Kiedy w połowie 2010 roku Palmer Luckey składał zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości w swoim startupie Oculus VR, czasami wyobrażał sobie przyszłość, w której amerykańscy żołnierze będą wykorzystywać tę technologię do wyostrzania zmysłów pola bitwy.
Wizja ta stała się teraz praktycznie rzeczywistością po zawarciu umowy, na mocy której oprogramowanie jego startupu Anduril z branży obronnej zostanie udostępnione na monitorze montowanym na głowie armii amerykańskiej, opracowanym przez Microsoft.
„Chodzi o to, aby ulepszyć żołnierzy” – Luckey mówi WIRED przez Zoom ze swojego domu w Newport Beach w Kalifornii. „Ich percepcja wzrokowa, percepcja słuchowa – w zasadzie po to, aby zapewnić im całą wizję, jaką ma Superman, a potem jeszcze trochę, i uczynić ich bardziej zabójczymi”.
Luckey był współzałożycielem Anduril w 2017 roku, po sprzedaży Oculus VR Facebookowi za 2 miliardy dolarów. Jego nowa firma postanowiła rzucić wyzwanie obecnym wykonawcom w dziedzinie obronności, działając szybko i skutecznie, skupiając się bardziej na oprogramowaniu i dostosowując technologie z branży technologicznej do zastosowań wojskowych.
Choć firma Anduril znana jest głównie z dronów i obrony powietrznej, podstawową ofertą firmy Anduril jest Lattice – pakiet oprogramowania obsługującego te narzędzia oraz platforma, którą można zintegrować z systemami innych firm. Wraz z dzisiejszym ogłoszeniem, Lattice zostanie wdrożony w Zintegrowany system wspomagania wzroku zestaw słuchawkowy. Opracowany przez firmę Microsoft dla armii USA w 2021 r. i oparty na firmowym systemie Hololens, IVAS to wyświetlacz rzeczywistości rozszerzonej, który łączy informacje wirtualne z widokiem świata rzeczywistego przez użytkownika.
Lattice udostępni znacznie więcej informacji na żywo – pobranych z dronów, pojazdów naziemnych lub systemów obrony powietrznej – dla żołnierzy noszących IVAS. Obejmowałoby to dane pokazujące ruch dronów i krążącej amunicji, ataki z użyciem broni elektronicznej oraz działalność systemów autonomicznych, mówi Anduril. Może ostrzegać ich o nadlatujących dronach znajdujących się poza ich zasięgiem wzroku, które zostały wykryte na przykład przez system obrony powietrznej.
Luckey zauważa, że nie był pierwszą osobą, która przewidziała tak futurystyczne scenariusze walki. Jak to często bywa, bez chwili przerwy dryfuje pomiędzy science fiction a rzeczywistością. „To klasyczna koncepcja science-fiction” – mówi Luckey. „Robert Heinlein był pionierem zastosowania wyświetlaczy przeziernych w odniesieniu do piechoty w powieści z lat pięćdziesiątych XX wieku Żołnierze statku kosmicznego.”
Współzałożyciel Anduril z pewnością wygląda jak dyrektor ds. technologii obronnej nowego rodzaju, ubrany w swoją zwyczajową hawajską koszulę i odważną kombinację fryzury: barwena i bródka. Jest jednak całkiem pewny swojej zdolności do zmiany sytuacji. „Myślę, że jestem jedną z najmądrzejszych osób w branży VR” – mówi. „A jeśli to zabrzmi arogancko, pamiętaj, że założenie takiej firmy jak Anduril wymaga arogancji”.
W momencie założenia firmy Anduril niektórzy ludzie wyśmiewali pomysł, aby inżynierowie z Doliny Krzemowej opanowywali technologię wojskową. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania Pentagonu tanimi, autonomicznymi i definiowanymi programowo systemami, Anduril wyrobił sobie markę. Startup niedawno pokonał kilka dużych firm, w tym Boeing, Lockheed Martin i Northrop Grumman, aby wygrać kontrakt na opracowanie eksperymentalnego „wspólnego” zrobotyzowanego myśliwca dla Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.