Strona główna zdrowie Pięć sposobów na zmniejszenie ryzyka wczesnego raka jelita grubego, autor: DR EMILY...

Pięć sposobów na zmniejszenie ryzyka wczesnego raka jelita grubego, autor: DR EMILY LEEMING – jeden z czołowych ekspertów na świecie badający tę niepokojącą tendencję wśród młodych ludzi w dobrej kondycji

14
0


Dlaczego tak wielu młodych ludzi choruje na raka jelita grubego? Jest to pytanie, które naukowcy na całym świecie starają się zrozumieć – a wśród nich jestem ja.

Należę do zespołu w King’s College London, któremu przyznano grant w wysokości 20 milionów funtów na współpracę z badaczami z Uniwersytetu Harvarda w celu zbadania, co może być przyczyną niezwykłego wzrostu liczby przypadków u osób poniżej 50. roku życia.

Nie chodzi tylko o raka jelita grubego – liczba zachorowań na nowotwory ogólnie rośnie wśród młodych osób: Cancer Research UK podaje, że w latach 1995–2019 częstość występowania wszystkich nowotworów wzrosła o 24 procent wśród osób w wieku 25–49 lat, co stanowi ponad dwukrotnie większy wzrost w porównaniu do -75 lat – grupa najbardziej narażona na zachorowanie na raka.

Z badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA Surgery z 2015 r. oczekuje się, że do 2030 r. częstość występowania raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia wzrośnie o ponad 140%. Tymczasem na całym świecie liczba przypadków wśród osób powyżej 50. roku życia ustabilizowała się.

Co zatem może być przyczyną tego wzrostu?

Dame Deborah James, znana również jako Bowelbabe, zmarła na raka jelita w czerwcu 2022 roku

Dame Deborah James, znana również jako Bowelbabe, zmarła na raka jelita w czerwcu 2022 roku

Nasz międzynarodowy zespół badawczy – finansowany przez Cancer Research UK i Dame Deborah James’s Bowelbabe Fund – stosuje wiele podejść, od badań na myszach i pracy laboratoryjnej po interwencje kliniczne, aby zrozumieć przyczyny leżące u podstaw tej choroby.

Chociaż 34 procent młodych przypadków raka jelita grubego ma miejsce w rodzinach (dwa razy więcej niż w przypadku starszych przypadków raka jelita grubego), większość z nich nadal nie ma oczywistych przyczyn genetycznych, co sugeruje, że wpływ może mieć środowisko i styl życia.

Chociaż zdrowa dieta i styl życia wiążą się z niższym ryzykiem raka jelita grubego, istnieją również anomalie, w przypadku których na tę chorobę zapadają również osoby super sprawne, szczupłe i zdrowe, jak np. Dame Deborah James, która zmarła dwa lata temu po zdiagnozowano w 2016 roku raka jelita grubego w stadium 3 – w wieku zaledwie 35 lat.

Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy rakiem jelita o wczesnym początku a zachorowaniem w późniejszym wieku. Na przykład u młodych ludzi rak jelita częściej rozwija się po lewej stronie okrężnicy i odbytnicy niż w późniejszym wieku. Jest również bardziej agresywny i częściej się rozprzestrzenia.

Aby zrozumieć, co się dzieje, jednym z kluczowych nowych obszarów badań nad rakiem jelita grubego jest badanie, w jaki sposób mikrobiom jelitowy – zbiór 100 bilionów mikroorganizmów żyjących w jelicie grubym – może być zaangażowany.

Badania na zwierzętach wykazały na przykład potencjalny udział toksyn wytwarzanych przez „złe” bakterie jelitowe w rozwoju raka jelita grubego poprzez wywoływanie odpowiedzi komórek odpornościowych lub uszkodzenie DNA komórek.

Liczne badania wykazały obecnie, że u ludzi występują znaczne zmiany w liczbie niektórych bakterii jelitowych u osób chorych na raka jelita grubego, w tym F. jądro, B. fragilis i E. coli.

Badanie opublikowane w tym roku w czasopiśmie Nature wykazało, że w przypadku raka jelita występują podobne zmiany w mikrobiomie jelitowym, niezależnie od wieku. Naukowcy byli w stanie dokładnie przewidzieć, analizując skład mikrobiomu jelitowego na podstawie próbek kału, czy występuje rak jelita.

