Strona główna Polityka Oszustwa związane z ubojem świń stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie

Oszustwa związane z ubojem świń stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie

5
0


W związku z eksplozją oszustw cyfrowych w Azji Południowo-Wschodniej, w tym oszustw inwestycyjnych polegających na „uboju świń”, Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) wydało kompleksowe raport w tym tygodniu ze strasznym ostrzeżeniem o szybkim rozwoju tego przestępczego ekosystemu. Wiele oszustw cyfrowych tradycyjnie opiera się na inżynierii społecznej lub nakłanianiu ofiar do dobrowolnego oddania pieniędzy, zamiast polegać na złośliwym oprogramowaniu lub innych wysoce technicznych metodach. Jednak badacze coraz częściej alarmują, że oszuści wykorzystują generatywną treść sztucznej inteligencji i deepfakes, aby zwiększyć skalę i skuteczność swoich działań. Raport ONZ dostarcza najwyraźniejszego jak dotąd dowodu na to, że te zaawansowane technologicznie narzędzia zmieniają i tak już pilną sytuację w kryzys.

Oprócz kupowania pisemnych skryptów do wykorzystania przez potencjalne ofiary lub polegania na szablonach złośliwych witryn internetowych, napastnicy w coraz większym stopniu korzystają z generatywnych platform sztucznej inteligencji w celu tworzenia treści komunikacyjnych w wielu językach oraz generatorów deepfake, które mogą tworzyć zdjęcia, a nawet filmy wideo przedstawiające nieistniejące osoby w celu pokazania ich ofiar i zwiększyć prawdziwość. Oszuści coraz częściej wykorzystują narzędzia, które mogą opróżnić portfele kryptowalutowe ofiary, manipulują zapisami transakcji, aby nakłonić cele do wysłania kryptowaluty w niewłaściwe miejsca, a także wykorzystują inteligentne kontrakty w celu kradzieży kryptowaluty. W niektórych przypadkach kupują satelitarne systemy internetowe Starlink Elona Muska, aby wspomóc swoje wysiłki.

„Zwinne sieci przestępcze integrują te nowe technologie szybciej, niż oczekiwano, napędzane przez nowe internetowe platformy handlowe i dostawców usług, którzy przyspieszyli gospodarkę nielegalnymi usługami” – mówi WIRED John Wójcik, analityk regionalny UNODC. „Te zmiany nie tylko rozszerzyły zakres i skuteczność oszustw i cyberprzestępczości wykorzystujących cyberprzestępczość, ale także obniżyły bariery wejścia dla sieci przestępczych, którym wcześniej brakowało umiejętności technicznych pozwalających na wykorzystywanie bardziej wyrafinowanych i dochodowych metod”.

Od lat przestępcy powiązani z Chinami przemycają ludzi do gigantycznych ośrodków w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie często są zmuszani do dokonywania oszustw, przetrzymywani wbrew swojej woli i bici, jeśli odmawiają instrukcji. W ciągu ostatnich pięciu lat około 200 000 osób z co najmniej 60 krajów zostało przemyconych do ośrodków głównie w Birmie, Kambodży i Laosie. Jednak, jak pokazały raporty WIRED, operacje te rozprzestrzeniają się na całym świecie – a infrastruktura oszustw pojawia się na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Afryce Zachodniej.

Co najważniejsze, te operacje przestępczości zorganizowanej prowadziły do ​​oszustw polegających na uboju świń, w ramach których budują intymne relacje z ofiarami, zanim przedstawią „możliwość inwestycyjną” i poproszą o pieniądze. Organizacje przestępcze mogły oszukiwać ludzi z okolicy 75 miliardów dolarów poprzez oszustwa dotyczące uboju świń. Według raportu ONZ oprócz uboju świń przestępcy w Azji Południowo-Wschodniej dokonują również wyłudzeń w zakresie zatrudnienia, podszywania się pod organy ścigania, oszustw związanych z odzyskiwaniem mienia, wirtualnych porwań, wyłudzeń na tle seksualnym, oszustw kredytowych, nadużyć w zakresie biznesowej poczty elektronicznej i innych nielegalnych schematów. Urzędnicy ONZ szacują, że siatki przestępcze w regionie zarobiły w zeszłym roku aż 37 miliardów dolarów. Być może nie jest zaskoczeniem, że wszystkie te przychody pozwalają oszustom rozszerzyć swoją działalność i dywersyfikować ją, włączając nową infrastrukturę i technologię do swoich systemów w nadziei, że uczynią je bardziej wydajnymi i brutalnie skutecznymi.

Na przykład oszuści często ograniczają swoje umiejętności językowe i zdolność do prowadzenia rozmów z potencjalnie setkami ofiar jednocześnie w wielu językach i dialektach. Jednak rozwój generatywnej sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich dwóch lat – w tym wprowadzenie narzędzi do pisania, takich jak ChatGPT – ułatwia przestępcom przełamanie barier językowych i tworzenie treści potrzebnych do oszustwa.



Link źródłowy