Strona główna nauka/tech Pięć zagadkowych artefaktów, które wciąż wprawiają w zakłopotanie współczesnych archeologów

Pięć zagadkowych artefaktów, które wciąż wprawiają w zakłopotanie współczesnych archeologów

13
0


Dwa dwunastościany i dwudziestościan
Dwa dwunastościany i dwudziestościan na wystawie w Rheinisches Landesmuseum w Bonn, Niemcy. Źródło: Kleon3/Wiki Commons, CC BY-SA

Tajemnicze obiekty archeologiczne, takie jak neolityczne kamienne kule, rzymskie dwunastościany i rzymsko-brytyjskie młynki kosmetyczne fascynują zarówno ekspertów, jak i amatorów. Oryginalne zastosowania tych przedmiotów – od narzędzi ceremonialnych po przedmioty codziennego użytku – nadal stanowią przedmiot spekulacji i badań, odzwierciedlając złożoność starożytnego życia.

Archeolodzy są często opisywani jako „zadziwieni” lub „zdumiony„przez swoje odkrycia. Ale tak naprawdę specjaliści dobrze wiedzą, do czego stworzono większość obiektów zabytkowych. Ale jest kilka wyjątków od tej reguły.

Poniższa lista to wybór intrygujących, tajemniczych obiektów. Są doskonałym przykładem tego, dlaczego odkopywanie przeszłości nadal fascynuje zarówno profesjonalistów, jak i opinię publiczną.

1. Neolityczne kamienne kule

Misternie rzeźbione kamienne kule znalezione głównie w Szkocji i pochodzące z późniejszego okresu neolitu (około 3200-2500 p.n.e.) są jedną z takich tajemnic.

Znaleziono ponad 425 piłek. Mają zazwyczaj wielkość piłki do krykieta i są wykonane z różnorodnych kamieni. Ich powierzchnie są wyrzeźbione, czasami w postaci wypukłych okrągłych dysków, a czasami z głębokimi nacięciami wyznaczającymi wypustki i płaty z dużym reliefem. Dekoracje przybierają formę spiral lub koncentrycznych kształtów, nawiązując do tych, które można znaleźć na ceramice i kamieniach monumentalnych z tamtej epoki.

Szkockie neolityczne kamienne kule
Trzy szkockie przykłady w Galerii i Muzeum Sztuki Kelvingrove w Glasgow. Źródło: Johnbod/Wiki Commons, CC BY-SA

Niektóre znaleziono w pochówkach, inne w osadach. Rzadko, jeśli w ogóle, są identyczne, a większość z nich występuje osobno, więc nie wydaje się, że były częścią zestawu. Wygląda na to, że niektóre z nich były przez całe życie mocno traktowane.

Pierwotne zastosowanie tych kamiennych kul było źródłem wielu dyskusji, wracając bezpośrednio do nich najwcześniejsze odkrycie w XIX wieku. Wiele z nich stanowiło przypadkowe znalezisko lub krążyło z niewielkim pochodzeniem w zbiorach sztuki i rzadko można je było znaleźć w kontekście archeologicznym.

Czy byli rakiety do odstraszania drapieżników i szkodników? Broń wojenna? Zabawki? A może mierzenie odważników, ozdób domowych, urządzenia mnemoniczne, łożyska kulkowe do przenoszenia megality lub uchwyty na włóczkę? Odpowiedź wciąż nam umyka.

Dwunastościan rzymski z brązu
Dwunastościan z brązu rzymskiego znaleziony w Tongeren. Źródło: Muzeum galijsko-rzymskie

2. Dwunastościany rzymskie

Te intrygujące obiekty trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet wraz z nowym znaleziskiem Nortona Disneya w Lincolnshire pod wpływem zachęty dużo dyskusji co do ich funkcji.

Dodecaedry pochodzą z okresu rzymskiego w Wielkiej Brytanii (43-410 n.e.). W północno-zachodnich prowincjach dawnego imperium rzymskiego znaleziono około 130 egzemplarzy, każdy starannie wykonany z miedzi stop.

W sztuce i literaturze starożytnej nie są znane żadne przedstawienia tych obiektów. Nie odpowiadają one standardowemu rozmiarowi i rzadko noszą ślady użytkowania, które mogłyby wskazywać na ich przeznaczenie. Chociaż eksperci od foteli powiedzą ci, że ich babcia tego używała dzianinowe rękawiczkiarcheolodzy nie są zdecydowani co do ich przeznaczenia.

Bębny folktonowe
Bębny Folkton na wystawie w British Museum. Źródło: Jononmac46/Wiki Commons, CC BY-SA

3. Neolityczne bębny kredowe

W 1889 roku w grobie dziecka w Folkton w północnym Yorkshire odkryto trzy rzeźbione cylindry z kredy. The Bębny kredowe Folkton mają geometryczne dekoracje i coś, co wygląda na oczy, nos i brwi. Znaleziono czwarty, pozbawiony dekoracji bęben Lavant w zachodnim Sussex w 1993 r. Innym, bardzo ozdobnym przykładem był wydobyty w Burton Agnes we wschodnim Yorkshire w 2015 r.

