Strona główna zdrowie Piosenki popowe, które mogą uratować Ci życie… od Taylor Swift po Dizzee...

Piosenki popowe, które mogą uratować Ci życie… od Taylor Swift po Dizzee Rascal – te utwory mają idealne tempo do resuscytacji krążeniowo-oddechowej

70
0


W samej Wielkiej Brytanii jej 12 albumów zajęło pierwsze miejsca na listach przebojów i wielokrotnie była uznawana za artystkę odnoszącą największe sukcesy na świecie. Teraz naukowcy sugerują, że niektóre z największych hitów Taylor Swift mogą pomóc w ratowaniu życia.

Rzeczywiście dziesiątki jej piosenek mogłyby przyjść na ratunek ludziom, którym serce nagle przestaje bić.

Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez kardiologów z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii, które pokazują, że co najmniej 50 piosenek amerykańskiej gwiazdy ma tempo idealne do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ale jeśli nie jesteś Swiftie, istnieją dziesiątki innych utworów z odpowiednim rytmem, które działają, od Smells Like Teen Spirit Nirvany po niektóre piosenki Dua Lipy, Harry’ego Stylesa, Dizzee Rascala, Billie Eilish, Arethy Franklin i The Beatles .

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to procedura ratunkowa wykonywana w przypadku omdlenia w wyniku zatrzymania krążenia, podczas którego serce nagle przestaje bić. Polega na natychmiastowym wykonaniu uciśnięć klatki piersiowej, aby tymczasowo wykonać pracę serca i utrzymać przepływ krwi po organizmie do czasu, aż serce będzie mogło zostać uruchomione za pomocą defibrylatora.

Naukowcy sugerują, że niektóre z największych hitów Taylor Swift mogą pomóc w ratowaniu życia

Naukowcy sugerują, że niektóre z największych hitów Taylor Swift mogą pomóc w ratowaniu życia

Według British Heart Foundation (BHF) co roku w Wielkiej Brytanii ponad 30 000 osób umiera w wyniku pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, a jednak szybka resuscytacja i defibrylacja mogą ponad dwukrotnie zwiększyć szanse na przeżycie. Aby jednak uciskanie klatki piersiowej było skuteczne, należy je wykonywać z częstotliwością od 100 do 120 na minutę, naśladując normalny rytm serca.

Dokładne liczenie w czasie kryzysu może być trudne, a badania pokazują, że wiele osób – w tym lekarze – często robi to zbyt wolno.

Kluczowe badanie przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że hit Bee Gees z lat 70. „Stayin’ Alive” miał tempo idealne do resuscytacji krążeniowo-oddechowej — około 103 uderzeń na minutę.

Piosenka została następnie wykorzystana w głośnej kampanii telewizyjnej BHF, w której wystąpił piłkarz, który stał się aktorem Vinnie Jones.

W 2013 roku kobieta z Birmingham, postępując zgodnie z tą radą, uratowała życie 67-letniemu mężczyźnie, który upadł w zatłoczonym autobusie, gdy jego serce przestało bić. Matka trójki dzieci, Sharon Thorneywork, przypomniała sobie reklamę telewizyjną z hitem Bee Gees i śpiewała na głos piosenkę, masując pierś mężczyzny.

Zespół Monash chciał jednak sprawdzić, czy melodie Taylor Swift również pasują do tego założenia i czy można je wykorzystać do podniesienia świadomości na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej wśród młodszych osób lepiej zaznajomionych z jej pracą.

Analiza jej piosenek wykazała, że ​​co najmniej 50 ma odpowiedni rytm – w tym hity „Love Story” i „I Don’t Wanna Live Forever”.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to procedura ratunkowa wykonywana w przypadku omdlenia w wyniku zatrzymania krążenia, podczas którego serce nagle przestaje bić

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to procedura ratunkowa wykonywana w przypadku omdlenia w wyniku zatrzymania krążenia, podczas którego serce nagle przestaje bić

Kierownik badań, profesor Stephen Nicholls, dyrektor Victorian Heart Hospital w Melbourne, powiedział niedawnej Swiftposium — konferencji akademickiej w Australii na temat kulturowego wpływu gwiazdy: „Muzyka Taylor Swift jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych utworów tego pokolenia. Ponieważ kultowe utwory tracą na znaczeniu, kluczowe znaczenie ma identyfikacja nowych utworów z optymalnymi uderzeniami na minutę na potrzeby treningu.

Badania pokazują, że większość piosenek pop ma średnio około 116 uderzeń na minutę. BHF stworzyło playlistę Spotify o nazwie Lifesaving Beats zawierającą ponad 90 utworów, w tym rock, hip hop i R&B, do której miłośnicy muzyki mogą dostosować czas kompresji resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Doktor Adrian Boyle, prezes Royal College of Emergency Medicine, powiedział Mail: „Wykorzystywanie muzyki do utrzymywania odpowiedniego tempa jest dobrze ugruntowane i zachęcamy wszystkich do przeszkolenia w zakresie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej”.

Lizzie Moscardini, która kieruje programem reanimacji społeczności BHF, dodała: „Nie tylko tempo ma znaczenie. Ważne jest również, aby uciski były wykonywane na odpowiedniej głębokości, aby zapewnić przepływ krwi.

Porady dotyczące kursów resuscytacji krążeniowo-oddechowej i pierwszej pomocy można znaleźć na stronie sja.org.uk



Link źródłowy