Strona główna zdrowie Pharrell Williams w nowym filmie biograficznym ujawnia, że ​​cierpi na dziwną przypadłość...

Pharrell Williams w nowym filmie biograficznym ujawnia, że ​​cierpi na dziwną przypadłość zdrowotną – tysiące osób mogą na nią cierpieć, nie zdając sobie z tego sprawy

12
0


Piosenkarz i autor tekstów Pharrell Williams występuje w filmie dokumentalnym o swojej drodze do sławy – i co dziwniejsze, wszyscy grają przy użyciu animowanych klocków Lego.

Jednak dla twórcy hitu „Get lucky” figurki Lego to idealny sposób na przełożenie na ekran tego, co dzieje się w jego głowie.

W dokumencie „Piece by Piece”, wyemitowanym 8 listopada, ujawnia, że ​​cierpi na schorzenie neurologiczne zwane synestezją.

Oznacza to, że nie tylko słyszy muzykę – dla niego melodie, refreny i haczyki mają tekstową tęczę kolorów.

Zjawisko medyczne powoduje, że ludzie doświadczają jednego zmysłu za pomocą drugiego, od oglądania muzyki po smakowanie słów i wąchanie kształtów.

W filmie dokumentalnym zatytułowanym „Kawałek po kawałku”, którego premiera planowana jest na 8 listopada w Wielkiej Brytanii, ujawnia szczegóły swojego doświadczenia związanego z chorobą neurologiczną zwaną synestezją, która pozwala mu doświadczać muzyki w kolorach

W filmie dokumentalnym zatytułowanym „Kawałek po kawałku”, którego premiera planowana jest na 8 listopada w Wielkiej Brytanii, ujawnia szczegóły swojego doświadczenia związanego z chorobą neurologiczną zwaną synestezją, która pozwala mu doświadczać muzyki w kolorach

Pharrell wyjaśnia, że ​​nie tylko słyszy muzykę – dla niego melodie, refreny i haczyki mają tekstową tęczę kolorów

Pharrell wyjaśnia, że ​​nie tylko słyszy muzykę – dla niego melodie, refreny i haczyki mają tekstową tęczę kolorów

W filmie dokumentalnym przyznaje, że w dzieciństwie czuł się „zahipnotyzowany” muzyką i wspomina, że ​​„patrzył w głośnik i widział te kolory”.

„To nie jest coś, co widzisz fizycznymi oczami, to coś, co widzisz oczami umysłu” – wyjaśnia.

„Po prostu zaczynałbym nagrywanie płyty od nowa i od nowa, i od nowa, robiąc wszystko, aby to kontynuować” – dodał.

Dla niego poprawia to nie tylko dźwięk, ale także sposób, w jaki pisze muzykę.

Wcześniej w 2013 r wywiad w radiu NPR Pharrell wyjaśnił, że widzenie kolorów pomaga mu również rozpoznać, czy coś jest w odpowiedniej tonacji.

Powiedział: „To jedyny sposób, w jaki mogę rozpoznać, jak coś brzmi.

„Wiem, kiedy coś jest kluczowe, ponieważ albo pasuje do tego samego koloru, albo nie. Albo wydaje mi się, że jest inaczej i nie jest to właściwe.

Wcześniej w wywiadzie dla radia NPR w 2013 roku Pharrell wyjaśnił, że widzenie kolorów pomaga mu również rozpoznać, czy coś jest w odpowiedniej tonacji

Wcześniej w wywiadzie dla radia NPR w 2013 roku Pharrell wyjaśnił, że widzenie kolorów pomaga mu również rozpoznać, czy coś jest w odpowiedniej tonacji

Według profesora Jamiego Warda, neurobiologa poznawczego specjalizującego się w neurobiologii, synestezja nie jest chorobą ani zaburzeniem, ale rzadkim schorzeniem neurologicznym, które dotyka około czterech procent ludzi. Synestezja na Uniwersytecie w Sussex.