W tej dziedzinie badań wciąż pozostaje wiele niewiadomych, ale zmiana mikrobiomu jelitowego stanowi obiecujące potencjalne podejście do zmniejszania ryzyka raka jelita grubego.

Co więc możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko, niezależnie od wieku?

Trzymaj się wody z kranu i przegotowanej

Jednym z nowych zainteresowań w badaniach nad rakiem jelita są mikroplastiki. Główną drogą, przez którą mikroplastiki przedostają się do naszego organizmu, jest to, co jemy i pijemy, zaburzając pracę jelit i uszkadzając śluz wyściełający ściany jelit.

Ta warstwa śluzu zapobiega przedostawaniu się szkodliwych bakterii, ale gdy się rozrzedzi, może potencjalnie umożliwić migrację mikroplastików do ściany jelita. Rzeczywiście, badanie przeprowadzone w 2023 r. w Environmental Chemistry Letters wykazało, że w nowotworach raka jelita znajduje się więcej mikroplastików niż w tkankach jelit zdrowych ludzi.

Co więcej, nowe badanie opublikowane w czasopiśmie The Proceedings of the National Academy of Sciences wykazało, że woda butelkowana zawiera prawie dziesięć razy więcej mikroplastików niż wcześniej sądzono.

Chociaż nie można całkowicie uniknąć mikroplastików, woda butelkowana zawiera 160 razy więcej mikroplastików niż woda z kranu (według recenzji z 2023 r. opublikowanej w czasopiśmie Science of The Total Environment), więc pij wodę z kranu, aby ograniczyć spożycie mikroplastików.

Dietetyczka i badaczka mikrobiomu, dr Emily Leeming, uczestniczy w wartym 20 milionów funtów projekcie mającym na celu zbadanie przyczyny rosnącej tendencji

Dietetyczka i badaczka mikrobiomu, dr Emily Leeming, uczestniczy w wartym 20 milionów funtów projekcie mającym na celu zbadanie przyczyny rosnącej tendencji

Gotowanie wody przez co najmniej pięć minut może również obniżyć zawartość mikroplastiku nawet o 80 procent, ponieważ mikroplastiki zostają uwięzione w kamieniu powstałym z wapnia zawartego w wodzie. Zainwestuj w nieplastikową butelkę na wodę wielokrotnego użytku dla siebie i swoich dzieci i unikaj podgrzewania jedzenia w plastikowych pojemnikach, ponieważ to również może pomóc w przedostaniu się mikroplastiku do posiłku. Zamiast tego podgrzej go w ceramicznej misce lub talerzu.

Używaj przetworzonego mięsa jako aromatu

Większość ludzi już wie, że przetworzone mięsa – na przykład bekon, salami i szynka – konserwowane w jakiś sposób, na przykład przez peklowanie, solenie lub wędzenie, są uznanym czynnikiem rakotwórczym, silnie powiązanym z rakiem jelit (czerwone mięso, takie jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina są również ze sobą powiązane, chociaż dowody są mniej jednoznaczne).

Badanie przeprowadzone w 2022 roku w International Journal of Epidemiology wykazało, że każde 70 g czerwonego lub przetworzonego mięsa dziennie – co odpowiada dwóm lub trzem plasterkom boczku – wiąże się z o 32% większym ryzykiem raka jelita grubego.

Jedną z przyczyn może być sposób, w jaki mikrobiom jelitowy rozkłada żelazo i konserwanty, takie jak azotany i azotyny znajdujące się w czerwonym i przetworzonym mięsie, co prowadzi do tworzenia związków N-nitrozowych, silnych substancji rakotwórczych.

Aby ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, zamień jego część na białko roślinne – na przykład dodaj soczewicę do sosu bolońskiego. Jeśli chodzi o przetworzone mięso, nie musisz go całkowicie rezygnować, ale staraj się ograniczać jego spożycie.

Zamiast tego używaj go od czasu do czasu do przyprawiania potraw wegetariańskich, ponieważ warzywa zawierają wiele korzystnych związków, które mogą zneutralizować część potencjalnych szkód.

