Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w październiku 2024 r.?
Potencjalnie jasna kometa (C/2023 A3), której warto szukać w połowie miesiąca, dobre okazje do obserwowania świata oceanów NASAwystrzelenie do i comiesięczny taniec czterech planet z Księżycem.
https://www.youtube.com/watch?v=MoldLOWyKuY
Komety: nieprzewidywalne, ale nie można im się oprzeć
Nowa kometa przechodzi przez wewnętrzny Układ Słoneczny! Czas pokaże, czy jest to najjaśniejszy dzień w roku, gdy pojawi się w półmroku około 14 października.
Najważniejsze momenty oglądania nieba
- Cały miesiąc – Raport o widoczności planety: Szukaj Wenus nisko na zachodzie tuż po zachodzie słońca; Saturn można zobaczyć w kierunku południowo-wschodnim, gdy tylko zapadnie zmrok; Mars wschodzi około północy; I Jupiter wzrasta w pierwszej połowie nocy (wzrasta wcześniej w miarę upływu miesiąca).
- 2 października – Księżyc w nowiu
- 11 października – Europy jest łatwo obserwowalny dziś rano przez lornetkę po jednej stronie Jowisza.
- 14-31 października – Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) staje się widoczna nisko na zachodzie po zachodzie słońca. Jeśli ogon komety jest dobrze oświetlony światłem słonecznym, może być widoczny gołym okiem. Pierwsze półtora tygodnia (14-24 października) to najlepszy czas na obserwacje za pomocą lornetki lub małego teleskopu.
- 13-14 października – Po zmroku w obie noce szukaj Księżyca prawie w pełni, a Saturna na południowym wschodzie.
- 17 października – Pełnia księżyca
- 20 października – Księżyc wschodzi w pobliżu Jowisza, a gigantyczna planeta wygląda niezwykle jasno. Powinieneś być w stanie je znaleźć nisko na wschodzie po około 22:00.
- 23-24 października – Wschodzące o poranku będą mogły dostrzec Marsa razem z Księżycem wysoko nad głową na południu w oba poranki.
- 25 października – Dziś rano przez lornetkę z łatwością można zaobserwować Europę po jednej stronie Jowisza.
Transkrypcja wideo
Co słychać w październiku?
Wskazówki dotyczące oglądania Wenus, Saturna, Marsa i Jowisza na ten miesiąc. Kiedy jest najlepszy czas na obserwację celu kolejnej misji kosmicznej NASA? A jak w tym miesiącu można zobaczyć (potencjalnie jasną) kometę?
Obejrzyj nasz film do końca, aby zobaczyć zdjęcia najważniejszych momentów na niebie z poprzedniego miesiąca.
Najpierw przyjrzymy się widoczności planet w październiku. Szukaj Wenus nisko na zachodzie, tuż po zachodzie słońca. Zachodzi, gdy niebo jest już całkowicie ciemne. Saturn jest widoczny na południowym wschodzie, gdy tylko zapadnie zmrok i zachodzi o świcie. Mars wschodzi około północy przez cały miesiąc. O świcie wspięła się dość wysoko na południowo-południowo-wschodnie niebo, pojawiając się razem z Jowiszem. Teraz Jowisz wschodzi w pierwszej połowie nocy. Na początku października znajdziesz go wysoko na południu, gdy zbliża się świt, a pod koniec miesiąca przed wschodem słońca przesunie się dalej na zachód.
A skoro już mowa o Jowiszu, NASA planuje w tym miesiącu rozpocząć swoją najnowszą misję eksploracji Układu Słonecznego na jednym z księżyców tej olbrzymiej planety. Europa Clipper ma wystartować już 10 października. Uważa się, że Europy kryje pod lodową powierzchnią ogromny ocean słonej wody w stanie ciekłym. To sprawia, że jest to pierwsza misja poświęcona badaniu oceanicznego świata poza Ziemią. Europa Clipper ma pomóc nam zrozumieć, czy na tym lodowym księżycu mogą istnieć jakieś formy życia, a przy okazji nauczy nas więcej o warunkach, które sprawiają, że świat nadaje się do zamieszkania.
Jeśli kiedykolwiek skierowałeś lornetkę lub teleskop na Jowisza, znasz dreszczyk emocji, gdy widzisz obok niego małe, przypominające gwiazdę punkty świetlne, czyli cztery duże księżyce, które Galileusz po raz pierwszy zauważył w 1610 roku.
W październiku są dwa poranki, 11 i 25, kiedy najłatwiej obserwować Europę. Są to okresy, w których Księżyc znajduje się w największej odległości od planety, jak widać stąd na Ziemi, i znajduje się samotnie po jednej stronie Jowisza. Koniecznie rzuć okiem na księżyc Jowisza, Europę, w tym miesiącu, gdy nowa misja NASA rozpoczyna swoją podróż mającą na celu badanie oceanu na niebie.
A teraz spójrz na pary Księżyca i planety w październiku. 13 i 14 po zmroku szukaj Księżyca prawie w pełni z Saturnem na południowym wschodzie. Następnie wieczorem 20 października Księżyc wschodzi w pobliżu Jowisza, a gigantyczna planeta wygląda niezwykle jasno. Powinieneś być w stanie je znaleźć nisko na wschodzie po około 22:00 tej nocy. Następnie rankiem 23 i 24 października wschodzące o poranku będą mogły dostrzec Marsa wraz z Księżycem, wysoko nad głową na południu.
Październik daje szansę na obserwację prawdopodobnie najjaśniejszej komety roku. Na początku tego roku przyjrzeliśmy się Komecie 12P, która była widoczna przez lornetkę, ale niezbyt jasna. Teraz kolejna z tych starożytnych i lodowych kul pyłu przelatuje przez nasze sąsiedztwo na orbicie trwającej 80 000 lat z odległych krańców Obłoku Oorta. Kometa znana jako C/2023 A3, znana również jako Tsuchinshan-ATLAS, przelatuje obecnie przez wewnętrzny Układ Słoneczny. Najbliżej Słońca minęła pod koniec września, a najbliżej Ziemi znajdzie się 13 października. I po tym czasie, do końca miesiąca, będzie najlepszy czas na jej poszukiwania. To właśnie wtedy kometa będzie widoczna nisko na zachodnim niebie, począwszy od zmierzchu.
Każdego kolejnego wieczoru szybko będzie się podnosić, ułatwiając obserwację, ale z każdą nocą będzie też nieco słabsza. Podobnie jak w przypadku wszystkich komet, przewidywania dotyczące jasności, jaką może uzyskać, są niepewne. Jeśli ogon komety zostanie doskonale oświetlony przez Słońce, prognozy wskazują, że może stać się na tyle jasny, że będzie można go dostrzec gołym okiem. Ale komety potrafią nas zaskoczyć, więc musimy po prostu poczekać i zobaczyć.
Najlepszą okazję do zobaczenia jej będziesz mieć od około 14 do 24 października, za pomocą lornetki lub małego teleskopu i przy w miarę wyraźnym widoku na zachód. Zatem powodzenia i czystego nieba, łowcy komet!
Obejrzyj nasz film, aby zobaczyć, jak faktycznie wyglądały niektóre z najciekawszych wydarzeń, o których mówiliśmy w filmie z zeszłego miesiąca.
A oto fazy Księżyca w październiku.