Strona główna nauka/tech Oszałamiający widok z kosmosu

Oszałamiający widok z kosmosu

46
0


Pekin ze stacji kosmicznej 2024 z adnotacją
Zdjęcie astronauty z Pekinu w Chinach zrobione 15 lutego 2024 r. z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Stolica Chin może poszczycić się różnorodnością obiektów, od historycznego centrum miasta po otaczające ją koncentryczne drogi i szybką kolej.

Oszałamiające zdjęcie astronauty z Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ukazuje rozległy krajobraz miejski Pekinu, podkreślając jego rozległy system dróg promieniowych, centra historyczne, takie jak Zakazane Miasto, oraz sieć szybkich kolei i dróg wodnych, które łączą miasto wewnętrznie i z większymi Chinami. Z ciemniejszymi strefami miejskimi oznaczającymi gęstsze, wysokie obszary i jaśniejszymi tonami przedstawiającymi miejsca historyczne, układ Pekinu opowiada historię jego przeszłości i tętniącej życiem teraźniejszości.

Pekin z kosmosu

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zrobił to zdjęcie Pekinu, stolicy Chin. Pekin wydaje się szary, z najstarszą, centralną częścią miasta pośrodku. Zalesione podgórze (ciemnobrązowe) leży na północnym zachodzie. W dzielnicach peryferyjnych, w tym na przedmieściach, w strefach przemysłu lekkiego i w małych miasteczkach, dominują jaśniejsze odcienie. Pekin to drugie co do wielkości miasto w Chinach, po Szanghaju, liczące szacunkowo 16 dzielnic 21,2 mln osób w 2024 r.

Miejski kontrast w Pekinie

Stara centralna część miasta, widziana z kosmosu (w środku po lewej), wydaje się jeszcze jaśniejsza, szara niż nieco ciemniejszy ton szerszego krajobrazu miejskiego. Efekt wynika z tego, że niskie budynki starego miasta rzucają mniej cienia niż wyższe budynki w nowszych inwestycjach. Jest to częste zjawisko na szczegółowych zdjęciach miast przedstawianych przez astronautów; ciemniejsze odcienie są typowe dla dzielnic wielopiętrowych (np. na Manhattanie).

Elementy historyczne z góry

Niektóre detale w najstarszej części miasta łatwiej dostrzec w tzw wersja w wysokiej rozdzielczości tego obrazu, jak fosa obronna (ciemna linia) otaczająca stare miasto. Inne ciemne elementy starego miasta to ozdobne jeziora i duży park bezpośrednio obok 2. obwodnicy. Mały, jaśniejszy fragment w centrum starego miasta to chiński pałac cesarski (znany również jako Zakazane Miasto). Pałac ten ma setki lat i został uznany za Miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.

Infrastruktura transportowa Pekinu

Wzory sieci transportowych są częstym elementem zdjęć astronautów. Układ drogowy Pekinu znany jest z ośmiu koncentrycznych pierścieni otaczających obszar miejski. Na zdjęciu można zidentyfikować sześć z tych obwodnic. Druga obwodnica biegnie wzdłuż starożytnej fosy wokół starej strefy centralnej, a piąta obwodnica otacza gęsto zabudowane dzielnice.

Kluczowe szlaki transportowe i naturalne drogi wodne

Jedna z największych autostrad promieniowych, przecinająca obwodnicę, łączy centrum miasta z międzynarodowym lotniskiem w Pekinie, położonym 32 kilometry (20 mil) na wschód. Tuż za lotniskiem przebiega szósta obwodnica.

Koleje dużych prędkości łączą Pekin z wieloma głównymi miastami w Chinach. Jedna z tych linii kolejowych pojawia się w dolnej części zdjęcia, pomiędzy 2. i 4. obwodnicą. Rzeka Yongding przepływa wzdłuż zachodniego krańca miasta, a rzeka Wenyu wzdłuż wschodniej części miasta. Obydwa dostarczają wodę do dróg wodnych, kanałów i terenów zielonych na terenie miasta.

Zdjęcie astronauty ISS070-E-93528 zostało uzyskane 15 lutego 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon D5 o ogniskowej 240 milimetrów. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 70. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy