Strona główna zdrowie Pacjent z Kalifornii jest pierwszym w USA zakażonym bardziej śmiercionośnym szczepem mpoxu

Pacjent z Kalifornii jest pierwszym w USA zakażonym bardziej śmiercionośnym szczepem mpoxu

28
0


W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wykryto śmiercionośny szczep małpiej ospy.

Naukowcy z CDC poinformowali, że u pacjenta w Kalifornii wynik testu na obecność szczepu mpox Clade I był pozytywny, który zabija jedną na 10 zakażonych osób.

CDC podało, że pacjent niedawno wrócił do Stanów Zjednoczonych z Afryki Wschodniej, gdzie panuje epidemia ospy małpiej, i był leczony w hrabstwie San Mateo.

Pacjent był początkowo leczony w szpitalu, ale obecnie został wypisany do domu w celu wyzdrowienia i otrzymał polecenie izolacji.

Urzędnicy stwierdzili, że ryzyko dla społeczeństwa jest „niskie”, twierdząc, że choroba rozprzestrzenia się wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt skóra do skóry lub kontakt ze skażonymi ręcznikami lub pościelą.

Nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów na temat pacjenta, w tym daty powrotu do Stanów Zjednoczonych, sposobu zakażenia ani objawów.

Naukowcy twierdzą jednak, że oczekuje się od nich całkowitego wyzdrowienia.

Szczep Clade I jest poważniejszy niż typ Clade II, który obecnie krąży w USA i spowodował epidemię w 2022 roku. Szczep ten charakteryzuje się śmiertelnością mniejszą niż trzy procent i od wybuchu epidemii w 2022 r. zabił 63 Amerykanów.

Urzędnicy poinformowali, że pacjent niedawno wrócił do Stanów Zjednoczonych z Afryki Wschodniej (jest to zdjęcie poglądowe objawów, nie przedstawiające pacjenta)

Urzędnicy poinformowali, że pacjent niedawno wrócił do Stanów Zjednoczonych z Afryki Wschodniej (jest to zdjęcie poglądowe objawów, nie przedstawiające pacjenta)

W swoim ostrzeżeniu CDC stwierdziło: „Ryzyko zarażenia się mpoksem kladu I dla społeczeństwa pozostaje niskie, a w Stanach Zjednoczonych nadal występują sporadyczne przypadki mpoksu kladu II.

„Jest mało prawdopodobne, aby przypadkowy kontakt, taki jak podczas podróży, stwarzał znaczące ryzyko przeniesienia mpoksu”.

Od wybuchu epidemii w 2022 r. ponad 34 000 osób zostało zarażonych ospą małpią kladu II, a do tej pory co najmniej 63 osoby zmarły.

Urzędnicy wdrożyli szczepionki dla homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn – wśród których zdiagnozowano większość przypadków – podczas wybuchu epidemii, aby spowolnić infekcje.

Ale CDC nadal nagrywa „sporadyczne” przypadki w USA – w tym roku wykryto 2368 infekcji, a w zeszłym miesiącu 72.

Ogólny wskaźnik śmiertelności w USA wynosi obecnie 1,85 procent, a naukowcy twierdzą, że leczenie i popularyzacja szczepień pomogły utrzymać go na niskim poziomie.

Pacjent z Kalifornii przybył do Stanów Zjednoczonych z Afryki, gdzie obecnie ma miejsce duża epidemia szczepu Clade I w regionach centralnych i wschodnich, głównie w Demokratycznej Republice Konga, z ponad 47 000 podejrzanych przypadków.

Jednak latem przypadki zaczęły rozprzestrzeniać się poza DRK do krajów sąsiednich, w tym Burundi, Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Rwandy i Ugandy.

Urzędnicy WHO podnieśli alarm w związku z wybuchem epidemii w sierpniu, oficjalnie uznając ją za stan nadzwyczajny dla zdrowia publicznego.

Do chwili obecnej w regionie odnotowano ponad 50 000 przypadków ospy małpiej, a 1100 osób zmarło w wyniku infekcji.

Władze próbują powstrzymać epidemię poprzez wprowadzenie szczepionek zwiększających odporność na wirusa. Oczekuje się, że do końca roku do regionu zostanie dostarczonych ponad 5,85 mln dawek.

Obecnie w Afryce testuje się szczepionki podawane ludziom po kontakcie z wirusem. Naukowcy badają, czy mogą one powstrzymać rozwój infekcji.

Naukowcy twierdzą, że przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa jest głównie kontakt seksualny „skóra do skóry” z wysypką wywołaną chorobą.

Objawy rozwijają się od trzech do 21 dni i zwykle mają postać wysypki, która tworzy się na zakażonym obszarze – w tym na narządach płciowych, odbycie, klatce piersiowej lub dłoniach.

Inne objawy to silny ból głowy, gorączka oraz ból mięśni i pleców.

Nie ma lekarstwa, ale lekarze mogą leczyć objawy za pomocą leków przeciwwirusowych, których celem są wirusy takie jak ospa małpia.

Pacjenci mogą również otrzymywać kroplówki dożylne i odpoczynek wspomagający, aby pomóc organizmowi zwalczyć chorobę.



Link źródłowy