„Jeden zmysł może pobudzić inny. Muzyka może mieć kolory, kształty i faktury, które zmieniają się dynamicznie w czasie. To nie jest tak, że po prostu myślimy o scenach takich jak wieś czy domy, to bardziej jak oglądanie dynamicznego obrazu sztuki abstrakcyjnej” – powiedział MailOnline.

CZYM JEST SYNESTEZJA?

Synestezja to stan, w którym ludzie doświadczają różnych zmysłów jednocześnie.

Na przykład najpowszechniejszy rodzaj synestezji, kolorograficzna, powoduje, że osoby cierpiące na tę chorobę kojarzą słowa i liczby z kolorami.

Według Uniwersytetu Bostońskiego na całym świecie jedna na 5000 osób cierpi na synestezję.

Synestezja leksykalno-smakowa jest jednak rzadką postacią tej choroby i dotyka mniej niż jedną na 100 000 osób.

James Wannerton, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Synaesthesia, powiedział: „Synestezja jest spowodowana krzyżową aktywacją dwóch normalnie odrębnych obszarów mózgu.

„Osoba cierpiąca na synestezję ma dodatkowe połączenia nerwowe łączące te oddzielne obszary.

„Pobudzenie jednego zmysłu powoduje mimowolną reakcję w jednym lub większej liczbie pozostałych zmysłów.

„Osoba cierpiąca na synestezję może na przykład słyszeć kolory lub widzieć dźwięk”.

Chociaż Pharrell widzi muzykę, ludzie częściej zgłaszają, że słowa mają smak lub liczby są wizualizowane za pomocą kolorów – wyjaśnia profesor Ward.

Dla wielu osób takich jak Pharrell jest to pozytywny twórczy stymulator, ale dla niektórych osób doświadczających synestezji może być ona przytłaczająca – dodał.

Nie jest to jednak postrzegane jako coś, co należy leczyć i wiele osób lubi inaczej postrzegać świat.

Profesor Ward stwierdził, że częstość występowania tej choroby jest większa wśród osób pracujących w branżach kreatywnych, na przykład muzyków i artystów. Wykazano również, że choroba występuje rodzinnie.

W większości przypadków ludzie rodzą się z tą chorobą lub rozwijają ją we wczesnym dzieciństwie.

Profesor Ward wyjaśnia, że ​​w tym stanie mózg łączy kilka zmysłów.

„To zmienia sposób, w jaki zbudowany jest mózg” – powiedział.

„Istnieje duża różnica w mózgu osoby cierpiącej na synestezję, ale to nie jest jak udar, po którym widać dziurę w mózgu czy coś w tym rodzaju.

„To po prostu różnice w układzie okablowania w mózgu. Umożliwia przepływ informacji i łączenie rzeczy w niecodzienny sposób.

Na przykład każdy z pięciu zmysłów stymuluje inny obszar mózgu. Zatem patrzenie na jasny kolor będzie stymulować pierwotną korę wzrokową z tyłu mózgu.

Jeśli jednak cierpisz na synestezję, możesz także mieć wrażenie, że „smakujesz” koloru.

Zatem kolor nie tylko pobudzi twoją pierwotną korę wzrokową, ale także płat ciemieniowy, który mówi ci, jak coś smakuje.

Istnieje kilka rodzajów synestezji, ale możesz ją mieć, jeśli zauważysz dziwne, mimowolne przełączanie zmysłów.

Możesz „posmakować” pewnych słów lub „zobaczyć” kolory dni tygodnia.

Wyzwalacze sensoryczne mogą również wykazywać spójność i mogą stać się przewidywalne, na przykład zawsze dopasowując określone słowo w tym samym kolorze.

Często zdarza się, że osoby cierpiące na synestezję potrafią opisać innym swoje niezwykłe spostrzeżenia.

Podobne zjawisko, znane jako autonomiczna reakcja meridianów czuciowych (ASMR), obejmuje uczucia fizyczne wywołane usłyszeniem lub zobaczeniem pewnych rzeczy.



Link źródłowy