Strona główna zdrowie Pionierska sztuczna inteligencja może wkrótce zostać wykorzystana do identyfikacji raka prostaty w...

Pionierska sztuczna inteligencja może wkrótce zostać wykorzystana do identyfikacji raka prostaty w najbardziej śmiertelnych przypadkach

24
0


Wkrótce sztuczna inteligencja będzie mogła zostać wykorzystana do identyfikacji pacjentów z rakiem prostaty z najbardziej śmiercionośną postacią choroby.

Pionierskie oprogramowanie komputerowe umożliwiłoby lekarzom podjęcie decyzji, którym pacjentom zastosować intensywne i ukierunkowane leczenie na wczesnym etapie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Ambitny projekt, finansowany przez Prostate Cancer UK, obejmie badanie próbek krwi od tysięcy pacjentów w celu wykrycia mutacji genetycznych powiązanych z agresywnym nowotworem.

„Uzbrojeni w tę wiedzę opracujemy model, który na podstawie próbki krwi będzie w stanie przewidzieć, czy rak prostaty u mężczyzny będzie agresywny” – mówi profesor Ros Eeles z Instytutu Badań nad Rakiem.

„Pomoże to klinicystom pokonać znaczące wyzwania i może zrewolucjonizować sposób diagnozowania, leczenia i leczenia raka prostaty”.

Prostate Cancer UK finansuje oprogramowanie AI, które będzie w stanie zidentyfikować mężczyzn cierpiących na najcięższe formy raka prostaty

Prostate Cancer UK finansuje oprogramowanie AI, które będzie w stanie zidentyfikować mężczyzn cierpiących na najcięższe formy raka prostaty

U niektórych mężczyzn rozwija się agresywny rak prostaty, który może zabić w ciągu kilku lat. Co roku umiera w ich wyniku 12 000 mężczyzn

U niektórych mężczyzn rozwija się agresywny rak prostaty, który może zabić w ciągu kilku lat. Co roku umiera w ich wyniku 12 000 mężczyzn

W Wielkiej Brytanii u jednego na ośmiu mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Co roku u około 55 000 mężczyzn diagnozuje się tę chorobę.

Wiele przypadków rozwija się powoli. Niektórzy pacjenci żyją z tą chorobą przez ponad dekadę bez objawów, a czasami nie wymagają leczenia.

Jednak u innych rozwija się agresywny rak prostaty, który może zabić w ciągu kilku lat. Co roku umiera w ich wyniku 12 000 mężczyzn.

Lekarze nie są jednak w stanie stwierdzić, u którego nowotworu u pacjenta stanie się agresywny, jeśli zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium.

Teraz profesor Eeles i jej współpracownicy twierdzą, że badanie próbek krwi od mężczyzn, którzy przeszli radioterapię, pozwoli im opracować model sztucznej inteligencji, który będzie w stanie przewidzieć, który nowotwór u mężczyzn prawdopodobnie nawróci po leczeniu.

Następnie badacze przetestują dokładność tego oprogramowania, zanim zostanie ono udostępnione w NHS.

„Kiedy mężczyzna otrzymuje okropną – i często nieoczekiwaną – wiadomość, że ma raka prostaty, ważne jest, aby od razu otrzymał odpowiedni plan działania w przypadku jego konkretnego nowotworu” – wyjaśnił dr Matthew Hobbs, dyrektor ds. badań w Prostate Cancer UK.

„Zainwestowaliśmy w te badania, aby ostatecznie mężczyźni i ich lekarze otrzymali więcej informacji, których potrzebują, aby jak najszybciej wykryć i leczyć najbardziej śmiercionośne nowotwory”.



Link źródłowy