Do (prawie) wszystkiego dodać cebulę

Jest jeden składnik żywności niezbędny dla zdrowia jelit i jest nim błonnik, czyli błonnik z pokarmów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasola, orzechy i nasiona.

Błonnik utrzymuje zdrową wyściółkę jelit i usuwa wszelkie nagromadzone odpady. Według przeglądu badań z 2011 roku opublikowanego w BMJ każde 10 g błonnika, które spożywasz dziennie, wiąże się z 10% niższym ryzykiem raka jelita grubego.

Jednym z kluczowych rodzajów błonnika, którego powinieneś dostarczać w wystarczającej ilości, jest błonnik prebiotyczny. Kiedy jest on fermentowany przez bakterie jelitowe, wytwarza krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wspierają zdrową wyściółkę jelit, zmniejszają stany zapalne, a nawet mogą chronić przed rakiem jelit.

Cebula, czosnek, por, ciecierzyca, soczewica, szparagi, karczochy jerozolimskie i korzeń cykorii są bogate w błonnik prebiotyczny. Niezależnie od tego, czy robisz omlet, zupę, sos czy gulasz, spróbuj użyć cebuli i czosnku jako podstawy, aby zwiększyć zawartość błonnika prebiotycznego.

Jedz więcej jogurtów – nawet tych słodkich

Badanie opublikowane w czasopiśmie Cell, Host & Microbe w 2021 r. wykazało, że sześć porcji sfermentowanej żywności dziennie zwiększa różnorodność mikrobiomu jelitowego (oznaka zdrowego jelita) i obniża stan zapalny, czynnik ryzyka raka jelita grubego.

Nie myśl, że musisz jeść tylko wiadra kimchi i kiszonej kapusty, jest też mnóstwo innych sfermentowanych produktów spożywczych, takich jak jogurt, większość serów, kefir, tempeh, zakwas, miso i sfermentowane pikle.

Badania na zwierzętach sugerują, że pożyteczne bakterie, takie jak te znajdujące się w sfermentowanej żywności, przyklejają się do błony śluzowej jelit, zapobiegając przedostawaniu się szkodliwych patogenów. Według badania opublikowanego w The American Journal of Clinical Nutrition z 2021 roku nawet spożywanie jogurtu tylko raz w tygodniu wiąże się z o 16% niższym ryzykiem raka jelita grubego w porównaniu z niejedzeniem jogurtu w ogóle.

Zwykły, niesłodzony jogurt, taki jak jogurt grecki, to świetny wybór – choć według badania przeprowadzonego w 2022 r. w BMJ nawet ultraprzetworzony, słodzony jogurt owocowy może przynosić podobne korzyści.

Może to wydawać się mylące, ponieważ wiemy, że spożywanie dużej ilości ultraprzetworzonej żywności nie jest dobre dla zdrowia – ale nie każda ultraprzetworzona żywność jest sobie równa.

Powiedziawszy to, najlepiej wybierz niesłodzony jogurt naturalny.

Zamień piwo na (trochę) wino

Alkohol jest szkodliwy dla mikrobiomu jelitowego i może być potencjalnym czynnikiem rozwoju chorób jelit.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2003 roku w czasopiśmie Gut, wypicie ponad 14 drinków piwa i mocnych alkoholi tygodniowo potraja ryzyko raka jelita grubego.

Wino jest mniej szkodliwym wyborem, prawdopodobnie dlatego, że zawiera związki przeciwutleniające, takie jak antocyjany i resweratrol, które mogą pozytywnie wpływać na mikrobiom jelitowy i mieć działanie przeciwzapalne.

Lepszym wyborem jest wino bezalkoholowe, które nadal zawiera te korzystne związki, ale nie zawiera alkoholu, który podrażnia jelita. Dobrą alternatywą są także piwa bezalkoholowe lub niskoalkoholowe.

Nawet osoby w wieku około 20 lat muszą znać znaki ostrzegawcze raka jelita grubego.

Aby uzyskać więcej informacji, zaloguj się na stronie nhs.uk/conditions/bowelcancer/symptoms.

  • DR EMILY LEEMING jest dietetyczką i badaczką mikrobiomu w King’s College w Londynie oraz autorką wydanej już książki Genius Gut: The Life-Changing Science Of Eating For Your Second Brain.



Link źródłowy