Strona główna nauka/tech Paleontolodzy odkryli unikalnego krokodyla morskiego przypominającego delfina z epoki dinozaurów

Paleontolodzy odkryli unikalnego krokodyla morskiego przypominającego delfina z epoki dinozaurów

50
0


Rekonstrukcja życia Enalioetesa

Naukowcy odkryli nowy, starożytny gatunek krokodyla morskiego, Enalioetes schroedericharakteryzujący się unikalnymi adaptacjami przypominającymi delfiny i zachowany z wyjątkową szczegółowością, oferujący nowy wgląd w ewolucję krokodyli w okresie kredowym. Źródło: Joschua Knüppe

Z Niemiec opisano nowo odkryty gatunek krokodyla morskiego sprzed 135 milionów lat.

Nowy gatunek starożytnego krokodyla morskiego, Enalioetes schroederizostał opisany przez międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego wchodzą badacze z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Gatunek ten żył około 135 milionów lat temu w płytkich morzach, które niegdyś pokrywały większą część Niemiec Kreda Okres.

Ten starożytny krokodyl należał do rodziny Metriorhynchidae, niezwykłej grupy, która wyewoluowała budowę ciała przypominającą delfina. Metriorynchidy miały gładką, pozbawioną łusek skórę, płetwy i płetwę ogonową. Żywiły się różnymi ofiarami, w tym szybko poruszającymi się zwierzętami, takimi jak kalmary i ryby, ale niektóre gatunki metroiorhynchidów miały duże, ząbkowane zęby, co sugeruje, że żywią się innymi gadami morskimi. Metroorhynchidy są najlepiej znane z jurajski Okres, w którym ich skamieniałości stają się coraz rzadsze w kredzie. Enalioetes schroederi znany jest z trójwymiarowej czaszki, co czyni go najlepiej zachowanym metriorhynchidem znanym z kredy.

Zaawansowane obrazowanie ujawnia szczegółową anatomię

Sven Sachs z Naturkunde-Museum Bielefeld i kierownik projektu powiedział: „Okaz jest niezwykły, ponieważ jest jednym z niewielu metroiorhynchidów, których można rozpoznać po zachowanej trójwymiarowej czaszce. Umożliwiło nam to wykonanie tomografii komputerowej okazu, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się wiele o anatomii wewnętrznej tych krokodyli morskich. Niezwykłe zachowanie pozwoliło nam zrekonstruować jamy wewnętrzne, a nawet wewnętrzne uszy zwierzęcia”.

Doktor Mark Young z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu wyjaśnia: „Enalioety daje nam nowy wgląd w ewolucję metroiorhynchidów w okresie kredowym. W okresie jurajskim metroiorhynchidy rozwinęły budowę ciała radykalnie odmienną od innych krokodyli – płetwy, płetwy ogonowe, utratę kostnego pancerza i gładką skórę bez łusek. Zmiany te były adaptacją do coraz bardziej morskiego stylu życia. Enalioety pokazuje nam, że tendencja ta trwała aż do kredy, as Enalioety miał jeszcze większe oczy niż inne metroiorhynchidy (które były już duże jak na standardy krokodyli), a kościste uszy wewnętrzne były jeszcze bardziej zwarte niż inne metroiorhynchidy, co było oznaką, że Enalioety prawdopodobnie był szybszym pływakiem.

Doskonale zachowaną czaszkę wraz z pierwszymi kręgami szyjnymi odkrył ponad sto lat temu niemiecki architekt rządowy D. Hapke w kamieniołomie w Sachsenhagen koło Hanoweru. Egzemplarz ma ciekawą historię. Został przekazany do przygotowania i zbadania Henry’emu Schroederowi z Pruskiej Służby Geologicznej w Berlinie, gdzie przypuszczalnie został włączony do kolekcji. Prowadziło to do przypuszczeń, że okaz zaginął podczas II wojny światowej. Później okaz odnaleziono ponownie w Muzeum Minden w zachodnich Niemczech. Okazało się, że okaz wrócił do znalazcy, którego rodzina przywiozła go do Minden, gdzie po II wojnie światowej znalazła nowy dom, zabierając okaz ze sobą. Krokodyl jest zatem jednym z cennych okazów w kolekcji Minden.

Wstępny opis przedstawił Henry Schroeder z Berlińskiej Służby Geologicznej i od jego imienia nazwano gatunek.

Porównując skamieniałość ze skamielinami z innych kolekcji muzealnych, Sachs i jego zespół ustalili, że jest to gatunek nowy dla nauki.

Odniesienie: „A new genus of metroiorhynchid crocodylomorph from the Lower Cretaceous of Germany” autorstwa Svena Sachsa, Marka T. Younga, Jahna J. Hornunga, Thomasa Cowgilla, Julii A. Schwaba i Stephena L. Brusatte, 18 lipca 2024 r., Journal of systematycznej paleontologii.
DOI: 10.1080/14772019.2024.2359946





Link źródłowy