Zespół biologów z Montany i Niemiec odkrył, że niezależnie od rodzaju owady, które wykazują ochronny wygląd przypominający patyki lub liście, wyewoluowały te same podstawowe części ciała. W ich badaniu opublikowany w dzienniku Postępowanie Narodowej Akademii NaukRomain Boisseau, Douglas Emlen i Sven Bradler zmierzyli i porównali cechy 1359 patyczaków należących do 212 gatunków patyczaków i liści, a także ocenili możliwość przewidywania zmian ewolucyjnych.
Wcześniejsze dowody wykazały, że podobne cechy fizyczne mogą ewoluować u niepowiązanych ze sobą stworzeń w procesie zwanym ewolucją zbieżną. W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się dwóm konkretnym typom owadów, aby dowiedzieć się więcej o działaniu konwergencji. Odkryli, że wszystkie owady imitujące patyki i liście wyewoluowały te same 20 podstawowych cech ciała, w tym kształt ciała, kształt głowy i cechy homara. Zauważyli, że we wszystkich przypadkach cechy ewoluowały, aby pomóc owadom wtopić się w tło i uniknąć zjedzenia przez drapieżniki.
Zespół nauczył się jeszcze czegoś innego: ponieważ te same części ciała u różnych owadów ewoluowały, można było przewidzieć ewolucję niektórych współczesnych owadów. Kluczem było przyjrzenie się czynnikom środowiskowym, które doprowadziły do zmian, które już nastąpiły. Zauważają, że stworzenia żyjące w podobnych środowiskach ewoluują w podobny sposób, w tym w zakresie sposobów kamuflażu. Jest to zazwyczaj najlepszy sposób na uniknięcie drapieżników.
Naukowcy twierdzą, że jest to największe w historii badanie zbieżnej ewolucji linii patyków i liści. Zauważają również, że zgromadzone przez nich dane wyjaśniały zarówno różnice, jak i podobieństwa między owadami ukrywającymi się przed tymi samymi drapieżnikami. Takie dane pomagają nam lepiej zrozumieć, jak działa ewolucja zbieżna.
Naukowcy odkryli również, że owady o podobnych planach budowy ciała zwykle mają tego samego przodka, nawet jeśli mają inny wygląd, co sugeruje, że wybrały różne ścieżki ewolucyjne, aby wyewoluować podobne części ciała.
Więcej informacji:
Romain P. Boisseau i in., Czas dywergencji i podobieństwo środowiskowe przewidują siłę zbieżności morfologicznej u owadów patyczkowatych i liściastych, Postępowanie Narodowej Akademii Nauk (2024). DOI: 10.1073/pnas.2319485121
© 2024 Sieć Science X
Cytat: Ewolucja zbieżna: owady patyczkowate i liściaste mają 20 cech wspólnych ciała (2024, 27 grudnia) pobrano 28 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-convergent-evolution-leaf-insects-body.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.