Strona główna Polityka Piosenkarka w Iranie aresztowana po występie na YouTube bez hidżabu

Piosenkarka w Iranie aresztowana po występie na YouTube bez hidżabu

3
0



Kobieta została aresztowana w Iranie po tym, jak opublikowała swoje wideo śpiewając bez hidżabu na YouTubemimo że irański parlament przyjął nową, bardziej rygorystyczną ustawę dotyczącą skromności kobiet, którą krytykowały organizacje praw człowieka.

Parastoo Ahmadi opublikowała 27-minutowe wideo ze swojego środowego koncertu, podczas którego śpiewała w sukience bez rękawów i z rozpuszczonymi włosami w towarzystwie czterech muzyków. W podpisie określiła go jako „wyimaginowany koncert” i zaprosiła publiczność do „wyobrazenia sobie tej pięknej ojczyzny” w Iranie.

Występ był nagrane w karawanserajuto nazwa przydrożnych zajazdów budowanych w przeszłości wzdłuż Jedwabnego Szlaku, aby zapewnić kupcom i podróżnym miejsca do odpoczynku podczas wędrówki starożytnym szlakiem handlowym łączącym Afrykę Północną z Azją Środkową. Ahmadi napisał, że było to „miejsce, w którym splata się historia i nasze mity”.

„Jestem Parastoo i chcę śpiewać dla ludzi, których kocham” – głosił podpis. „To prawo, którego nie mogłem zignorować; śpiewanie dla ziemi, którą kocham z pasją”.

Milad Panahipour, irański prawnik, powiedział Associated Press że Ahmadi został aresztowany w sobotę w związku z występem. Stwierdził, że nie ma wiedzy na temat zarzutów, agencji dokonującej aresztowania ani miejsca jej przetrzymywania.

Irański wymiar sprawiedliwości potwierdził, że wszczęto postępowanie w związku z występkami Ahmadiego, ale nie określił zarzutów. W oświadczeniu wydanym przez państwową agencję informacyjną Mehr podano również, że Ahmadi został zwolniony po przesłuchaniu z władzami.

„Centrum Informacyjne Policji w Mazandaran ogłosiło, że pani Parastoo Ahmadi wzięła udział w odprawie po opublikowaniu filmu uznanego za sprzeczny z normami i wartościami kulturowymi” – podała agencja. „Została poproszona o stawienie się przed organami sądowymi”.

Organizacja Praw Człowieka Hengaw, organizacja z siedzibą w Norwegii, powiedział, że otrzymał raport że dwóch mężczyzn występujących z nią – Sohail Faghih-Nassiri i Ehsan Beyraghdar – również zostało aresztowanych.

Zaostrzenie irańskiego prawa dotyczącego hidżabu

Twarde reżimy, które panują od czasów Iranu Rewolucja Islamska w 1979 r. przyjęła przepisy nakazujące kobietom zakrywanie twarzy w obecności mężczyzn, chociaż kobiety sprzeciwiają się tym przepisom zarówno w kraju, jak i za granicą.

Konflikt w tej kwestii po raz kolejny wywołał międzynarodowe oburzenie w 2022 r., kiedy młoda kobieta imieniem Mahsa Amini (lat 22) została aresztowana przed stacją metra w Teheranie i oskarżona o niewłaściwe noszenie hidżabu. Zmarła zaledwie trzy dni później.

Rząd Iranu zaprzeczył, jakoby przyznał się do winy, twierdząc, że Amini zmarł z powodu istniejących wcześniej schorzeń. Organizacje praw człowieka podają jednak w wątpliwość, a misja rozpoznawcza Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​została zabita „w wyniku pobicia” przez władze irańskie.

Jej śmierć wywołała wściekłość w całym Iranie, przyciągając kobiety do masowych protestów pomimo brutalnych represji ze strony władz.

Władze egzekwujące zasady skromności, często nazywane policją moralności, od czasu wyboru w tym roku prezydenta Masouda Pezeshkiana złagodziły publiczne konfrontacje z kobietami w związku z zakrywaniem twarzy. Pezeshkian prowadził kampanię jako reformista, który sprzeciwiał się tego typu patrolom policyjnym dotyczącym moralności.

Jednak według mieszkańców, którzy twierdzą, że egzekwowanie przepisów nie zostało całkowicie wstrzymane, policja ma teraz wydawać ostrzeżenia, a nie podejmować natychmiastowe działania. Utworzono także tak zwane kliniki zapobiegające odsłanianiu zasłon, w których kobiety poprzez „terapię” zachęca się do przestrzegania przepisów dotyczących hidżabu.

Pomimo reformistycznego podejścia Pezeshkiana parlament w tym roku przeforsował jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zakrywania twarzy kobiet.

Ustawa o hidżabie i czystości została pierwotnie przedłożona przez zmarłego w maju byłego prezydenta Ebrahima Raisiego, a ostatecznie została uchwalona we wrześniu, według Human Rights Watch. Egzekwowanie zacznie obowiązywać na trzyletni okres próbny, co według organizacji praw człowieka radykalnie zwiększy kary dla kobiet, które nie zastosują się do tych zaleceń.

Nowe prawo rozszerza egzekwowanie prawa na przestrzeń internetową i zwiększa jego zakres nakłada kary pieniężne za naruszenia w zależności od częstotliwości, wprowadza zakaz podróżowania dla przestępców i obejmuje długoterminową karę pozbawienia wolności – podaje Human Rights Watch. Same kary mogą być szkodliwe dla wielu Irańczyków ponieważ gospodarka kraju borykała się z trudnościami pod ciężarem lat sankcji i konfliktów regionalnych.

The Eksperci Rady Praw Człowieka ONZ w piątek wezwał do uchylenia tej ustawy, określając ją jako „kompleksowy system prześladowań ze względu na płeć”.

Sam Pezeshkian skrytykował obowiązujące w tym miesiącu prawo jako trudne do wyegzekwowania zarówno oświadczenie dotyczące X oraz wywiad w telewizji państwowej.

„Nie powinniśmy robić niczego, co zakłóca jedność i solidarność społeczeństwa” – powiedział Pezeshkian. „Musimy prowadzić dialog i angażować się w dyskusje na ten temat”.



Link źródłowy