Strona główna zdrowie Pigułka na padaczkę może pokonać niebezpieczne zaburzenia snu, które dotykają 10 milionów...

Pigułka na padaczkę może pokonać niebezpieczne zaburzenia snu, które dotykają 10 milionów Brytyjczyków

12
0


Pigułka stosowana w leczeniu padaczki może pomóc w leczeniu bezdechu sennego – wyniszczającego zaburzenia snu, które powoduje przejściowe przerwy w oddychaniu.

Szwedzcy eksperci odkryli, że u pacjentów przyjmujących sultiam zaobserwowano aż o 40% redukcję objawów, w tym niespokojnych nocy i głośnego chrapania.

Bezdech senny może nie tylko powodować zmęczenie, ale także zwiększać ryzyko śmiertelnych chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, udar i cukrzyca typu 2.

Obecne leczenie polega na tym, że chorzy używają podczas snu niewygodnej maski mechanicznej, która wpompowuje świeże powietrze do nosa i ust.

Typowe leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega na użyciu przez osobę cierpiącą podczas snu maski mechanicznej, która wpompowuje świeże powietrze do nosa i ust. Podstawowy obraz

Typowe leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega na użyciu przez osobę cierpiącą podczas snu maski mechanicznej, która wpompowuje świeże powietrze do nosa i ust. Podstawowy obraz

Jednak wielu pacjentów uważa, że ​​maszyny są niewygodne i trudne w obsłudze, co skłania ekspertów do poszukiwania alternatywnych metod leczenia.

Jednym z nich jest sultiam, który choć stosowany jest głównie jako lek na padaczkę, poprawia również oddychanie poprzez stymulację mięśni górnych dróg oddechowych.

Profesor Jan Hedner ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska i Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przedstawił wyniki „złotego standardu” badania klinicznego leku na prawie 300 pacjentach z obturacyjnym bezdechem sennym.

Pacjenci pochodzący z Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemiec i Czech nie byli w stanie dalej używać specjalnych masek zwykle stosowanych u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.

Na początku badania uczestnicy przeszli testy sprawdzające oddychanie, poziom tlenu we krwi, ruchy oczu oraz aktywność mózgu i mięśni podczas snu, aby ustalić wartości wyjściowe.

Następnie podzielono ich na trzy grupy. Trzem z nich podawano codzienną tabletkę sultiamu w jednej z trzech dawek: 100 mg, 200 mg lub 300 mg.

Ostatnia grupa otrzymała placebo jako kontrolę.

Następnie uczestnicy przeszli te same testy snu po czterech tygodniach i po 12 tygodniach badania, aby zbadać wpływ leku.

Naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące lek miały mniej przerw w oddychaniu w nocy i wyższy poziom tlenu we krwi podczas snu.

Zaobserwowany efekt był silniejszy w przypadku wyższych dawek, u pacjentów przyjmujących tabletkę 300 mg, u których stwierdzono prawie 40% redukcję przerw w oddychaniu w porównaniu z 18% w przypadku najniższej dawki.

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy pacjenci przyjmujący lek zgłaszali również, że czują się bardziej wypoczęci.

Wyniki badań, które nie zostały jeszcze poddane recenzji, również wykazały, że działania niepożądane sultiamu, takie jak mrowienie, zmęczenie i nudności, były na ogół łagodne i umiarkowane w grupach przyjmujących ten lek.

Profesor Hedner powiedział, że wyniki otworzyły możliwości leczenia dla pacjentów, którzy wcześniej nie mieli alternatywy dla standardowych masek.

„Wiele osób uważa, że ​​korzystanie z tych maszyn jest trudne w dłuższej perspektywie, dlatego należy znaleźć alternatywne metody leczenia” – stwierdził.

„Chociaż sultiam jest już dostępny jako lek na padaczkę u dzieci, nadal musimy przeprowadzić badanie III fazy, aby potwierdzić korzystne działanie tego leku na drogi oddechowe u większej grupy pacjentów z OSA (obturacyjny bezdech senny).”

Profesor Sophia Schiza, przewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego ds. zaburzeń oddychania podczas snu oraz ekspertka w dziedzinie medycyny układu oddechowego i snu na Uniwersytecie Kreteńskim, która nie była zaangażowana w badanie, z zadowoleniem przyjęła ustalenia.

„Wielu z nas wie, że chrapiemy sami lub że chrapie nasz partner. Jeśli chrapaniu towarzyszą inne objawy, takie jak częste budzenie się w nocy, uczucie zmęczenia i/lub senności w ciągu dnia, to czas porozmawiać z lekarzem” – powiedziała.

„To jedno z pierwszych badań sugerujących, że leczenie farmakologiczne może pomóc niektórym pacjentom, a wyniki są obiecujące.

„Musimy kontynuować testowanie sultiamu i innych metod leczenia, aby poznać ich długoterminowe skutki, w tym wszelkie skutki uboczne. Chcielibyśmy na przykład sprawdzić, czy leczenie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym u osób z OSA”.

Chociaż szacunki są różne, organizacje charytatywne twierdzą, że obturacyjny bezdech senny dotyka aż 10 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii, przy czym ryzyko tej choroby jest dwukrotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Dodają jednak, że u mniej niż 1 miliona z tej liczby faktycznie zdiagnozowano tę chorobę.

Chociaż sultiam jest częściej stosowany w Europie, nie jest on rutynowo stosowany w NHS, ponieważ w Wielkiej Brytanii jest to lek nielicencjonowany.

Oznacza to, że chociaż lekarze chcący go przepisywać, mogą go stosować, muszą przejść dodatkowe procesy zatwierdzania i są stosowane tylko wtedy, gdy inne leki zawiodły.

Według najnowszych dostępnych danych OpenPrescribing ze źródła danych wspieranego przez NHS pokazuje, że sultiam został przepisany w Anglii 100 razy w okresie od stycznia do czerwca tego roku.

Średni koszt leku wynosił niecałe 260 funtów za opakowanie, czyli około 4 funtów za pigułkę.



Link źródłowy