Strona główna Biznes Plan inwestycyjny UE może stworzyć 2,1 mln miejsc pracy – Euractiv

Plan inwestycyjny UE może stworzyć 2,1 mln miejsc pracy – Euractiv

9
0


Plan inwestycyjny Komisji Europejskiej o wartości 315 miliardów euro mający pobudzić wzrost gospodarczy może stworzyć ponad 2,1 miliona nowych miejsc pracy netto, obniżając stopę bezrobocia w UE o 1% do 2018 roku, twierdzi Międzynarodowa Izba Pracy Organizacja (MOP) oparta na a raport opublikowany wczoraj (28 stycznia).

Jeśli jednak trzyletni plan ogłoszony w listopadzie przez szefa Komisji Jean-Claude’a Junckera nie przyciągnie i nie pobudzi inwestycji prywatnych, utworzy zaledwie 400 000 nowych miejsc pracy, ledwo zmniejszając liczbę 23 milionów bezrobotnych w UE, twierdzi.

„Z kolei jeśli plan zostanie dobrze opracowany, do 2018 r. liczba ta mogłaby osiągnąć 2,1 mln nowych miejsc pracy. Umożliwiłoby to zmniejszenie bezrobocia w Unii Europejskiej o 0,9%, czyli o prawie 1% niższą stopę bezrobocia do 2018 r. Jest to znaczna liczba” – powiedział na konferencji prasowej Raymond Torres, dyrektor działu badawczego MOP.

„Plan Junckera jest potencjalnie ważnym sposobem bezpośredniego stymulowania gospodarki realnej, jako uzupełnienie zastrzyków pieniężnych zapowiedzianych przez Europejski Bank Centralny” – dodał, odnosząc się do ogłoszonego w zeszłym tygodniu masowego programu skupu obligacji.

Jednak inwestorzy proszeni o zgromadzenie większości środków twierdzą, że Europa musi przedstawić więcej pieniędzy rządowych i więcej szczegółów, jeśli jej wielki plan pobudzenia wzrostu poprzez nowe projekty infrastrukturalne ma zostać zrealizowany.

Plan pożyczek dla infrastruktury i małych przedsiębiorstw ma obejmować 252 miliardy euro inwestycji prywatnych, które pomogą zmniejszyć obecne zatrudnienie w całej UE o około 10 procent, stwierdziła MOP.

„Dlatego bardzo ważne jest angażowanie projektów zapewniających duże korzyści skali, na przykład sieci energetycznych w Europie lub zielonych inwestycji, które mają duży efekt zewnętrzny i nie zostałyby w normalnych warunkach zrealizowane wyłącznie przez prywatnych inwestorów” – wyjaśnił Torres.

W krajach UE o wysokiej stopie bezrobocia, takich jak Grecja, Hiszpania i Włochy, wiele małych przedsiębiorstw nie ma obecnie odpowiedniego dostępu do kredytu bankowego, stwierdził.

„Dlatego bardzo ważne jest, aby plan uwzględniał silny element zaangażowania małych przedsiębiorstw, na przykład poprzez gwarancje kredytowe, tak aby możliwe było pełne wykorzystanie środków” – powiedział.

Dystrybucja ma kluczowe znaczenie i nie należy odwracać funduszy od krajów i sektorów, które są w największej potrzebie, stwierdziła MOP.

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestował więcej w Austrii, kraju o niskim bezrobociu, niż w Portugalii, stwierdził Torres. Zainwestowała także znacznie więcej poza UE niż w Grecji.

„Mamy zatem nadzieję, że w ostatecznym planie, który zostanie przyjęty, w większym stopniu zostanie uwzględniona alokacja środków dla poszczególnych krajów, a zwłaszcza to, że kraje o wysokim bezrobociu otrzymają więcej” – dodał.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) Zastępca Sekretarza Generalnego Józef Niemiec powiedział„MOP udowodniła, że ​​europejski plan inwestycyjny jest za mały. Zmniejszenie liczby 25 milionów bezrobotnych w Europie o mniej niż 2 miliony to początek, ale niewystarczający. A co z pozostałymi 23 milionami bezrobotnych? Plan inwestycyjny o wartości 315 miliardów euro to krok we właściwym kierunku, ale rządy europejskie muszą zwiększyć dostępne fundusze”.

„Liczba utworzonych miejsc pracy powinna być jednym z kryteriów wyboru projektów inwestycyjnych. Jednocześnie należy zadbać o to, aby były to miejsca pracy wysokiej jakości”.

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan uruchomienia 315 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen zaplanował, że pakiet będzie obejmował partnerstwo publiczno-prywatne, aby zwiększyć zdolność kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i innych pożyczkodawców w Unii, zwiększyć poziom inwestycje państw członkowskich w infrastrukturę i dalszy rozwój jednolitego rynku.

Szczegóły planu zostały ujawnione 25 listopada i znalazły się w porządku obrad grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Kapitał z EBI z siedzibą w Luksemburgu znajduje się w centrum planu, który obejmuje utworzenie europejskiego funduszu inwestycji strategicznych, a także narzędzia umożliwiające EBI podejmowanie większego ryzyka w inwestycjach.

Istotnym elementem planu Junckera jest także solidarność z krajami Europy Południowej, najbardziej dotkniętymi kryzysem i środkami oszczędnościowymi.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa

Organizacje międzynarodowe

Artykuły prasowe





Link źródłowy