Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii żyje ich około 300 000. Ale czy możesz być jednym z nich?
Narzędzie internetowe może pomóc odkryć, czy w tajemnicy masz skłonności psychopatyczne, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.
Oparty na pracy profesora Michaela Levensona, eksperta w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie, składający się z 27 punktów quiz omawia Twoje podejście do miłości, Twoje cele życiowe i interakcje z innymi.
Wyniki, które obejmują wynik procentowy, mogą pomóc ludziom zrozumieć, jak zajmują się w skali psychopatii.
Badania pokazują, że osoby z wysokimi wynikami procentowymi są sześciokrotnie bardziej narażone na popełnienie brutalnych przestępstw, chociaż eksperci twierdzą, że nie wszyscy psychopaci zostają przestępcami.
Oparty na pracy profesora Michaela Levensona, eksperta w dziedzinie psychologii z Oregon State University, składający się z 27 punktów quiz dotyczy tego, jak podchodzisz do miłości, jakie są Twoje cele życiowe i jak współdziałasz z innymi
Wyniki, które obejmują wynik procentowy, mogą pomóc ludziom zrozumieć, jak zajmują się w skali psychopatii
Quiz, który może być dostępny tutajnajpierw pyta, jak bardzo zgadzasz się lub nie, że sukces opiera się na przetrwaniu najsilniejszych.
Ocenia także, czy za każdym razem wpadasz w te same kłopoty.
Inne pytania dotyczące stylu życia i dobrego samopoczucia obejmują znaczenie pieniędzy dla Twoich celów, czy oszustwo jest uzasadnione i jak bardzo lubisz manipulować uczuciami innych ludzi.
Po ukończeniu testu uczestnicy odkrywają, czy mają bardziej skłonności psychopatyczne, czy socjopatyczne.
Osobowości socjopatyczne charakteryzują się zachowaniami impulsywnymi, nieodpowiedzialnymi i często przestępczymi. Czasami nazywa się to zaburzeniem osobowości antyspołecznej.
Zdaniem części ekspertów, psychopaci rodzą się, socjopaci.
Quiz rejestruje również Twoją impulsywność w porównaniu z innymi uczestnikami quizu.
Zauważa jednak, że wyniki należy traktować jedynie jako wskazówkę, a nie „jedyny sposób oceny cech psychopatycznych danej osoby”.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby określane jako psychopaci wykazują takie cechy, jak zachowanie aspołeczne, nieprawda, nieodpowiedzialność oraz brak wyrzutów sumienia i empatii.
Badania wykazały, że psychopaci często wykazują zmniejszoną reakcję emocjonalną na makabryczne lub niepokojące bodźce, co pozwala im na interakcję z takimi treściami bez odczuwania dyskomfortu lub wstrętu, jakie odczuwałaby większość ludzi.
Uważa się, że tylko około 0,6 procent dorosłych Brytyjczyków ma klinicznie istotny poziom cech psychopatycznych.
Zaburzenie diagnozuje się za pomocą 20-punktowej listy kontrolnej psychopatii zająca, która obejmuje takie cechy, jak brak empatii, patologia i impulsywność.
Każde z nich jest oceniane w trzypunktowej skali, gdzie zero oznacza, że nie ma zastosowania, a dwa w pełni.
Na początku tego roku brytyjski badacz ostrzegł, że psychopatkami jest więcej kobiet, niż się powszechnie uważa.
Doktor Clive Boddy z Anglia Ruskin University stwierdził, że objawy psychopatii u kobiet różnią się od objawów u mężczyzn i mogą objawiać się zachowaniami o charakterze uwodzicielskim i manipulacyjnym.
Uważa się, że tylko około 0,6 procent dorosłych Brytyjczyków ma klinicznie istotny poziom cech psychopatycznych. Na zdjęciu Joker, często uważany za psychopatę
Aktualne dowody naukowe sugerują, że liczba psychopatów płci męskiej przewyższa liczbę kobiet w stosunku około sześć do jednego.
Jednak dr Boddy uważa, że rzeczywisty stosunek psychopatii u mężczyzn do kobiet wynosi około 1,2 do jednego – nawet pięć razy więcej niż wcześniej sugerowano.
Eksperci byli przekonani, że antyspołeczne zaburzenia osobowości są stanami trwającymi całe życie. Ale teraz niektórzy uważają, że można je leczyć, a nawet wyleczyć.
Według NHS dowody sugerują, że zachowanie może z czasem ulec poprawie dzięki terapii, nawet jeśli podstawowe cechy, takie jak brak empatii, pozostaną.
Terapie oparte na rozmowie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), są czasami stosowane w leczeniu antyspołecznego zaburzenia osobowości.
Lekarze twierdzą, że programy społecznościowe mogą być również skuteczną, długoterminową metodą leczenia osób z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości.
Terapia społeczna zajmuje się ryzykiem popełnienia przestępstwa przez daną osobę i działa na rzecz zaspokojenia jej potrzeb emocjonalnych i psychologicznych.
Służba zdrowia twierdzi jednak, że niewiele jest dowodów sugerujących stosowanie leków w leczeniu antyspołecznych zaburzeń osobowości.
W niektórych przypadkach pomocne mogą być niektóre leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne.