Strona główna Polityka Pierwszym alarmującym sygnałem jest rosyjski atak rakiet balistycznych na Ukrainę

Pierwszym alarmującym sygnałem jest rosyjski atak rakiet balistycznych na Ukrainę

21
0


Wystrzelony we wtorek pocisk Oresznik najwyraźniej wystartował z rosyjskiej bazy rakietowej Kapustin Jar, położonej około 800 kilometrów od Dniepru, z dala od intensywnych walk.

Jest to pierwszy przypadek użycia IRBM w walce. Traktat o siłach nuklearnych średniego i średniego zasięgu, ratyfikowany przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki w 1988 r., zakazał rakietowych rakiet rakietowych wystrzeliwanych z lądu. Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu w 2019 r. za pierwszej administracji Trumpa, powołując się na nieprzestrzeganie traktatu przez Rosję. Urzędnicy amerykańscy zauważyli wówczas, że Chiny, które nie były sygnatariuszem traktatu, posiadały w swoim arsenale ponad 1000 IRBM.

Putin powiedział, że zachodnia obrona powietrzna nie jest w stanie zniszczyć rakiety Oresznik w locie, chociaż tego twierdzenia nie można zweryfikować. Powiedział, że Rosja będzie ostrzegać Ukrainę przed podobnymi atakami rakietowymi w przyszłości, aby umożliwić cywilom ucieczkę ze stref niebezpiecznych.

Pociski Oreshnik uderzają w cele z prędkością do 10 Machów, czyli 2,5 do 3 kilometrów na sekundę, powiedział Putin. „Istniejące systemy obrony powietrznej na całym świecie, w tym te opracowywane przez USA w Europie, nie są w stanie przechwycić takich rakiet”.

Globalna wojna?

W być może najbardziej przerażającej części swoich uwag Putin stwierdził, że konflikt na Ukrainie „przybiera wymiar globalny” i stwierdził, że Rosja ma prawo używać rakiet przeciwko krajom zachodnim dostarczającym Ukrainie broń do użycia przeciwko rosyjskim celom.

„W przypadku eskalacji zareagujemy zdecydowanie i rzeczowo” – powiedział Putin. „Radzę elitom rządzącym krajów planujących użycie swoich sił zbrojnych przeciwko Rosji, aby poważnie to rozważyły”.

Zmiana doktryny nuklearnej zatwierdzona przez Putina na początku tego tygodnia obniża również próg użycia przez Rosję broni nuklearnej w celu przeciwstawienia się konwencjonalnemu atakowi, który zagraża rosyjskiej „integralności terytorialnej”.

Wydaje się, że to już miało miejsce. W sierpniu Ukraina rozpoczęła ofensywę w obwodzie kurskim w Rosji, przejmując kontrolę nad ponad 1000 kilometrów kwadratowych rosyjskiego terytorium. Siły rosyjskie, wspomagane przez wojska Korei Północnej, przeprowadzają kontrofensywę mającą na celu odzyskanie terytorium.

Singh nazwał zaproszenie Rosji do wojsk północnokoreańskich „eskalacją” i powiedział, że Putin może „zdecydować się zakończyć tę wojnę dzisiaj”.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że w czasie wojny w siłach rosyjskich codziennie ginie lub zostaje rannych około 1200 osób. We wrześniu „The Wall Street Journal” podał, że źródła wywiadu USA oszacowały, że podczas wojny zginęło lub zostało rannych milion Ukraińców i Rosjan.

Biuro Praw Człowieka ONZ podało ostatnio, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. zginęło 11 973 cywilów, w tym 622 dzieci.

„W 2022 roku ostrzegaliśmy Rosję, aby tego nie robiła, a ona i tak to zrobiła, więc ponoszą tego konsekwencje” – powiedział Singh. „Nie chcemy jednak, aby przerodziło się to w szerszy konflikt regionalny. Nie dążymy do wojny z Rosją”.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Ars Technica.



Link źródłowy