Strona główna zdrowie Pilne ostrzeżenie dla podróżujących do Wielkiej Brytanii o śmiertelnych wirusach rozprzestrzeniających się...

Pilne ostrzeżenie dla podróżujących do Wielkiej Brytanii o śmiertelnych wirusach rozprzestrzeniających się w 17 krajach, w tym o chorobie „krwawiącego oka”.

26
0


Brytyjczycy zostali dziś ostrzeżeni przed „potrójnym zagrożeniem” ze strony śmiertelnych wirusów, które rozprzestrzeniły się w kilkunastu krajach na całym świecie.

Klad I szczepu wirusa mpox, Marburg i Oropouche został obecnie wykryty w 17 krajach, w tym w jednym gorącym punkcie na Karaibach.

Urzędnicy są szczególnie zaniepokojeni rosnącą liczbą przypadków Marburga, jednego z najbardziej śmiercionośnych patogenów, jakie kiedykolwiek odkryto.

To już zabiło co najmniej 15 osób w Rwandaa setki osób jest monitorowanych pod kątem podejrzeń zakażenia.

Istnieje obawa, że ​​wirus powodujący krwawienia z oczu u osób chorych może rozprzestrzenić się na inne kraje afrykańskie.

W międzyczasie wirus Oropouche — nazywany „gorączką lenistwa” — rozprzestrzenił się poza swój zwykły zasięg w Ameryce Południowej i dotarł do najgorętszego zimowego punktu na Karaibach, Republiki Dominikany.

Klad I, odrębna zmutowana postać mpoksu, rozprzestrzenia się obecnie szaleńczo w Afryce, a kilka przypadków zarejestrowano także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Alarm został wydany przez Travel Health Pro to witryna internetowa zamówiona przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), która pomaga na bieżąco informować Brytyjczyków o najnowszych poradach zdrowotnych w podróży.

Wirus Marburg, spokrewniony z wirusem Ebola, powoduje krwawienie z otworów u ludzi i zabija do 9 na 10 zakażonych osób

Wirus Marburg, spokrewniony z wirusem Ebola, powoduje krwawienie z otworów u ludzi i zabija do 9 na 10 zakażonych osób

W Marburgu śmiertelność sięga 88 procent. Obecnie nie ma zatwierdzonych szczepionek ani metod leczenia wirusa

W Marburgu śmiertelność sięga 88 procent. Obecnie nie ma zatwierdzonych szczepionek ani metod leczenia wirusa

Było napisane: ’A wirus Marburga zgłoszono ognisko choroby w Rwanda.’

„Trwają także obejmujące wiele krajów ogniska mpox kladu I i Oropouche”.

Marburg to gorączka krwotoczna — podczas której uszkodzone są narządy i naczynia krwionośne, powodując krwawienie wewnętrzne lub z oczu, ust i uszu.

Wirus, na który nie ma zarejestrowanej szczepionki, może rozprzestrzeniać się poprzez dotykanie lub kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby, skażonych przedmiotów lub zakażonych dzikich zwierząt.

Zainfekowani pacjenci stają się „podobni do duchów”, często mają głęboko osadzone oczy i twarze bez wyrazu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że wskaźnik śmiertelności przypadków (CFR) wynosi aż 88 procent, co oznacza, że ​​może zabić prawie 9 na 10 zarażonych osób.

Podróżujący do Rwandy powinni „umówić się na wizytę ze swoim pracownikiem służby zdrowia co najmniej cztery do sześciu tygodni przed podróżą” – radzi Travel Health Pro.

Podczas pobytu za granicą Brytyjczycy powinni także unikać uczestniczenia w rytuałach pogrzebowych lub pochówkowych, odwiedzania tradycyjnych uzdrowicieli oraz zajmowania się, gotowania i jedzenia dzikiego mięsa.

Wirus Marburg (MVD) jest początkowo przenoszony na ludzi przez nietoperze owocożerne i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób, powierzchniami i materiałami.

Powinni także unikać odwiedzania kopalni i jaskiń nietoperzy oraz kontaktu ze wszystkimi dzikimi zwierzętami; żywe lub martwe, szczególnie nietoperze – dodali.

„Jeśli zdecydujecie się odwiedzić kopalnie lub jaskinie zamieszkane przez kolonie nietoperzy owocowych, załóżcie rękawiczki i inną odpowiednią odzież ochronną, w tym maseczkę”.

Tymczasem wirus Oropouche wywołał alarm – tylko w tym roku potwierdzono ponad 10 000 przypadków.

W 2024 r. konkretne ogniska odnotowano w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Kubie, Ekwadorze, Republice Dominikany, Gujanie, Peru i Panamie.

Wirus – nazwany na cześć zwierzęcia, u którego został pierwotnie wykryty – nie ma szczepionki ani specjalnego leczenia.

Wiadomo, że powoduje ból głowy, bóle mięśni, sztywność stawów, nudności, dreszcze, wrażliwość na światło i wymioty.

Może jednak szybko przekroczyć barierę krew-mózg i przedostać się do centralnego układu nerwowego, gdzie może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a w skrajnych przypadkach zabić.

Travel Health Pro zaleciło osobom przebywającym na wymienionych obszarach noszenie koszul z długimi rękawami i długimi spodniami ze środkiem odstraszającym owady, aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń.

Wirus Oropouche, nazywany „gorączką lenistwa”, wywołał alarm – tylko w tym roku potwierdzono ponad 10 000 przypadków

Wirus Oropouche, nazywany „gorączką lenistwa”, wywołał alarm – tylko w tym roku potwierdzono ponad 10 000 przypadków

Dodali: „W związku z niedawnym wykryciem wirusa Oropouche w nasieniu, podróżni i ich partnerzy zaniepokojeni możliwością przeniesienia wirusa Oropouche podczas seksu, powinni rozważyć użycie prezerwatyw lub zaprzestanie współżycia podczas podróży i przez sześć tygodni po powrocie z podróży”.

Analiza obecnego szczepu Oropouche sugeruje, że stał się on skuteczniejszy w zakażaniu ludzi i może to być przyczyną wzrostu liczby przypadków i obszarów, w których wcześniej go nie obserwowano.

Klad I szczepu mpoxu zaobserwowano także w Rwandzie, Burundi, Republice Środkowoafrykańskiej, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Kenii i Ugandzie.

W sierpniu WHO uznała ten szczep za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Mpox powoduje charakterystyczne zmiany grudkowate, a także gorączkę, bóle i zmęczenie.

Jednak w niewielkiej liczbie przypadków może przedostać się do krwi i płuc, a także innych części ciała, gdzie zagraża życiu.

Obecne szczepionki mpox, które mają działać na ospę prawdziwą, bliską krewną wirusa mpox, zostały użyte podczas wybuchu epidemii w 2022 r. przeciwko łagodniejszemu szczepowi.

Jednak nie zostały one jeszcze szeroko przetestowane w porównaniu z silniejszym szczepem kladu 1b.

Potwierdzony przypadek kladu Ib mpox zgłoszono niedawno w Wielkiej Brytanii po wizycie niezidentyfikowanej osoby w kraju, w którym zgłoszono klad 1b.

Od tego czasu w kontaktach domowych pierwszego przypadku wykryto trzy kolejne przypadki.



Link źródłowy