Może sprawić, że ludzie będą mieć bijące serce i obawiać się spotkań w pracy.
Jednak nowe badanie wykazało, że życie z lękiem może również radykalnie zwiększyć ryzyko rozwoju demencji.
Dorośli powyżej 60. roku życia, u których w ciągu ostatnich 10 lat zdiagnozowano stan lękowy, byli około trzy razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby bez tej choroby.
Ryzyko wystąpienia demencji było jeszcze większe w przypadku osób, u których zdiagnozowano stany lękowe przed 70. rokiem życia.
Naukowcy z Australii odkryli, że chroniczne lub nowe stany lękowe zwiększają ryzyko rozwoju demencji u osób starszych
Powyższa grafika przedstawia średnie zwiększone ryzyko rozwoju demencji na skutek chronicznego, ustąpionego lub nowego lęku
Zespół uważa, że może to być spowodowane większym prawdopodobieństwem podejmowania przez pacjentów chorych psychicznie zachowań ryzykownych, takich jak palenie i niewłaściwa dieta, które, jak wykazano, prowadzą do demencji.
Niektóre dowody sugerują również, że lęk powoduje nadmierny poziom hormonów stresu, co prowadzi do stanu zapalnego w mózgu, który uwalnia toksyny i spowalnia funkcje poznawcze, co prowadzi do demencji.
Badanie stanowi uzupełnienie rosnącej liczby badań sugerujących, że zdrowie psychiczne może być powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Naukowcy napisali: „Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie oceniające wpływ utrzymywania się lęku (lęk przewlekły, ustąpiony lub nowy) oraz czas narażenia na lęk na ryzyko demencji”.
„Wyniki te sugerują, że lęk może być modyfikowalnym czynnikiem ryzyka demencji, a opanowanie lęku w odpowiednim czasie pomaga zmniejszyć ryzyko demencji”.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego nieco mniej niż co piąty dorosły Amerykanin cierpi na zaburzenia lękowe. To daje razem 40 milionów Amerykanów.
Naukowcy przebadali 2132 uczestników w wieku powyżej 60 lat. Większość (53 procent) stanowiły kobiety.
Większość Australijczyków objętych badaniem ukończyła co najmniej szkołę handlową i paliła tytoń w przeszłości.
Średnio 62 procent uczestników spożywało od jednego do czterech napojów alkoholowych tygodniowo.
Pacjentów podzielono na trzy grupy ze względu na wiek: 60–70, 71–80 i 81+. Średni wiek uczestników wynosił 76 lat.
Lęk mierzono raz na początku badania (fala 1) i ponownie po pięciu latach (fala 2).
Pacjenci z „przewlekłym” lękiem wykazywali objawy na początku i na końcu eksperymentu, podczas gdy u pacjentów, którzy byli niespokojni na początku, poziom lęku „ustąpił”. Tymczasem u pacjentów, u których objawy pojawiały się dopiero pod koniec leczenia, pojawił się „nowy” lęk.
W ciągu 10 lat badania u około trzech procent uczestników rozwinęła się demencja, a siedem procent zmarło.
Naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia demencji było średnio 2,8 razy większe u uczestników cierpiących na chroniczny lęk, a u osób z nowym stanem lękowym – 3,2 razy większe.
Poprzednie badania wykazały, że niektóre działania społeczne i intelektualne mogą zmniejszać ryzyko rozwoju demencji
Jednak największe prawdopodobieństwo było w przypadku osób poniżej 70. roku życia.
U pacjentów w wieku 60–70 lat z przewlekłym stanem lękowym ryzyko wystąpienia demencji było 4,6 razy większe, a w przypadku osób w tej grupie wiekowej z nowym stanem lękowym ryzyko to wzrosło do 7,2 razy.
Zespół stwierdził, że może to wynikać z faktu, że wykazano, że lęk w młodszym wieku zwiększa z biegiem czasu ryzyko chorób serca i innych problemów powiązanych z demencją.
Jednak badanie wykazało również, że u uczestników, u których lęk został wyleczony pomiędzy falą 1. a 2., ryzyko nie było zwiększone, co pokazuje, że leczenie za pomocą terapii i leków skutecznie zmniejszało ryzyko.
„W naszym badaniu ryzyko demencji wśród wyleczonych przypadków było podobne do tych, u których nie wystąpił stan lękowy” – napisali naukowcy.
„Odkrycia te potwierdzają, że lęk jest potencjalnym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka demencji i wskazują na możliwą rolę kontrolowania lęku u osób w średnim wieku i „młodych” starszych osób w zmniejszaniu ryzyka demencji w późniejszym życiu”.
Lęk zazwyczaj leczy się za pomocą kombinacji terapii, leków i zmian w stylu życia, chociaż każdy pacjent jest inny.
„Osoby cierpiące na stany lękowe częściej prowadzą niezdrowy tryb życia, w tym niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej i palenie, co z kolei może prowadzić do chorób układu krążenia, które są silnie powiązane z demencją” – napisał zespół.
„Są to zatem prawdopodobne, bezpośrednie i pośrednie mechanizmy, dzięki którym lęk może zwiększać ryzyko demencji”.
Badanie miało kilka ograniczeń, w tym przypadki potencjalnie wykrywane po początkowym początku choroby i ocenę objawów lękowych jedynie w ciągu czterech tygodni od każdej wizyty kontrolnej.
Pod koniec eksperymentu zespół „nie posiadał informacji na temat sposobu rozwiązania lęku”.
Naukowcy uważają, że czynniki związane ze stylem życia powszechne u osób cierpiących na stany lękowe mogą wyjaśniać zwiększone ryzyko.
Badanie opublikowano w środę w czasopiśmie „ Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego.