Prawnik Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich przejdzie w grudniu do historii jako pierwszy prawnik otwarcie transpłciowy, który spierał się przed Trybunałem Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonychsprzeciwiając się wspieranemu przez Republikanów prawu Tennessee zakaz afirmująca płeć opieka medyczna dla nieletnich transpłciowych.
Chase Strangio (41 l.) z ACLU reprezentuje grupę osób transpłciowych, które wniosły pozew kwestionujący środek zabraniający leczenia, w tym stosowania hormonów, i operacji, w przypadku nieletnich cierpiących na dysforię płciową.
W jednej z najbardziej znaczących spraw obecnej dziewięciomiesięcznej kadencji sądu dziewięciu sędziów wysłucha argumentów 4 grudnia w ramach apelacji Prezydenta Joe Bidena wykonanie decyzji sądu niższej instancji podtrzymującej zakaz Tennessee.
W poniedziałek Sąd Najwyższy nakazał podzielić czas rozprawy osób kwestionujących zakaz pomiędzy Departament Sprawiedliwości i prawników reprezentujących pierwotnych powodów, którzy pozwali państwo. Strangio przedstawi argumenty na rzecz tych powodów przy mównicy w bogato zdobionej sali sądowej.
Dyrektor prawna ACLU Cecillia Wang nazwała Strangio wiodącym amerykańskim ekspertem prawnym w dziedzinie praw osób transpłciowych.
„Na mównicę wnosi nie tylko błyskotliwą wiedzę z zakresu prawa konstytucyjnego, ale także wytrwałość i serce obrońcy praw obywatelskich” – powiedział Wang.
Strangio, który dołączył do ACLU w 2013 r., jest współdyrektorem jej projektu LGBTQ & HIV, pomagając tej organizacji sprzeciwiać się przepisom stanowym wymierzonym w osoby transpłciowe, w tym 12 skargom prawnym przeciwko przepisom takim jak to rozpatrywane przed Sądem Najwyższym.
Strangio reprezentował osoby w głośnych sprawach, w tym transpłciowego ucznia Gavina Grimma, który walczył z radą szkoły w Wirginii o korzystanie z łazienki odpowiadającej jego tożsamości płciowej, oraz Chelsea Manning, transpłciowej byłej żołnierzki USA, która odsiadywała wyrok w więzieniu za ujawnienie tajnych dokumentów.
Według Departamentu Sprawiedliwości Tennessee jest jednym z 22 stanów, które przyjęły środki ukierunkowane na interwencje medyczne dla nastolatków z dysforią płciową. Jest to kliniczna diagnoza znacznego cierpienia, które może wynikać z niezgodności między tożsamością płciową danej osoby a płcią, którą przypisano jej przy urodzeniu.
Ustawodawcy popierający ograniczenia nazwali te metody leczenia eksperymentalnymi i potencjalnie szkodliwymi. Stowarzyszenia lekarskie, zauważając, że dysforia płciowa wiąże się z wyższym wskaźnikiem samobójstw, stwierdziły, że opieka afirmująca płeć może uratować życie, a długoterminowe badania pokazują jej skuteczność.
Kilku powodów – w tym dwóch transpłciowych chłopców, transpłciowa dziewczyna i ich rodzice – pozwało w Tennessee, broniąc terapii, które ich zdaniem poprawiły ich szczęście i samopoczucie. Departament Sprawiedliwości interweniował w pozwie, kwestionując również prawo.
Przeciwnicy twierdzą, że zakaz opieki nad młodzieżą transpłciową narusza zawartą w 14. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych obietnicę równej ochrony poprzez dyskryminację tych nastolatków ze względu na płeć i status osoby transpłciowej.
W pisemnym zgłoszeniu Departament Sprawiedliwości podkreślił, że jednym z „deklarowanych celów tej ustawy jest egzekwowanie zgodności płci i zniechęcanie nastolatków do identyfikowania się jako osoby transpłciowe”.
Stan zwrócił się do Sądu Najwyższego o pozostawienie prawa w mocy.
„Tennessee zgodnie z prawem skorzystało ze swoich uprawnień do regulowania medycyny, chroniąc nieletnich przed ryzykownymi, niepotwierdzonymi interwencjami związanymi ze zmianą płci” – stwierdził w swoim wniosku prokurator generalny stanu Tennessee Jonathan Skrmetti.
Sędzia federalny zablokował ustawę w Tennessee w 2023 r., stwierdzając, że prawdopodobnie narusza ona 14. poprawkę. Decyzją 2 do 1 z 2023 r. 6. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Cincinnati uchylił wstępny nakaz sędziego.
W ciągu ostatniej dekady Sąd Najwyższy rozpatrywał kilka spraw dotyczących praw osób LGBTQ. W 2015 roku zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w całym kraju. W 2020 roku orzekł, że przełomowe prawo federalne zabraniające dyskryminacji w miejscu pracy chroni pracowników homoseksualnych i transpłciowych. W 2023 r. w sprawie ze stanu Waszyngton orzekł, że konstytucyjne prawo do wolności słowa pozwala niektórym firmom odmówić świadczenia usług w zakresie ślubów osób tej samej płci.