn w wieku od 27 do 56 lat po wizycie w specjalistycznej poradni zawodowych chorób płuc zdiagnozowano krzemicę.
Dwóch pacjentów oceniano pod kątem przeszczepów płuc, trzech pod kątem choroby autoimmunologicznej, a dwóch pod kątem oportunistycznego zakażenia płuc wywołanego przez prątki niegruźlicze, gdy choroba została wykryta.
Narażenie na pył wywołujący chorobę trwało średnio 12,5 roku, ale wahało się od czterech do 40 lat, przy czym wszyscy mężczyźni pracowali w małych firmach zatrudniających poniżej dziesięciu pracowników.
Według lekarzy piszących w czasopiśmie BMJs Thorax, sześć z nich urodziło się poza Wielką Brytanią, a siedem paliło lub paliło.
Lekarze, którzy je leczyli, stwierdzili, że należy zrobić więcej, aby uregulować narażenie na pył i wezwali władze do rozważenia całkowitego zakazu.
Doktor Joanna Feary, konsultantka ds. chorób układu oddechowego w Royal Brompton, leczy obecnie pacjentów z krzemicą wywołaną kamieniami.
Napisali: „Początek choroby prawdopodobnie jest związany z poziomem narażenia, co sugeruje, że poziomy, przynajmniej w niektórych przypadkach w Wielkiej Brytanii… były niezwykle wysokie i oznaczały, że pracodawcy nie kontrolowali narażenia na pył i nie przestrzegali przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.
„Rynek jest zdominowany przez małe przedsiębiorstwa, w przypadku których regulacje okazały się trudne do wdrożenia. Ponadto przynajmniej niektórzy producenci blatów roboczych mogą nie dostarczyć odpowiednich informacji technicznych dotyczących potencjalnych zagrożeń.
„Nawet po zaprzestaniu narażenia postęp choroby odnotowano w ponad 50 procentach przypadków [an average] od 4 lat. Dlatego zapobieganie chorobom ma kluczowe znaczenie”.
Sprawa nie jest wyłącznie problemem brytyjskim. Na początku tego roku Australia stała się pierwszym krajem, który wprowadził zakaz stosowania tego typu blatów, które powiązano z nową falą krzemicy, po fali 579 przypadków wśród kamieniarzy w tym kraju.
Ekspert ds. chorób płuc, dr Johanna Feary, stwierdziła, że „nie ma dobrego leczenia” na tę śmiertelną chorobę.
„Diagnoza może być druzgocąca. Wpływa to na młodych mężczyzn, z których wielu pracuje z tym materiałem dopiero od kilku lat” – powiedziała The Sun.
W oświadczeniu rzecznik rządowego urzędu ds. bezpieczeństwa i higieny pracy powiedział: „Składamy wyrazy współczucia tym, którzy stracili bliskich z powodu jakiejkolwiek choroby zawodowej.
„Wielka Brytania posiada solidne i ugruntowane ramy regulacyjne mające na celu ochronę pracowników przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z narażeniem na substancje niebezpieczne.
„Kontynuujemy współpracę z przemysłem, aby podnosić świadomość w zakresie zarządzania ryzykiem narażenia na respirabilną krzemionkę krystaliczną i rozważamy opcje przyszłych interwencji zapewniających ochronę pracowników”.
Rzecznik HSE powiedział: „Składamy wyrazy współczucia tym, którzy stracili bliskich z powodu jakiejkolwiek choroby zawodowej.
„Wielka Brytania posiada solidne i ugruntowane ramy regulacyjne mające na celu ochronę pracowników przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z narażeniem na substancje niebezpieczne.
„Kontynuujemy współpracę z przemysłem, aby podnosić świadomość w zakresie zarządzania ryzykiem narażenia na respirabilną krzemionkę krystaliczną i rozważamy opcje przyszłych interwencji zapewniających ochronę pracowników”.
Jeśli chodzi o pana Al-Khalila, nadal ma nadzieję, że wyzdrowieje i twierdzi, że chce przeprowadzić się do nadmorskiego miasta i kontynuować naukę jazdy.