Strona główna Sporty Paryż 2024: Złote medale w surfingu dla Amerykanki Caroline Marks i Francuzki...

Paryż 2024: Złote medale w surfingu dla Amerykanki Caroline Marks i Francuzki Kauli Vaast na Tahiti

35
0

Amerykanka Caroline Marks i Kauli Vaast z Francji zostały mistrzami olimpijskimi w surfingu w 2024 roku.

Marks (22 lata) o włos nie zdobyła brązu w Tokio 2020, ale wywalczyła tytuł kobiet na Tahiti.

Zawody surfingowe odbyły się 15 800 mil od miasta gospodarza, Paryża, na wodach u wybrzeży wyspy Polinezji Francuskiej, gdzie urodził się i wychował Vaast.

Tahiti zostało wybrane ze względu na legendarną falę Teahupo’o, na której Vaast, również 22-letni, po raz pierwszy surfował w wieku ośmiu lat.

Świetnie rozpoczął finał z niemal idealnym wynikiem 9,5, zanim Australijczyk Jack Robinson odpowiedział wynikiem 7,83.

Kolejna fala Vaasta dała mu w sumie 17,67, a Robinson nie był w stanie zarejestrować kolejnej jazdy, ponieważ Vaast został pierwszym mistrzem olimpijskim z Tahiti.

„Miałem trochę szczęścia, ponieważ mieliśmy szansę surfować tylko na trzech falach, a potem ocean się rozpłynął” – powiedział Vaast.

Poczuł, że istnieje duchowa energia, specyficzna dla tego regionu, która pcha go do złotego medalu.

„Mamy dobre relacje [with the surf]nazywamy to „maną” i podczas tych zawodów czułem to przez cały czas” – powiedział Vaast.

„[I’m] Z dumą mogę powiedzieć, że surfing narodził się w Polinezji, a to wiele dla mnie znaczy. Sen się spełnił. Mam nadzieję, że będzie to źródło inspiracji dla młodzieży z Tahiti.”

Vaast pokonał w półfinale Alonso Correę z Peru, a Robinson pokonał Brazylijczyka Gabriela Medinę.

Oszałamiający obraz Medyny świętującej rekord olimpijski w fali 9,9 wcześniej w zawodach w zeszłym tygodniu stało się wirusowe a Brazylijczyk (15,54) pokonał Correę (12,43) i sięgnął po brązowy medal.

W finale kobiet Marks (10,50) nieznacznie pokonała Brazylijkę Tatianę Weston-Webb (10,33).

Pochodząca z górzystego regionu Owerni Johanne Defay zdobyła dla gospodarzy Francji kolejny surfingowy medal, pokonując Brisę Hennessy z Kostaryki 12,66 do 4,93 i zdobywając brązowy medal.