Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że budżet Francji naruszył zasady fiskalne UE. W odpowiedzi Pałac Elizejski ma czas do września na przedstawienie planu mającego rozwiać obawy Brukseli związane z rosnącym deficytem budżetowym i wysokim poziomem zadłużenia.
Procedura nadmiernego deficytu nie może nastąpić w gorszym momencie — Francja przechodzi nieoczekiwaną kampanię polityczną, w ramach której zarówno partie skrajnie lewicowe, jak i skrajnie prawicowe obiecały swojemu elektoratowi hojne środki gospodarcze. Czy to początek zmagań fiskalnych między Brukselą a Paryżem?
W tym odcinku gospodarz Giada Santana i paryski reporter Theo Bourgery-Gonse podsumowują najważniejsze wydarzenia pierwszego burzliwego tygodnia francuskiej kampanii wyborczej.
W tym odcinku dowiesz się więcej na temat:
-
Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Francji w związku z naruszeniem unijnych reguł fiskalnych w związku z pogłębieniem się deficytu krajowego Francji i przekroczeniem wartości docelowych.
-
Rassemblement National, wiodąca partia we Francji, zaproponowała politykę, która może jeszcze bardziej nadwyrężyć finanse publiczne, w tym obniżenie podatku VAT na energię i paliwa oraz zwiększenie wynagrodzeń.
-
Zarówno skrajnie prawicowa, jak i skrajnie lewicowa partia we Francji skrytykowała zasady budżetowe UE i opowiadają się za zwiększeniem wydatków publicznych finansowanych z opodatkowania bogatych.
-
Krajobraz polityczny we Francji jest złożony – zmieniają się sojusze, a partie są podzielone co do strategii na nadchodzące wybory. Wynik tych wyborów może mieć istotne implikacje dla polityki gospodarczej Francji i jej stosunków z UE.