Bęben Burton Agnes został zakopany z kulką kredy, kostną szpilką i szczątkami trójki dzieci – z których jedno było datowane na lata 3005-2890 przed naszą erą.

Motywy na bębnach są częścią tradycji estetycznej, którą można znaleźć także na neolitycznych kamiennych kulach. Pomimo swojej nazwy jest mało prawdopodobne, aby bębny kredowe służyły jako instrumenty muzyczne i nie wykazują zużycia związanego z używaniem instrumentów perkusyjnych.

Niektórzy badacze powiązali ich obwody z znormalizowany środek długości zwanej „długą stopą”. Niektórzy uważają, że były to wyryte w kamieniu odniesienia do łatwo psujących się pojemników, takich jak drewniane słoiki z pokrywkami lub kosze. Inni próbowali powiązać oznaczenia geometryczne z obserwacjami astronomicznymi. Jednak ich obecność w grobach starannie pochowanych dzieci wydaje się sugerować bardziej wrażliwe wyjaśnienie.

Pierścień zabezpieczający Rutland w Wielkiej Brytanii
Pierścień zabezpieczający znaleziony w Rutland w Wielkiej Brytanii. Źródło: Służba Muzeum Colchester i Ipswich, CC BY-SA

4. „Pierścienie zabezpieczające” z epoki brązu

Epoka brązu była czasem wyjątkowej obróbki złota. Ze złotej blachy i drutu wykonywano bardzo dekoracyjne ozdoby osobiste. Te małe półpierścieniowe (otwarte) pierścienie pochodzą z późnej epoki brązu (około 1000-800 p.n.e.) i można je znaleźć w Irlandii, Wielkiej Brytanii i części Francji.

Często odkopywane pasujące parymogą być gładkie lub posiadać delikatne, geometryczne ryciny.

Najnowsze interpretacje sugerują, że mogły to być kolczyki w nosie lub kolczyki w nosie ozdoby do włosów. Żadne z tych wyjaśnień nie jest zbyt zadowalające, gdyż różne elementy ich konstrukcji sprawiłyby, że obrączki byłyby trudne lub niewygodne w noszeniu.

Potrzebujemy kontekstu – jak w przypadku ostatnich odkryć na stronie Boncuklu Tarla w Turcjipochówków z biżuterią na twarzy znalezionych w pobliżu czaszek.

Młynek kosmetyczny
Młynek do kosmetyków znaleziony w Hockwold w Norfolk. Źródło: Rada Powiernicza Muzeum Brytyjskiego, CC BY-NC

5. Rzymsko-brytyjskie szlifierki kosmetyczne

Młynki kosmetyczne to małe zestawy ze stopu miedzi wykonane z dwóch części. Jedna połowa to „moździerz” (długie i zakrzywione, rowkowane naczynie), a druga to „tłuczek” (albo w kształcie pręta i spiczasty, albo wygięty w kształcie „kołyska”). Często mają pętle do zawieszenia i końcówki w kształcie ludzi lub zwierząt.

Ptaki wodne i krowy to powszechne motywy dekoracyjne, które pojawiają się również na innych rzymsko-brytyjskich pojemnikach, takich jak kubki i wiadra. Symbolika falliczna w niektórych zestawach spowodowała skojarzenie z płodnością.

Zestawy kosmetyków są typowo brytyjskie i rzadko spotykane w Europie kontynentalnej. Pochodzą z późnej epoki żelaza do wczesnego okresu rzymskiego (około 100–200 r. p.n.e.) i są szeroko rozmieszczone w całym krajobrazie.

Analiza użytkowania i zużycia wykazała, że ​​obiekty te zostały pocierane o siebie w wyniku bocznego szlifowania. Być może zostały one zastąpione przez płaskie marmurowe palety używane w całym Cesarstwie Rzymskim, chociaż działały one w zasadniczo inny sposób, przy użyciu metalowej miarki lub kamiennego narzędzia do mieszania składników okrężnymi ruchami.

Zagadką nie jest tutaj funkcja, ale to, jaką substancję przygotowywano. Sugestie obejmowały leki, afrodyzjaki, kosmetyki i narkotyki. Zawartość zaprawy nigdy nie została pomyślnie zbadana. Jest to okazja, w której odkrywcy-amatorzy mogą być bardzo pomocni dla archeologów, opierając się pokusie czyszczenia zapraw kosmetycznych i zamiast tego przekazując je do zbadania.

Napisane przez Natashę Harlow, honorowego pracownika badawczego Wydziału Klasyki i Archeologii, Uniwersytet w Nottingham.

Na podstawie artykułu pierwotnie opublikowanego w Rozmowa.Rozmowa



Link źródłowy