Aluminium do wnętrz statków kosmicznych jest passé; tym, czego chcą kosmiczni turyści, jest drewno. To jest zakład z Rozległytwórcy Haven-1, pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej, która w przyszłym roku zostanie umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej za pomocą rakiety SpaceX Falcon. Pierwsi płacący klienci wejdą na pokład w 2026 roku i sądząc po opublikowanych właśnie ostatecznych projektach przytulnego wnętrza stacji, poczują się jak w domu.
Pomagając dodać miękkości wnętrzom, które wcześniej skupiały się bardziej na funkcjonalności niż na stylu, Vast użył drobnoziarnistego drewna klonowego – współczesnego faworyta projektantów wnętrz domowych, wybranego ze względu na jego zdolność do dodawania ciepła i elegancji każdej przestrzeni, a teraz także przestrzeni kosmicznej.
Naturalnie listwy z drewna klonowego służą przede wszystkim estetyce, ale Haven-1 opracował także inne udogodnienia, w tym puszystą kołdrę kosmiczną, która powinna pomóc w zapewnieniu dobrego wypoczynku w nocy – co nie jest czymś łatwym do osiągnięcia w kosmosie.
„To nie jest zwykła kołdra” – mówi Hillary Coe, dyrektor ds. projektowania i marketingu Vast. „To kołdra, która się nadmuchuje i wywiera na Ciebie równy nacisk, co pozwala na piękny i wygodny sen.”
Według Vasta, zgłoszony do opatentowania system spania ma mniej więcej wielkość łóżka typu queen-size i powinien pomieścić zarówno osoby śpiące na boku, jak i na plecach.
„Wystylizowani astronauci – kolesie chichoczą, kiedy przychodzą do naszego biura i widzą system snu – bardzo chcieliby taki mieć [on their work-a-day missions]” – mówi Coe, który przed przeskoczeniem statku kosmicznego do Vast spędził pięć lat jako szef projektu w SpaceX. Zajmowała także stanowiska projektowe w Starlink, Google i Apple.
Oczy na gwiazdy
Vast to startup z południowej Kalifornii założony przez kryptomiliardera Jeda McCaleba, programistę, który w 2010 roku przekształcił swoją witrynę handlu kartami Mt.Gox w pierwszą dużą giełdę Bitcoinów. Według niego jego majątek wynosi 2,9 miliarda dolarów Lista miliarderów magazynu Forbes. McCaleb założył Vast w 2021 roku, aby rozwijać stacje kosmiczne ze sztuczną grawitacją.
Wśród pierwszych pracowników znalazł się Kyle Dedmon, były wiceprezes ds. konstrukcji SpaceX; inżynier systemów Tom Hayford, który pracował dla Relativity Space i SpaceX; Molly McCormick, była inżynier ds. czynników ludzkich w SpaceX; oraz Colin Smith, były inżynier napędu SpaceX.
„Ziemia ma ograniczone zasoby, ale w Układzie Słonecznym istnieje ogromne niewykorzystane bogactwo, zarówno pod względem energii, jak i materii, które mogłoby utrzymać wiele „Ziem” – powiedział McCaleb Wiadomości kosmiczne w 2022 r.
„Podobnie” – dodał – „ludzkość potrzebuje granicy. Każda zamożna cywilizacja ma jakąś, do której może się odepchnąć – my takiej nie mieliśmy od jakiegoś czasu. Bez granicy świat staje się grą o sumie zerowej, która jest szkodliwa dla psychiki cywilizacji”.
Podobnie jak inny miliarder mający obsesję na punkcie kosmosu, McCaleb patrzy na gwiazdy.
„Jeśli chodzi o długoterminową przyszłość ludzkości, w końcu będziemy musieli żyć poza Ziemią” – mówi.
Umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej przez sondę SpaceX Dragon Haven-1 będzie bardziej wysokiej klasy hotelem kapsułowym niż stacją kosmiczną w stylu ISS, niemniej jednak jest to poważna platforma badawcza zaprojektowana z myślą o komfortowych i komfortowych długoterminowych misjach, a nie po prostu Hilton z mikrograwitacją, bezpłatnym Wi-Fi i niesamowitym widokiem.